Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Majowy tydzień Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Choroszczy

2019-05-17

Gazeta w Choroszczy

Tradycją Szkoły Podstawowej w Choroszczy stało się organizowanie „Majowego tygodnia patriotycznego”, związanego z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczne uroczystości były dla szkolnej społeczności szczególnie ważne, gdyż wpisały się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Choroszcz niepodległości w 1919 r. Zależało nam na kształtowanie u uczniów poczucia dumy z tego, że są Polakami, rozbudzaniu uczuć patriotycznych, szacunku dla symboli narodowych i dokonań przodków.

W ramach „Majowego tygodnia patriotycznego” odbyły się:

 

- KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH W WYKONANIU „RYTMÓW CZASU”

Szkolne obchody majowych świąt narodowych zainaugurowane zostały występem zespołu wokalnego „Rytmy czasu”. Zaśpiewał on utwory z najnowszej płyty „Niepodległa – nasz Dom”, na której znalazły się polskie pieśni patriotyczne. Uczniowie mieli okazję podziwiać występy swoich rówieśników, którzy w piękny i bardzo wzruszający sposób śpiewali o nasze ojczyźnie, jej historii i bohaterach.

 

- TOBIE ŚPIEWAMY OJCZYZNO – KONCERT I KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZN

Koncert a zarazem konkurs pieśni patriotycznych był on okazją do przypomnienia młodemu pokoleniu utworów, które są częścią naszego dziedzictwa narodowego. Poprowadziły nas one śladami polskiej historii, przypomniały wydarzenia wzniosłe i tragiczne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali efektownie przygotowane utwory. Uczestnicy konkursu wystąpili w patriotycznych strojach podkreślających charakter pieśni. W tej edycji konkursu występy uczniów oceniało jury w składzie: ksiądz Sebastian Sum, Małgorzata Czulewicz, Tomasz Perkowski oraz Iza Sikorska.

 

Najlepszą interpretacją utworów wykazali się:

I miejsce – kl. VI a, która wykonała „Pałacyk Michla” 
II miejsce – kl. IV a i jej interpretacja pieśni „Hej strzelcy wraz” oraz kl. VI b z piosenką „O mój rozmarynie”
III miejsce – kl. V e, która zaśpiewała „Jak długo w sercach naszych”

 

Ponadto wyróżniono klasy IV b za interpretację piosenki „Serce w plecaku” i V a, która wykonała „Mury”. Wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom gratulujemy występów i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

 

- POLSKIE PIEŚNI PATRIOTYCZNE, LEKCJE WYCHOWAWCZE

W tygodniu patriotycznym lekcje wychowawcze zostały poświęcone polskim pieśniom patriotycznym. Uczniowie przygotowując się do występów konkursowych poznali okoliczności powstania wybranych utworów, ich historię i znaczenie. Nauczyli się interpretować i wykonywać wylosowane pieśni. Szczególną uwagę zwrócono na nasz hymn narodowy, jego historię i rolę jaką odgrywa.

 

 - KONKURS NA PATRIOTYCZNY WYSTRÓJ SAL LEKCYJNYCH

Nawiązując do chlubnych tradycji obchodów majowego święta, postanowiliśmy przystroić szkołę. Po raz kolejny ogłoszony został konkurs na patriotyczny wystrój sal lekcyjnych. Dominującymi kolorami w naszych klasach stały się biały i czerwony, pojawiły się flagi, kwiaty i gazetki rocznicowe. Oto wyniki konkursu:  

I miejsce – kl. IV C
II miejsce – kl. VI A
III miejsce – kl. IV D

 

„Majowy tydzień patriotyczny” był okazją do pogłębienia wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja, dziejów Ojczyzny, symboli narodowych i naszego dziedzictwa narodowego. Konkursy stworzyły szanse na integrację klas poprzez zdrową rywalizację, wykazanie się kreatywnością, był również lekcją patriotyzmu.

Beata Jabłońska
Fot: Anna Michalkiewicz

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]