Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Mieszkańcy protestują w sprawie DPT

2010-01-26

Gazeta w Choroszczy

Część mieszkańców bloków przy ul. Sienkiewicza zdecydowała się stanowczo wyrazić protest w sprawie utworzenia w Choroszczy Domu Pobytu Tymczasowego. Zwołali oni zebranie, na które zaprosili władze gminy i lokalne media...

Spotkanie mieszkańców w sprawie DPT, foto: Radio BiałystokCzęść mieszkańców bloków przy ul. Sienkiewicza zdecydowała się stanowczo wyrazić protest w sprawie utworzenia w Choroszczy Domu Pobytu Tymczasowego. Zwołali oni zebranie, na które zaprosili władze gminy i lokalne media.

Spotkanie odbyło się 24 stycznia 2010 r. na ul. Sienkiewicza przed blokiem nr 27a. Ze strony Urzędu Miejskiego w Choroszczy obecny był zastępca burmistrza – Mirosław Zalewski. Przybyła też dziennikarka Radia Białystok oraz grupka zainteresowanych mieszkańców Choroszczy.

„Obawiamy się dewastacji, obawiamy się o bezpieczeństwo swoje i swojego mienia” - mówili podczas zebrania zaniepokojeni mieszkańcy – „Każdy doskonale wie, z czym kojarzą się tacy lokatorzy. Dlatego nie chcemy ich wokół siebie”.

Na pytanie, czym pięć – sześć osób, które zamieszkałyby w DPT różni się od pozostałych pacjentów szpitala, mieszkańcy odpowiedzieli: „Ci, których mielibyśmy dostać, to są osoby z marginesu, z wyrokami eksmisji. Białystok ich nie chce, wyrzuca i daje nam. Dlaczego?” – pytali mieszkańcy.

Protestujący zwracali uwagę, że w pobliżu mieszkają dzieci i osoby starsze, które mogą czuć się zagrożone. Choroszczanie boją się dewastacji budynków, rozbojów, kradzieży i nie chcą integrować się z ewentualnymi nowymi lokatorami. „Mamy prawo do bezpieczeństwa, a taki dom temu bezpieczeństwu by zagrażał” – przekonywali.

„Podzielam obawy mieszkańców” – powiedział podczas zebrania Mirosław Zalewski, zastępca burmistrza Choroszczy. Zwrócił uwagę, że postępowanie miasta Białystok jest nieeleganckie, gdyż próbuje ono rozwiązać swoje problemy kosztem sąsiadów.

Podkreślił jednak, że pod względem prawnym gmina Choroszcz nie jest stroną w transakcji zamiany budynków i nie ma na nią wpływu. Będzie jednak bacznie obserwować, czy w DPT będą świadczone usługi zdrowotne. Tylko wtedy bowiem działalność domu byłaby zgodna z prawem.

Mirosław Zalewski powiedział też, że nie może dojść do sytuacji, w której nowi lokatorzy zostaliby zameldowani w Choroszczy. „Białemustokowi być może o to chodzi, ale my się na to nie zgadzamy” – podkreślił.

Więcej informacji na temat stanowiska Urzędu Miejskiego w Choroszczy w sprawie Domu Pobytu Tymczasowego znajdziecie w artykule „DPT: treść porozumienia w lutym”. (IH)

Czy chciałbyś, aby w Choroszczy powstał Dom Pobytu Tymczasowego dla osób z problemami? Zobacz artykuł: http://gazeta.choroszcz.pl/?p=2766

  • Nie. Jestem zdecydowanie przeciw (81.0%, 207 Votes)
  • Tak. Nie mam nic przeciwko (15.0%, 37 Votes)
  • Nie mam zdania na ten temat (4.0%, 11 Votes)

Total Voters: 255

Loading ... Loading ...

Chcesz dodać komentarz? Jak napiszesz tekst w formularzu, naciśnij brązowy przycisk poniżej:) Nie musisz wpisywać adresu e-mail.