Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

„Twórcy Niepodległej – 100-lecie odzyskania niepodległości”

2018-10-11

Gazeta w Choroszczy

Od piątku 05.10 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy można oglądać wystawę pt. „Twórcy Niepodległej” – przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. MGCKiS w Choroszczy jest partnerem akcji, w której biorą udział 22 miasta, gminy oraz instytucje, tym bardziej nam miło, że możemy należeć do tak elitarnego grona.

Podczas wystawy będzie można zapoznać się z postaciami wybitnych Polaków, którzy walczyli i współtworzyli odrodzoną po 123 latach niewoli Polskę. Oglądając przygotowane grafiki można natrafić na postacie między innymi takie jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty – i zauważyć, że mimo dzielących ich wszelkich różnic ideowych, stawiali sobie za cel Polskę niepodległą. Przy czym reprezentowane przez nich obozy polityczne obierały różne drogi odzyskania wolności i w sposób odmienny sobie ową niepodległość wyobrażały. Ten fakt z kolei idealnie ukazuje piękno prawdziwego patriotyzmu.

 

Wystawa została otwarta wernisażem, na którym prelekcję o przedstawionych postaciach wygłosił Józef Waczyński, co było nie lada atrakcją dla tłumnie zgromadzonej młodzieży.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a także zapraszamy to odwiedzania centrum w czasie jego pracy oraz zapraszamy na finisaż, który odbędzie się dn. 9.11.2018 r. o godz. 19.00. Będzie to doskonała okazja do wymiany poglądów przez iłośników historii, a także podsumowania obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]