Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Projekt „Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!” wystartował

2012-01-14

Gazeta w Choroszczy

„Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!” - to tytuł projektu warsztatów plastyczno-filmowych przeznaczonych dla młodzieży gimnazjalnej (klasy II i II) realizowanego od stycznia do czerwca br. przez Miejsko-Gminne Centr...

„Chcę tu być z moją sztuką. Nagraj to!” - to tytuł projektu warsztatów plastyczno-filmowych przeznaczonych dla młodzieży gimnazjalnej (klasy II i II) realizowanego od stycznia do czerwca br. przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy. W sobotę 14 stycznia w M-GCK odbyło się spotkanie organizacyjne wszystkich chętnych do udziału w projekcie oraz ich rodziców z Moniką Tekielską, koordynatorką projektu.

Nasza lokalna instytucja kultury jest jedną ze 107 z całej Polski, które decyzją czterech Regionalnych Komisji Ekspertów w Programie „Równać Szanse 2011 – Regionalny Konkurs Grantowy” otrzymały dofinansowanie swoich projektów. To sukces, bo z całej Polski nadeszło ich 512. Autorką projektu jest Monika Tekielska, która tak opisuje projekt: „Moim priorytetem było stworzenie młodzieży warunków do zaistnienia w przestrzeni publicznej w działaniach pozaszkolnych, zmuszających do interakcji z lokalnym środowiskiem oraz swobodnej wypowiedzi twórczej, czyli tego, czego mi kiedyś, a im teraz (wynik rozmów i ankiet) brakowało w Choroszczy. Jest to kompilacja moich doświadczeń artystycznych i pedagogicznych oraz – w większej mierze – konsultacji z młodzieżą. Wierzę, że uczestnicy zaangażują się z pasją w realizację swego projektu, co podniesie ich wiarę w siebie i nasze miasteczko.”

Krótki opis projektu:

Celem projektu jest stworzenie możliwości wyrażania swojej osobowości i opinii o lokalnym środowisku poprzez twórcze działania w otwartej przestrzeni. Przez sześć miesięcy dwunastoosobowa grupa gimnazjalistów będzie uczestniczyła w warsztatach odbywających się w wybranych przez nią miejscach Choroszczy. Podczas warsztatów uczestnicy będą w praktyce poznawali różne kierunki sztuki nowoczesnej, takie jak: fotografia, film, body art., happening, rzeźba, mural, land art., instalacja i grafika projektowa. Powstałe w wyniku warsztatów dzieła będą wynikiem namysłu nad miasteczkiem, jego możliwościami, historią oraz propozycją wykorzystania dla celów młodzieży. Większość z nich będzie trwała i pozostanie w różnych miejscach Choroszczy jako atrakcja turystyczna. Warsztaty będą prowadzone przez młodych artystów-pedagogów: Monikę Tekielską, Urszulę Wróblewską i Bartosza Tryznę. Każde działanie będzie nagrywane przez dwóch kolejnych uczestników za pomocą półprofesjonalnej kamery, własnych aparatów i telefonów komórkowych. Wszystko też będzie fotografowane. Podczas nagrywania młodzież będzie wypowiadała się do kamery, opowiadając o pracy, o sztuce, marzeniach, Choroszczy itp. Na koniec odbędą się warsztaty projektowe. Materiał cyfrowy zostanie zmontowany przez uczestników w film o ich zmaganiach podczas warsztatów, powstaną plakaty i zaproszenia na świętowanie zakończenia projektu oraz okładka do filmu. Podczas świętowania zakończenia projektu młodzież zaserwuje szerokiej publiczności plenerowy pokaz filmowy. Dotacja w wysokości 7 tys. zł zostanie przeznaczona na zakup materiałów plastycznych, kamery oraz na wynagrodzenia dla prowadzących.

MT