Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

W Zaczerlanach mieszkańcy skarżą się na cuchnące ścieki

2010-05-14

Gazeta w Choroszczy

Od kilku miesięcy mieszkańcy wsi Zaczerlany skarżą się na uciążliwy zapach - alarmują, że tuż za granicami Choroszczy, na pobliską działkę wylewane są cuchnące ścieki. Jak mówią - co kilka dni kilkutonowe przycze...

Zaczerlany, foto: Ryszard Minko (Radio Białystok)Od kilku miesięcy mieszkańcy wsi Zaczerlany skarżą się na uciążliwy zapach - alarmują, że tuż za granicami Choroszczy, na pobliską działkę wylewane są cuchnące ścieki. Jak mówią - co kilka dni kilkutonowe przyczepy z szarym szlamem wyładowywane są bezpośrednio na pole.

Okazuje się, że jest to osad z lokalnej oczyszczalni ścieków. “Wszystko robimy zgodnie z prawem” - zapewnia prezes Zakładu Energetyki, Wodociągów i Kanalizacji w Choroszczy, Grzegorz Buczkowski - “osad oraz gleba, na którą jest wywożony zostały przebadane przez specjalistyczne laboratorium. Wyniki wykazały, że taka ich utylizacja jest dopuszczalna i nie zagrozi środowisku” - wyjaśnia.

Potwierdza to zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku Lech Januszko. Jak mówi - polskie prawo dopuszcza takie rozwiązania i nie wymaga uzyskania specjalnej zgody. Zgodnie z przepisami, by wywozić osad na pola, wystarczy pozytywna ekspertyza specjalistycznego laboratorium. Dodaje też, że odpady te - choć cuchną - mogą stanowić doskonały nawóz użyźniający glebę. Mimo to, zapowiada wnikliwą kontrolę w oczyszczalni ścieków w Choroszczy.

Okoliczni mieszkańcy skarżą się jednak na uciążliwy zapach. Tu jednak ich walka skazana jest na porażkę. Jak mówi Lech Januszko - polskie prawo w żaden sposób nie normuje dopuszczalnych stężeń zapachu, dlatego nie da się nikogo przymusić do jego ograniczenia. (źródło: Radio Białystok)

Więcej informacji:  www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/region/id/37207