Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

XXVII zlot jungów w Kołobrzegu

2018-06-14

Gazeta w Choroszczy

Młodzież szkolna z Kruszewa tradycyjnie już uczestniczyła w zlocie jungów w Kołobrzegu. Odbył się on po raz XXVII. Miał uroczystą oprawę, ponieważ w tym szczególnym roku obchodzimy też stulecie powstania Ligi Morskiej i Rzecznej.

Nasza podróż na Pomorze Zachodnie rozpoczęła się wczesnym rankiem w czwartek 24 maja, a już po południu byliśmy nad ukochanym Bałtykiem.

 

W programie na piątek przewidziano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie, otwarcie wystawy okolicznościowej z okazji 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej, podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Oręża Polskiego i Ligą Morską i Rzeczną. Nas najbardziej zainteresowały rozgrywki sportowe, wielobój morski. Udało nam się zająć trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Nie omieszkaliśmy wieczorem pójść znowu nad morze.

 

Następny dzień, czyli sobota, był też pełen atrakcji. W planie było: ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego, przemarsz na Plac Ratuszowy, znowu koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie; następnie otwarcie Dni Kołobrzegu, potem przemarsz w korowodzie do Portu Pasażerskiego – a tam złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku kmdra Stanisława Mieszkowskiego i Tym co zginęli na morzu. A potem znowu na plażę i harce nad morzem; pójście na molo i zwiedzanie zabytków Kołobrzegu.

 

Niedziela to ostatni dzień pobytu. Zaczęliśmy od mszy św. w intencji Ludzi Morza. Później przemaszerowaliśmy do Muzeum Oręża Polskiego. Tam nastąpiło częściowe podsumowanie zlotu, ponieważ część jungów brała udział jeszcze w rejsie na Bornholm i wycieczce autokarowej po wyspie. Można było zwiedzić ekspozycje muzealne.

 

My, wieczorem po pożegnaniu się z morzem i Kołobrzegiem, udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wczesnym świtem byliśmy w Białymstoku na dworcu.

 

To były, jak zawsze, niezapomniane chwile. Z chęcią powrócimy za rok, by znowu cieszyć się naszym polskim morzem. Ahoj!

Dorota Łukaszewicz
nauczycielka SP w Kruszewie

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]