Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

38. Dni Choroszczy za nami!

2019-06-13

Gazeta w Choroszczy

Cztery dni wypełnione bogactwem różnorodnych wydarzeń: tak oto minęły nam 38. Dni Choroszczy! Wszyscy miłośnicy grodu nad Horodnianką, w dniach 6-9 czerwca mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji!

6 CZERWCA (czwartek)

Dni Choroszczy rozpoczęły się już w czwartek o godzinie 17.00, w Letniej Rezydencji Branickich. Inauguracją dni było sympozjum historyczne pn. „100 lat niepodległości Choroszczy - sylwetki włodarzy grodu nad Horodnianką”. W lutym, podczas oficjalnych uroczystości Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Choroszczy poznaliśmy wydarzenia z historii narodowej i lokalnej towarzyszące temu niełatwemu, ale wyczekiwanemu procesowi. Tym razem zebrani mogli poznać sylwetki włodarzy i gospodarzy sprawujących opiekę nad gminą Choroszcz przez ostatnie 100 lat. Oprócz samego sympozjum miało miejsce przekazanie klucza do miasta na ręce Dyrektora M-GCKiS przez Burmistrz Choroszczy Roberta Wardzińskiego.

 

7 CZERWCA (piątek)

Piątek rozpoczęliśmy od spotkania z Krystyną Bezubik – pisarką i nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem, w Bibliotece Publicznej w Choroszczy. Spotkanie autorskie odbyło się o godzinie 11.00. Tłumnie przybyli mogli dowiedzieć się jak pisać, aby inni chcieli to czytać. Podczas Dni Choroszczy poprowadziła ona warsztaty pt. „Siła kobiecych marzeń”.

 

Kolejnym wydarzeniem było Oficjalne otwarcie Rynku 11 Listopada w Choroszczy. O godzinie 13.00 wszyscy zebrani wspólnie dokonali otwarcia rynku. Uroczyste otwarcie rynku nastąpiło przy udziale władz miejskich, wojewódzkich i powiatowych, a także zaproszonych gości i samych mieszkańców. Piękny, elegancki, nowoczesny – takie określenia najczęściej słyszymy o nowym zrewitalizowanym Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Tradycyjnie było przecięcie biało-czerwonej szarfy, a także wystrzały z armaty na cześć Rynku oraz wyremontowanych ulic w centrum miasta (J.K. Branickiego, A. Mickiewicza, Dominikańskiej, H. Sienkiewicza). 

 

Kolejną atrakcją tym razem dla miłośników strzelania był Turniej strzelecki o puchar Burmistrza Choroszczy. Który miał miejsce o godzinie 17.00 w Strzelnicy w Szkole Podstawowej w Choroszczy.

 

Wieczór także obfitował w wydarzenia. Rozpoczęliśmy go od 18.00 Finisażem projektu „Ucieczka z szuflady”, gdzie podsumowaliśmy dotychczasową działalność galerii M-GCKiS, uruchomioną w ramach projektu „Ucieczka z szuflady”. Na koniec piątkowego dnia na miłośników sztuki czekał Spektakl „Granica” Teatru Harmyder z Ukrainy. Wszystkie historie życiowe, na podstawie których pisano scenariusz spektaklu „Granica” są prawdziwe. Widzowie mogli doświadczyć tego, że fabuła przedstawienia oparta jest na opowieściach pięciu kobiet, które, uwikłane w problemy egzystencjalne, odkrywają najbardziej intymne i bolesne przeżycia. Odzwierciedlały one refleksje nad stanem świadomości społecznej i przezwyciężaniem barier wynikających z mentalności Ukraińców i Polaków.

 

8 CZERWCA (sobota)

Sobotę rozpoczął Rodzinny Turniej Wędkarski o Puchar Burmistrza Choroszczy; zgromadzeni nad Kominowym Bajorem w Choroszczy wędkarze walczyli o tytuł najlepszego. Chwilę później tj. od godziny 11.30 w tym samym miejscu odbył się Piknik Rodzinny „Razem Możemy Więcej” prowadzony przez animatorów z KLANZY – odział Białystok. Na uczestników czekało mnóstwo ciekawych i rozwijających działań, stoisko zmysłów, stoisko dużych gier planszowych, tańce integracyjne, zabawy z chustą animacyjną.

Wieczorem odbył się Koncert Główny – GALA DISCO na Rynku 11 Listopada, na który, mimo upalnej, a później burzowej pogody, tłumnie przybyli mieszkańcy Choroszczy. Był to pierwszy koncert na wyremontowanym rynku. Uczestnicy bawili się przy muzyce zespołów Tvister, Nexx Dance, Szafis oraz Avanti. Natomiast na koniec imprezy, przy świetle księżyca, mogli podziwiać pokaz ognia przygotowany przez grupę „Jama” z Ełku.

 

9 CZERWCA (niedziela)
Ostatni dzień świętowania, to niedziela. W tym dniu zorganizowane zostały dwie atrakcje. Pierwszą był koncert jubileuszowy 15-lecia zespołu „Rytmy Czasu”, na który tłumnie przybyli mieszkańcy gminy. Odbył się on o godz. 18.00 na auli M-GCKiS w Choroszczy. Grupa zaprezentowała swoje hity, jak i nowy materiał, w tym anglojęzyczny. Podczas prób do koncertu, nad przygotowaniem wokalistek czuwał prof. Cezary Szyfman. Był to czas nie tylko muzyki, ale i wspomnień o historii zespołu.

Fani muzyki sakralnej również znaleźli coś dla siebie, ponieważ o godzinie 19.00 na terenie kościoła parafialnego odbył się koncert w ramach Festiwalu Cameralis et Sacralis, gdzie wystąpili: Dariusz Hajdukiewicz – organista, oraz Rafael Gabriel Przybyły – oboista barokowy.

 

Podczas tegorocznych Dni Choroszczy odbyła się także wystawa świetlic Terenowych Centrów Kultury z Konował i Złotorii. Prezentuje ona prace powstałe podczas warsztatów w świetlicach. Wystawę, na którą składają się rysunki, prace rękodzielnicze i ręcznie robiona biżuteria, można zobaczyć jeszcze do końca czerwca w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Działaność świetlic została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz ze środków Gminy Choroszcz.

 

Kolejne Dni Choroszczy już za rok.

Jednak w naszej pamięci wspomnienia po tegorocznych dniach zostaną na bardzo długo.

Dziękujemy, że byliście z nami!!!

Do zobaczenia za rok!


[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]


Więcej zdjęciu na FB M-GCKiS