Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Dzień Pokazów i Doświadczeń Przyrodniczych

2017-04-20

Gazeta w Choroszczy

4 kwietnia uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum z Zespołu Szkół w Choroszczy uczestniczyli w pokazach i doświadczeniach fizycznych, chemicznych, geograficznych oraz biologicznych.

Stoisko fizyczne oferowało szereg ciekawych eksperymentów: uczniowie sprawdzali jak działa teleskop, zastanawiali się, dlaczego bączek kręcąc się nie pada, czy jak działa fizyka na „rollercosterze”. Ciekawą atrakcją było także siłowanie się z elektro-magnesem, słuchanie „śpiewu dętki” czy strzelanie z „wyrzutni magnesów”.

 

Uczestnicy przypomnieli sobie wiele interesujących praw fizycznych, m.in. związanych z ciśnieniem, oddziaływaniem elektro-magnetycznym, czy zasadę Bernoulliego, zaprezentowaną w pokazie z unoszącą się nad suszarką piłeczką ping-pongową. Młodzi ludzie mogli „dotknąć” fizyki, sprawdzić samodzielnie jak działają prawa i zasady związane z tym niesamowitym przedmiotem. Prezentowane były również filmy z konkursu filmowego „Doświadczenia fizyczne na poważnie i wesoło”.

 

W trakcie zajęć biologicznych uczniowie mogli przeprowadzić doświadczenia z wykrywaniem skrobi w ogórkach, ziemniakach, jabłkach, olejach jadalnych i w occie. Samodzielnie zbadali jak mąka ziemniaczana, pod wpływem jodyny, odbarwia się na kolor ciemnoniebieski. Szczególne zainteresowanie wzbudziło doświadczenie z cieczą nienewtonowską. Pozostała cześć pokazu była poświęcona wystawie biologicznej, w czasie której zaprezentowano elementy szkieletu, muszle, owady, porosty.

 

W pracowni geograficznej odbył się pokaz skał, minerałów oraz skamieniałości przewodnich. Młodzież dowiedziała się jaka jest różnica między skałą a minerałem, jakie zastosowanie mają skały w życiu codziennym. Największe zainteresowanie wzbudził piryt, zwany ,,złotem głupców”. Uczniowie podziwiali skamieniały ząb rekina, dowiedzieli się, że rekiny to jedne z najstarszych zwierząt żyjących na naszej planecie oraz dlaczego przeżyły dinozaury. Nasi wychowankowie zadawali ciekawe pytania, wykazali się dużą wiedzą na temat powstawania, występowania skał w przyrodzie. W trakcie pokazu była możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. ,,Najpiękniejsze zakątki Ziemi”.

 

Stoisko chemiczne obfitowało w doświadczenia: młodzi adepci chemii, za pomocą reakcji charakterystycznych dla cukrów, próbowali określić w której probówce znajdowała się glukoza, a w której sacharoza. Badali jak zachowują się metale w wodzie, czy rozpuszczają się w niej miedź i sód. Z zaciekawieniem obserwowali pokaz estrów o charakterystycznym zapachu i kolorowym płomieniu. Uczestnicy mieli możliwość przeprowadzania niektórych doświadczeń, dzielili się obserwacjami i wyciągali odpowiednie wnioski.

 

Eksperymenty i pokazy zdobyły uznanie gimnazjalistów i zachwyciły młodszych kolegów z podstawówki.

 

Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]