Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Otwórzmy Jarmark hejnałem Choroszczy!

2016-08-12

Burmistrz Choroszczy serdecznie zaprasza na uroczyste uruchomienie nowoczesnej syreny alarmowej i wspólne wysłuchanie hejnału Choroszczy z okazji 27. Jarmarku Dominikańskiego.

Pierwsze tak szerokie publiczne odtworzenie hejnału Choroszczy odbędzie się 14 sierpnia 2016 r. o godz. 11.45 przy muralu przy Urzędzie Miejskim w Choroszczy.

 

A okazja do tego jest wyjątkowa, ponieważ hejnał Choroszczy, skomponowany jeszcze w 2005 roku przez Tadeusza Sidorowicza, zainauguruje 27. Jarmark Dominikański, a także symbolicznie uruchomi nowoczesną syrenę alarmową zainstalowaną na budynku Urzędu Miejskiego w Choroszczy.

 

Syrena jest elementem Wojewódzkiego Systemu Wykrywania i Alarmowania, służącego do ostrzegania ludności – mieszkańców gminy, jak również osób goszczących na jej terenie. Została zainstalowana na budynku Urzędu w ramach systematycznego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa ludności.

 

Syrena pozwala emitować komunikaty dźwiękowe i słowne, ostrzegające przed zagrożeniem, w jego trakcie oraz po ustaniu sytuacji zagrożenia. Umożliwia także podawanie komunikatów okolicznościowych, związanych z rocznicami czy też innymi wydarzeniami historycznymi. Jest to jedno z nowocześniejszych urządzeń w województwie, a do tego niezwykle silne – dźwięk dookólny syreny ma zasięg ok. 1 km, a syrena skierowana w określonym kierunku pozwala usłyszeć komunikat w odległości nawet do 5 km.

 

To bardzo ważne, że gmina Choroszcz posiada taki sprzęt na swoim wyposażeniu, gdyż znacząco podnosi on poziom bezpieczeństwa – i to nie tylko mieszkańców, ale też osób czasowo przebywających na terenie gminy. Niedzielne uruchomienie syreny alarmowej, na szczęście, nie jest związane z informowaniem o zagrożeniu, wręcz przeciwnie – zapowiadać będzie wydarzenie kulturalno-rekreacyjne. Zapraszamy więc na Hejnał nad Choroszczą. Posłuchajmy go wspólnie!