Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Pańki: las wyrżnięty pod działkę budowlaną

2010-10-08

Gazeta w Choroszczy

Właściciel lasu w Pańkach wpadł na sprytny plan, jak za półdarmo zmienić swoją działkę na budowlaną. Dorodne drzewa zdążył wykarczować, jednak na zmianie nie powinien zarobić. Musi zasadzić nowe drzewa.Przekwalifi...

Właściciel lasu w Pańkach wpadł na sprytny plan, jak za półdarmo zmienić swoją działkę na budowlaną. Dorodne drzewa zdążył wykarczować, jednak na zmianie nie powinien zarobić. Musi zasadzić nowe drzewa.

Przekwalifikowanie działki leśnej na budowlaną to procedura niezwykle czasochłonna i kosztowna. Zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. W wypadku prywatnego lasu zgodę na to może wydać jedynie marszałek województwa - i robi to niezmiernie rzadko, w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach. Marszałka jednak można obejść…

Kilka lat temu w Pańkach w okolicach Choroszczy, jak grzyby po deszczu, powstały nowe domy jednorodzinne. Jeden z miejscowych wywęszył interes i postanowił przekształcić swój blisko hektarowy las, w otulinie Parku Narwiańskiego, na… działkę budowlaną. Szybko przekalkulował: las kosztuje góra 100 zł za m kw. Działka budowlana - tak blisko Białegostoku - dwa, trzy razy więcej. Zysk liczy się w milionach. Wiedział jednak, że marszałka nie przekona. Sięgnął więc do fragmentu ustawy o lasach, który pozwala miejscowemu staroście zgodzić się na przekształcenie lasu w grunt rolny. Do tego, by grunt rolny zamienić zaraz na działkę budowlaną, wystarczy już jedynie zgoda wójta.

- Na lewo i prawo chwali się, że przez kilka lat będzie sadził tam kartofle i marchewkę, a potem wybuduje osiedle - zaalarmował nas jeden z sąsiadów.

Właściciel lasu od leśniczego z Nadleśnictwa Dojlidy (które reprezentuje Starostwo Powiatowe w Białymstoku) uzyskał świadectwo legalności na część drewna, co jest jednoznaczne ze zgodą na wycinkę. W międzyczasie wystąpił też do starostwa z wnioskiem o przekształcenie lasu w grunty rolne.

Nie sądził jednak, że mieszkańcy wsi będą bronić lasu. Zbulwersowani interweniowali w wielu instytucjach.

- Nie mamy możliwości zatrzymania wycinki, ale właściciel ma obowiązek odnowienia lasu i my jego do tego zobowiążemy. Zgodnie z ustawą o lasach ma 5 lat na posadzenie młodych drzew - powiedział nadleśniczy Jacek Bejm z Nadleśnictwa Dojlidy.

Mieszkańcy Paniek dotarli także do starostwa i opowiedzieli urzędnikom o swoich wątpliwościach związanych z wycinką lasu. Ci na miejsce wysłali kontrolę. Wówczas właściciel terenu leśnego przestraszył się i wycofał z procedury związanej z przekwalifikowaniem działki.

Monika Ratyńska, naczelniczka wydziału rolnictwa i środowiska w Starostwie Powiatowym w Białymstoku obiecała sprawę dogłębnie wyjaśnić.

- Wycinki już nie cofniemy. Sprawdzimy jednak, na jakiej podstawie i czyjej decyzji wycięto drzewa. Już do nadleśnictwa wysłaliśmy w tej sprawie pismo.

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

Zob. też: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,8480390,Las_wyrzniety_pod_dzialke_budowlana.html