Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Teatr Polska z drogowskazem na Choroszcz! Pierwszy spektakl 16 września!

2018-09-14

Gazeta w Choroszczy

Po raz kolejny Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy weźmie udział w projekcie Teatr Polska, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W tym roku w repertuarze znajdą się dwa spektakle. Pierwszy z nich odbędzie się w niedzielę 16 września o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Choroszczy, w budynku popularnego „gimnazjum” przy ul. Powstania Styczniowego 26A. Wejście na spektakl będzie bezpłatne na podstawie wejściówek dostępnych w M-GCKiS.

Pierwszym spektaklem będzie: „#[+#@!? (słowo na G)” w reżyserii Grzegorza Grecasa. Co to jest? Jakie to słow na "G"?

 

 

2017-09-11_słowo_na_G__TP_30

 

Gwałt. Zadać gwałt. Zgwałcić. Gwałciciel. G. Słowo na „G”. A plotka, legenda, albo zdjęcie na „snapie” rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, gdzie nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji. Wynikiem tego starcia będzie model – protokół postępowania, który towarzyszyć będzie bohaterom jeszcze na długo po otrzymaniu świadectwa z czerwonym paskiem.

 

Za 45 minut, na ostatniej godzinie lekcyjnej odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie to nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. W spektaklu rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.

 

Spektakl nawiązuję do nurtu nazywanego „teatrem w klasie” i w semestrze zimowym 2017/2018 został zaprezentowany trzydziestokrotnie w gimnazjach na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Każdej prezentacji towarzyszył warsztat dotyczący przemocy seksualnej prowadzony przez psychologa i edukatorkę seksualną.

 

Spektakl jest nie tylko polem do dyskusji odnośnie granic i intymności oraz sytuacji ich pogwałcenia, ale też okazją do rozmowy na temat seksualności w ogóle. Co istotne dla projektu, który pozwala podglądać zarówno świat młodych ludzi, jak i pokoju nauczycielskiego, w spektaklu i warsztatach biorą udział przedstawiciele obu „stron konfliktu”. Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza obecnie, gdy tzw. edukacja seksualna w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” wykonuje ogromny krok wstecz.

OBSADA: Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Malwina Magdalena Rusów, Maciej Rabski
SCENARIUSZ I DRAMATURGIA: Magdalena Drab
ARANŻACJA PRZESTRZENI I KOSTIUMY: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
II SCENOGRAF: Jan Głąb
MUZYKA: Tymoteusz Witczak
REALIZACJA NAGRAŃ AUDIO: Krzysztof Grębski
WARSZTATY: Jewgienia Aleksandrowa, Monika Wolińska, Zofia Domaradzka
KIEROWNIK PRODUKCJI: Piotr „Melchior” Torchała

 


 

Drugi spektakl „Gardenia” Stowarzyszenia Kółko i Krzyżyk odbędzie się 30 września – szczegóły wkrótce. 

 

Spotkania te możliwe są dzięki projektowi Teatr Polska, który ma na celu ułatwienie dostępu do uczestnictwa w kulturze mieszkańcom niewielkich miejscowości.

 


Stowarzyszenie Kółko i Krzyżyk