Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Dzień Kota w Kruszewie

2019-02-19

Gazeta w Choroszczy

W poniedziałek 18 lutego obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym w Kruszewie Dzień Kota. Tego dnia dzieci mogły przynieść wszystko to, co kojarzyło im się z tym zwierzęciem: ubranie, zabawkę, poduszkę, maskotkę, biżuterię…

Koty to niezwykłe zwierzęta znane, lubiane i bliskie większości z nas. Słyną w świecie zwierząt ze swojego upodobania do snu - prawdopodobnie mogą przespać 2/3 doby. Do tego są niezwykle muzykalne - wydają z siebie ok. 100 różnych odgłosów. Ale koty to nie tylko śpioszki, to też niezwykłe czyścioszki: myją się przed śniadaniem, po śniadaniu, przed spaniem i po spaniu, przed spacerem, po spacerze. Rozmawialiśmy z przedszkolakami o tym, jak ważne jest dokładne i częste mycie rąk, że to profilaktyka chorób zakaźnych. Możemy umiłowania do czystości uczyć się od kotków, jeśli chcemy być zdrowi.

 

Bardzo ciekawe i zaskakujące było dla dzieci odkrycie, że tylko w Polsce przywołujemy kotki wołając: „kici kici”, w Anglii brzmi to trochę inaczej, a mianowicie: ”pussy, pussy”, w Niemczech: „mici, mici”, a na Litwie: „kiss, kiss”, w USA: „here kitty, kitty”.

 

Tego dnia nie zabrakło również historii: „Skąd się wzięły koty?”, kocich piosenek i zabaw z myszką, pieskiem i kłębkiem wełny. Na koniec powstały fantastyczne obrazy przedstawiające kocie portrety. Szkoda, że tak wiele kotów cierpi głód i jest bezdomnych. Warto o nich pamiętać nie tylko raz w roku.

Monika Pawłowska