Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Aktualnie jesteś na: strona główna > artykuły > Kraszanki w skansenie

Kraszanki w skansenie

2017-04-13

Gazeta w Choroszczy

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej religii. Poprzedza je 40-dniowy okres przygotowań do tego ważnego wydarzenia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Aby jeszcze dokładniej poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne (zwłaszcza te, które powoli odchodzą do lamusa), 10 kwietnia przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszewie wzięli udział w warsztatach wielkanocnych organizowanych przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Podczas warsztatów poznaliśmy nowe techniki wykonywania palm wielkanocnych. Mogliśmy obejrzeć też tradycyjne palmy kurpiowskie.

Każdy z nas mógł spróbować również swoich sił wykonując tradycyjną pisankę. Pani Krystyna Cieśluk z Kurpi ciekawie opowiadała o dawnych zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wnętrza domu wiejskiego z ekspozycją stołu wielkanocnego. Mogliśmy zobaczyć dawne kartki świąteczne, poznać tradycje związane z ich wysyłaniem.

 

 

Bardzo podobała nam się prelekcja na temat wypieku postnego ciasta obrzędowego. Wypiekanie tak zwanych busłowych łap (bocianich łap) było związane ze świętem Zwiastowania Pańskiego, które w Kościele Katolickim obchodzone jest 25 marca. Podczas tego święta obowiązywał ścisły post, nie spożywano mięsa i nabiału. W tym dniu ludzie nie pracowali, świętowali to ważne wydarzenie, gospodynie wypiekały ciasto busłowe. Dlaczego akurat bocianie łapy? Ano w myśl przysłowia "Na Zwiastowanie bocian na gnieździe”. Ptaki te swoim przylotem zapowiadały nadejście wiosny, były też uważane za święte ptaki, których nie można było zabić, a nawet niepokoić. Niektórzy z nas spróbowali swoich sił w formowaniu bocianich łap z ciasta. Wszyscy skosztowaliśmy tego obrzędowego wypieku. Bardzo nam smakował. Szkoda, że ten piękny zwyczaj nie jest już kultywowany w naszych czasach.

 

Czyniąc zadość tradycji, wszystkim składamy serdeczne życzenia – radosnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych!

Katarzyna Cieśluk