Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Festiwal „Jesteśmy wolni” w Choroszczy

2018-10-17

Gazeta w Choroszczy

11 października był dniem wyjątkowym w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Wtedy to bowiem w murach Centrum odbył się festiwal „Jesteśmy wolni”.

W ramach festiwalu zorganizowany został przegląd pieśni i piosenki patriotycznej „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości”, warsztaty wokalne, wykład historyczny „Choroszcz. Drogi do Niepodległości” Pana Józefa Waczyńskiego z Towarzystwa Przyjaciół Choroszcz, a także wernisaż wystawy zdjęć archiwalnych pt. „Choroszcz w latach odzyskania Niepodległości”. Finałem całego wydarzenia był koncert „Piosenki Niepodległe” w wykonaniu Polskiego Teatru Muzycznego Scena Retro, przed którym słowo wstępu o lokalnej historii wygłosił Pan Jan Adamski.


Jury w składzie: Elżbieta Godlewska, Ewelina Sobczyk, Emilia Krzyżanowska, Krzysztof Boruta zaprosiło do udziału w Finale Ogólnopolskim Przeglądu Festiwalowego „O, Ziemio Polska – z pieśnią i piosenką do Niepodległości”, który odbędzie się w dniach 26-28 października 2018 r. w Siedlcach następujących wykonawców:

 

Natalia Pawłowska, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
Opiekun: Andrzej Wróbel

 

Jakub Grzybowski, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
Opiekun: Aneta Kaliściak

 

CANTO
Publiczne Gimnazjum Integracyjne
przy Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku
Opiekun: Jakub Grzybowski

 

Wieczorny koncert wzbudził wiele pozytywnych emocji, piękne wykonanie pieśni, wizualne efekty, a także teksty pieśni o wolności dostarczyły wzruszeń i podniosły na duchu zebraną publiczność. Aula rozbrzmiewała od słów piosenek z międzywojnia, m.in. Mieczysława Fogga, Adama Asnyka do muzyki Ignacego Paderewskiego, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Ludwika Starskiego. Na sam koniec artyści wykonali współczesną piosenkę „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Tym bardziej było to ważne i podniosłe, bowiem w tym roku przypada 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 

Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Niepodległa”, w którym Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy było partnerem, natomiast liderem był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

 

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]