Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Majowy tydzień patriotyczny w SP w Choroszczy

2018-05-14

Gazeta w Choroszczy

Tradycją Szkoły Podstawowej w Choroszczy stało się organizowanie „Majowego tygodnia patriotycznego”, związanego z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczne uroczystości majowe były dla społeczności szkolnej w Choroszczy szczególnie ważne, gdyż wpisują się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Organizatorom zależało na kształtowaniu u uczniów poczucia dumy z tego, że są Polakami, rozbudzaniu uczuć patriotycznych, szacunku dla symboli narodowych i dokonań przodków.

W ramach „Majowego tygodnia patriotycznego” odbyły się: 

 

***

 

TOBIE ŚPIEWAMY OJCZYZNO – KONCERT I KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

 

Po raz czwarty odbył się w szkole koncert a zarazem konkurs pieśni patriotycznych. Był on okazją do przypomnienia młodemu pokoleniu utworów, które są częścią naszego dziedzictwa narodowego. Poprowadziły nas one śladami polskiej historii, przypomniały wydarzenia wzniosłe i tragiczne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali efektownie przygotowane utwory. Uczestnicy konkursu wystąpili w patriotycznych strojach podkreślających charakter pieśni. W tej edycji konkursu prace naszego jury w składzie: ksiądz Sebastian Sum, Małgorzata Czulewicz, Celina Zubrycka, Barbara Joka i Agnieszka Łuniewska wspomagały panie, Karolina Gołębiewska z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Izolda Hukałowicz reprezentująca miejską Bibliotekę Publiczną.

 

Najlepszą interpretacją utworów wykazali się:

 

Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej

I miejsce – kl. V B, która wykonała „Rotę” |
II miejsce – kl. V C i jej interpretacja „Murów” oraz kl. VI C z piosenką „O mój rozmarynie”
III miejsce – kl. VI A, która zaśpiewała „Rozszumiały się wierzby płaczące” oraz IV D wykonująca utwór „Jest takie miejsce, jest taki kraj”

 

Gimnazjum i klasy VII Szkoły Podstawowej 

I miejsce – kl. III C, która wykonała pieśń „Pierwsza Brygada”
II miejsce – kl. II D i jej interpretacja utworu „Rozszumiały się wierzby płaczące” oraz II B z pieśnią „O mój rozmarynie”
III miejsce – kl. VII C, która zaśpiewała „Hej strzelcy wraz ” i VII B wykonująca utwór „Jest takie miejsce, jest taki kraj”

 

Wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom gratulujemy występów i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

 

***

 

KONSTYTUCJA 3 MAJA – PRÓBA RATOWANIA POLSKI, LEKCJE WYCHOWAWCZE

 

W tygodniu patriotycznym lekcje wychowawcze zostały poświęcone pierwszej w dziejach Polski i Europy konstytucji. Uczniowie poznali okoliczności uchwalenia ustawy zasadniczej, główne reformy wprowadzone przez ten dokument oraz osoby zaangażowane w próbę ratowania niepodległości naszej Ojczyzny.

 

***

 

KONKURS NA PATRIOTYCZNY WYSTRÓJ SAL LEKCYJNYCH

 

Nawiązując do chlubnych tradycji obchodów majowego święta, postanowiliśmy przystroić szkołę. Po raz kolejny ogłoszony został konkurs na patriotyczny wystrój sal lekcyjnych. Dominującymi kolorami w naszych klasach stały się biały i czerwony, pojawiły się flagi, kwiaty i gazetki rocznicowe. Oto wyniki konkursu:

 

Klasy IV-VI Szkoły Podstawowej

I miejsce kl. V B
II miejsce kl. VI C
III miejsce kl. IV A

 

Gimnazjum i klasy VII Szkoły Podstawowej

I miejsce kl. III A
II miejsce kl. VII A
III miejsce kl. VII B

 

„Majowy tydzień patriotyczny” był okazją do pogłębienia wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja, dziejów Ojczyzny, symboli narodowych i naszego dziedzictwa narodowego. Konkursy stworzyły szanse na integrację klas poprzez zdrową rywalizację, wykazanie się kreatywnością, był również lekcją patriotyzmu. Wszystkie podjęte działania stały się integralną częścią konkursu „Stulecie Niepodległości w Barwach Biało-Czerwonych”, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku we współpracy z Kuratorium Oświaty  w Białymstoku i Podlaską Rodziną Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej.

 

Beata Jabłońska, Fot. Dariusz Bielawski, Anna Michalkiewicz