Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Aktualnie jesteś na: strona główna > artykuły > Bitwa pod Olmontami

Bitwa pod Olmontami

2019-07-16

Gazeta w Choroszczy

W niedzielne południe 14 lipca br. odbyły się uroczyste obchody 250. rocznicy Bitwy pod Olmontami. Okrągła rocznica była okazją do przypomnienia walk pod Olmontami z 13 lipca 1769 roku, stoczonych przez konfederatów barskich pod wodzą Józefa Bierzyńskiego – z siłami rosyjskimi pod dowództwem księcia Aleksandra Golicyna. Na zaproszenie Organizatorów, Gminę Choroszcz reprezentowali przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy: Józef Waczyński, Marek Werpachowski, Tomasz Adamski i Przemysław Waczyński.

Całodzienna bitwa pod Olmontami, mimo liczbowej przewagi konfederatów nad wojskami rosyjskimi (4 000 do 800) zakończyła się ich porażką. Polska artyleria brała w niej czynny udział aż do wyczerpania się amunicji. Rosjanom udało się zepchnąć siły konfederatów i skutecznie odpierać polskie kontrataki. Zawiniło tu słabe wyszkolenie i wyposażenie wojsk polskich oraz przestarzała taktyka walki. Polska kawaleria w bitwie pod Olmontami stosowała karakol zamiast szarżować. Polegało to na maksymalnym wykorzystaniu siły ostrzału z broni palnej, aby w szeregach przeciwnika powstał wyłom pozwalający na atak bronią białą. Pod koniec XVIII stulecia taktyka ta była zastępowana innymi rozwiązaniami, głównie szarżą.

 

W wyniku przegranej bitwy, oprócz zabitych i rannych, około 1000 konfederatów zdezerterowało i uciekło z pola walki oraz dostało się do niewoli. Hetman Jan Klemens Branicki, który po cichu sprzyjał konfederatom, w salonach ogrodowych zorganizował szpital polowy.

 

Organizatorami 250. rocznicy bitwy pod Olmontami w 2019 roku uroczystości byli: Jan Litwińczuk, prezes Stowarzyszenia „Olmonty” oraz Krzysztof Marcinowicz, wójt Gminy Juchnowiec Kościelny. Wśród licznie zgromadzonych osób, byli między innymi: biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, prof. Romuald Szeremietiew (pochodzący z Olmont), prof. Adam Dobroński, przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego, służb mundurowych: 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Policji, Straży Pożarnej, Bractwo Kurkowe z Ciechanowca pod wodzą marszałka Kazimierza Koczewskiego oraz harcerze. Zaproszenie Organizatorów przyjęli również przedstawiciele Gminy Choroszcz i Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy: Józef Waczyński, Marek Werpachowski, Tomasz Adamski i Przemysław Waczyński.

 

Pod krzyżami i tablicą upamiętniającą Bitwę pod Olmontami odśpiewano Pieśń konfederatów barskich, przemawiali profesorowie: Adam Dobroński i Romuald Szeremietiew oraz złożone zostały wieńce i kwiaty. Symboliczny wystrzał z armaty, dokonany przez wójta Krzysztofa Marcinowicza zapoczątkował dalszą część tych obchodów.

 

Po uroczystym przemarszu na boisko gminne odbyła się polowa Msza święta celebrowana przez biskupa Henryka Ciereszkę. W dalszej części tych uroczystości na polowej estradzie wystąpił zespół folklorystyczny Koplanianki, Na boiskowej murawie odbył się interesujący piknik historyczny z konfederackim pokazem musztry i umundurowania. Wśród konkurencji dla dorosłych znalazło się między innymi utrzymanie miecza na czas oraz ścinanie głów kapusty. Również dzieci miały swoje atrakcje, bawiąc się na dmuchańcach.

 

Wspólna zabawa pod chmurką zakończyła niedzielne wydarzenie w Olmontach.

Józef Waczyński

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]