Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Aktualnie jesteś na: strona główna > artykuły > Wycieczka koneserów

Wycieczka koneserów

2018-04-17

Gazeta w Choroszczy

27 marca br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy pod opieką pań: Agnieszki Smoleńskiej, Anny Kozłowskiej i Barbary Joki uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było uczestnictwo w kulturze wysokiej, podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania się w teatrze poprzez udział w spektaklu operowym oraz poznanie walorów architektonicznych Starego Miasta w Warszawie.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście. Jest to zwarty zespół architektury zabytkowej, przeważnie z XVII I XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczony pierścieniem murów obronnych. Podziwialiśmy kolorowe kamieniczki oraz pomnikWarszawskiej Syrenki. Następnie przeszliśmy ulicę Piwną i Miodową i znaleźliśmy się przy Barbakanie, który wzniesiony został około 1548 roku w pasie warszawskich murów obronnych, na przejściu ze Starego do Nowego Miasta. Barbakan wraz z pobliskimi Bramą Łazienną i Basztą Prochową tworzył tzw. Bramę Zakroczymską. Dziś ładnie odnowiony Barbakan to miejsce spotkań artystów, którzy wystawiają tutaj swoje dzieła. Mogliśmy tam zatrzymać się na chwilę, aby zrobić zdjęcia.


Następnie udaliśmy się do Teatru i Opery Narodowej. Duże wrażenie wywarł na wstępie gmach teatru oraz ogrom sceny, która jest jedną z największych scen operowych świat. Podziwialiśmy widownię największej sali teatru, Salę im. Stanisława Moniuszki, która może pomieścić 1905 widzów. Punktualnie o godz. 19.00 rozpoczęło się przedstawienie. „Goplana’’ to operowa baśń w języku polskim napisana na podstawie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Rozgrywa się w świecie ludowych podań i legend, łączy świat fantastyczny z rzeczywistym, opowieść osnuta jest wokół motywów zbrodni, winy i żądzy władzy. Lektura obowiązkowa w kl. VII szkoły podstawowej oraz II gimnazjum. Spektakl, mimo iż był ambitny, bardzo się uczniom podobał. Na scenie wiele się działo, dekoracje były bardzo skromne, wręcz ascetyczne, ale śpiewacy operowi wystąpili w przepięknych kostiumach. Stroje Kirkora i jego świty przywodziły na myśl „Gwiezdne wojny”. Wspaniały występ został nagrodzony gromkimi brawami.


Wyjazdy do Teatru i Opery Narodowej w naszej szkole stały się już tradycją. Jako że jednym z bardziej wyjątkowych działań rozwijających zainteresowanie muzyką wśród uczniów jest właśnie opera. Spektakl w operze to widowisko o szczególnym charakterze, zwykle uczniom nieznane i w związku z tym – będące dla nich zupełnie nowym i nadzwyczajnym doświadczeniem. Uczniowie mogli uczestniczyć w kulturze wysokiej. Byli na wielu przedstawieniach operowych, m.in. na „Madame Buttrerfly”, „W krainie czarodziejskiego fletu”, „Nabucco”, „La Boheme”, „Rigoletto”. Młodzież również podziwiała występy baletowe – „Kopciuszek” oraz „Romeo i Julia”. Mam nadzieję, że zwyczaj ten będzie kontynuowany w następnych latach i młodzi koneserzy nie odrzucą zaproszenia do zaczarowanego świata opery.

 

Barbara Joka, Anna Kozłowska


DSC09063

DSC09062

DSC09065