Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Uroczyste odsłonięcie pomnika w OImontach

2018-07-18

Gazeta w Choroszczy

W niedzielne popołudnie 15 lipca br. odbyły się w Olmontach uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Konfederatom Barskim poległym w Bitwie pod Olmontami w lipcu 1769 roku.

Mimo deszczowej pogody, na zaproszenie Stowarzyszenia “Olmonty” i Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny, na boisku w Olmontach zgromadziło się wiele osób. Mszę św. celebrował ks. Andrzej Kołpak, proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Białymstoku, a współcelebransami byli: ks. Marek Muraszkiewicz oraz ks. dr Aleksander Dobroński, proboszcz parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku, który wygłosił piękną homilię, nawiązującą do Konfederacji Barskiej.

 

Aktu odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Krzysztof Marcinowicz, Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny i Jan Litwińczuk, Prezes Stowarzyszenia “Olmonty”. Tablicę i dwa krzyże konfederackie poświęcił ks. Andrzej Kołpak, Proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio, do której należą Olmonty. W uroczystościach nie zabrakło również delegacji z Choroszczy. W imieniu Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego kwiaty złożyli: Przemysław Waczyński, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centum Kultury i Sportu oraz Adam Kamieński, Redaktor Naczelny “Gazety w Choroszczy”. Towarzystwo Przyjaciół Choroszcz reprezentowałi: Józef Waczyński i Marek Werpachowski, którzy zapalili przed okolicznościową tablicą i konfederackimi krzyżami Znicz Pamięci.

 

Po oficjalnych plenerowych uroczystościach w świetlicy wiejskiej w Olmontach odbyła się konferencja naukowa, poświęcona Konfederacji Barskiej w latach 1769-1772. Referaty wygłosili: mgr Zbigniew Romaniuk z Brańska, Jan Litwińczuk z Olmont, prof. dr hab. Józef Maroszek oraz prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński.

 

Podczas konferencji prelegenci otrzymali ostatnie (czerwcowe) wydanie “Gazety w Choroszczy” oraz Dodatek Historyczny dot. 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, przygotowany przez Muzeum Wojska w Białymstoku.

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]