Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Miłośnicy polszczyzny w SP w Złotorii

2019-03-21

Gazeta w Choroszczy

Już po raz trzeci w SP w Złotorii odbył się Tydzień Języka Polskiego. Szkolny konkurs o zaszczytny tytuł i statuetkę Miłośników Ojczyzny-Polszczyzny zorganizowany został z okazji Dnia Języka Ojczystego – święta przypadającego 21 lutego.

W tym roku uczniowie dużo uwagi poświęcili problemowi mowy nienawiści. Samorząd Uczniowski przygotował specjalny materiał ph. „Celuj dobrym słowem w mowę nienawiści” poświęcony uwrażliwieniu na mowę nienawiści i zagrożenie nietolerancją. Uczniowie wyjaśnili koleżankom i kolegom, czym jest język nienawiści, jak go rozpoznać, do czego może on doprowadzić i jak mu zapobiegać.

 

Po obejrzeniu krótkich filmów, wszyscy zgromadzeni w holu szkolnym mogli przekonać się, że często nie widzimy niczego złego w słowach, które wypowiadamy. A każde działanie pozbawione życzliwości, akceptacji i szacunku może stać się niebezpieczne. Oby każdy z nas rozumiał, że odrzucenie nienawiści nie oznacza słabości. Wręcz przeciwnie: to wielka moc i niezniszczalność. Również zadania konkursowe dotyczyły  przeciwdziałania mowie nienawiści. Klasy starsze przygotowały plakaty, a uczniowie klas I-III – sukienkę balową Kopciuszka „utkaną” z dobrych słów.


W ramach TJP uczniowie „walczyli z bykami” – klasy młodsze wykonały plakat ortograficzny, a starsi uczniowie brali udział w „bieganym” dyktandzie. Ta forma sprawdzania umiejętności poprawnego pisania wywołała wiele śmiechu i pozytywnych emocji.


TJP to również świetna okazja do promocji czytelnictwa. W bibliotece zorganizowano „słodkie” wypożyczanie oraz happening słownikowy.


Jak co roku, uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w wykonanie zadań konkursowych. Był to bardzo pracowity czas, ale wszyscy świetnie się bawili w duchu zdrowej rywalizacji i w napięciu oczekiwali na werdykt jury.

 

W tym roku tytuł i statuetkę Miłośników Ojczyzny–Polszczyzny zdobyła klasa II-III. Gratulujemy!


SP w Złotorii