Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Opowiem Wam… fotorelacja

2018-04-11

Gazeta w Choroszczy

W poniedziałkowe popołudnie (9 kwietnia br.) kilkadziesiąt osób przybyło do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy na kolejne „Spotkanie z historią”. Bohaterką tej „biesiady historycznej” była Barbara Bielawiec, wnuczka Sybiraków: Waleriana i Heleny Węglewskich, autorka książki „Opowiem Wam…”, sekretarz zarządu Wspólnoty Wnuków Sybiraków.

Po oficjalnym powitaniu przez Wojciecha Jastrzębskiego z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i przedstawieniu autorki przez Józefa Waczyńskiego, prezesa zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, rozpoczęło się „sybirackie” spotkanie. Obecni byli na nim członkowie Związku Sybiraków (ZS): z Białegostoku Pani Janina Rutkowska, koło choroszczańskie ZS reprezentowali członkowie prezydium zarządu ZS: Jan Romańczuk (prezes), Wanda Romanowska-Kusińska (sekretarz) i Ewa Jeżyna (skarbnik).

 

W trakcie prezentacji multimedialnej Pani Barbara przedstawiła dramatyczne losy rodziny Węglewskich, przedwojennych nauczycieli z Augustowa, zesłanych przez Sowietów na nieludzką ziemię. Sybiracki szlak zawiódł Waleriana do łagru w Komi (ASRR), a Helenę do Kazachstanu w okolice Pawłodaru. Ich dwie córki udało się uchronić przed wywózką - pozostały w kraju pod opieką krewnych. Po zawarciu paktu Sikorski-Majski w 1941 roku Węglewscy znaleźli się w armii gen. Władysława Andersa, gdzie uczyli polską młodzież w Szkole Junaków i Szkole Młodszych Ochotniczek.

 

W dalszej części spotkania odbyła się prezentacja książki pt. „Opowiem Wam…”, napisanej i zilustrowanej przez Panią Barbarę. Publikacja jest pięknym przykładem dokumentacji wojennych losów przodków, wyrwanych ze swoich gniazd rodzinnych i rzuconych w odległe rejony Sybiru.

 

Spotkanie było okazją do ożywionej dyskusji, związanej z wojennymi przeżyciami polskich rodzin. Głos zabrali obecni Sybiracy: Ewa Jeżyna, Wanda Romanowska-Kusińska, Janina Rutkowska, sędziwy Stanisław Bałdyga i Jan Romańczuk.

 

Poniedziałkowe spotkanie było prawdziwą lekcją regionalnej historii, o której musimy pamiętać i przekazywać przyszłym pokoleniom.

Tekst: JW. (TPCh)
Fotorelacja: Anna Kulikowska

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]