Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

30. Jarmark Dominikański przeszedł do historii

2019-08-08

Gazeta w Choroszczy

Radośnie, ludowo, kolorowo, muzycznie i tradycyjnie. Wspaniała atmosfera panowała podczas jubileuszowego - już 30. Jarmarku Dominikańskiego, który odbył się 4 sierpnia na terenie parku Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Od samego rana można było spacerować alejkami, w których były rozstawione kramy z różnorodnym towarem, rękodziełem, owocami, zabawkami i pysznymi lodami czy napojami, ręcznie szytymi zabawkami i poduszkami, serwetami wykonanymi na szydełku, drewnianymi narzędziami i akcesoriami domowymi.

 

Panie mogły nacieszyć oko biżuterią, a dzieciom zakupić jarmarczne obwarzanki, lizaki, watę cukrową i baloniki – wprawdzie nie na druciku, ale z najpopularniejszymi bohaterami z bajek. Tegoroczną nowością była strefa gastro, gdzie można było zjeść tradycyjne potrawy tatarskie, węgierskie, ale też specjały z naszej gminy. Ponadto chleb ze smalcem, babkę i kiszkę ziemniaczaną. W tym roku gościliśmy 130 wystawców, z gminy, województwa, z Polski, ale także z Białorusi czy Litwy.

 

Podczas Jarmarku zostały zorganizowane warsztaty: tkaniny dwuosnowowej i garncarskie. Panie z Janowa Podlaskiego udostępniły kołowrotek i krosno – każdy mógł podejść, porozmawiać i spróbować swoich sił w tkaniu. Tkanina dwuosnowowa to tradycyjny dla Podlasia, a znany w całej Polsce rodzaj tkactwa. Po przeciwnej stronie rozstawił swój warsztat garncarz z Czarnej Wsi Kościelnej – p. Wojciech Maculewicz, który jest ceramikiem tworzącym największe w Polsce wazony na kole garncarskim. Pod jego okiem goście mieli szansę wypróbować się w walce z gliną i kołem garncarskim. Zdradzał on odwiedzającym tajniki swojej pracy. Płynąca radość z możliwości tworzenia wazonów była widoczna gołym okiem, a swoje wyroby adepci garncarstwa zabierali ze sobą. Trzeci warsztat prowadzony przez instruktorkę M-GCKiS – Monikę Tekielską-Chmielewską. Dawał szansę stworzenia własnej Jarmarkowej Pani: do kobiety z jarmarkowego plakatu można było stworzyć nowy wianek czy fryzurę. Wśród alejek przechadzała się Kapela Miód Na Serce, okraszała ona Jarmark tradycyjną muzyką kurpiowską i wzbudzała ogromne zainteresowanie odwiedzających. Ponadto można było usłyszeć młode skrzypaczki i cymbalistę. W namiocie rozgrywała się Strefa Dziecka i Relaksu, animacje, warsztaty, wspólna zabawa cieszyły całe rodziny. Była to specjalnie wyznaczona strefa bez „%”. Podczas Jarmarku można było skorzystać z przejażdżki pojazdami wojskowymi, jak również obejrzeć dwie wystawy: historyczną – z okazji XXX Jubileuszowego Jarmarku oraz z projektu „Terenowe Centra Kultury”.

 

Tradycyjnie, Jarmark Dominikański w Choroszczy rozpoczęły Klepaczanki – jedyny działający zespół ludowy w gminie Choroszcz. Znana rodzimej publiczności grupa jest bardzo chętnie słuchana przez przyjezdnych z innych miast. A goście w tym roku zjechali się z całej Polski! I byli zauroczeni podlaską kulturą ludową oraz folklorem, który przepełniał Jarmark. Prawdziwą inspiracją był plakat przedstawiający piękną Słowiankę w kwiecistym wieńcu; podobne wianuszki nosiły organizatorki Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Mamy nadzieję, że stanie się to tradycją, tak jak występy zespołów ludowych i estradowych.

 

W godzinach popołudniowych, po zespole Klepaczanki, na scenie wystąpiły Hetmanki z Tykocina, a następnie „Kalinka” – Zespół Estradowy Białoruskiej Pieśni Ludowej. Folkowe dźwięki podkreślały atmosferę jarmarczną.

 

Wzorem lat ubiegłych na plac przed Letnią Rezydencję Branickich zjechały przepiękne zabytkowe samochody ze stowarzyszenia Moto Retro Białystok. Można było wsiąść do każdego auta i poczuć klimat motoryzacji sprzed lat. Natomiast na scenie pojawiła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jasionówki z grupą mażoretek. Po ich występie, przed główną sceną swoje waleczne umiejętności zaprezentowała szkoła Karate Kyokushin Białystok. Młodzi karatecy pokazali różnorodne tajniki wschodnich walk. Po nich na scenę wkroczyli piłkarze Jagielloni Białystok. Była to nie lada gratka dla kibiców białostockiego klubu. Można było zadać im pytania, wykonać pamiątkowe zdjęcie i poznać swoich idoli. Burmistrz Choroszczy z rąk piłkarzy otrzymał koszulkę z nr 12 z napisem „Choroszcz”. Po spotkaniu rozegrał się Wielki Konkurs z Radiem Eska.

 

Aż na scenie pojawił się zespół SamoHa. Chłopcy z kapeli grali z niesamowitą energią, porwali do tańca publiczność. Koncert, pełen pozytywnych emocji, rozkręcił słuchaczy. Po nich wystąpił najbardziej popularny na Podlasiu i uznany w świecie folku zespół Czeremszyna. Radość przeplatała się z liryzmem. Tradycyjne pieśni rozbrzmiały w nowych aranżacjach. Licznie zgromadzeni słuchacze tańczyli w rytm folkowych rytmów. Było wyjątkowo i z przytupem.

 

Przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, czyli zespół Chłopcy z Placu Broni. Gwiazdę zapowiedział Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński. Podczas występu Chłopców zrobiło się sentymentalnie i romantycznie. Chłopcy oczarowywali starymi przebojami, tj. „Wolność”, „Kocham Cię” czy „Jezioro szczęścia” – te utwory z pewnością wzruszyły niejedno serce. Był to piękny i niezapomniany występ. Wszystkie koncerty odbyły się w Muzycznej Strefie „bez %”.

 

Nad przebiegiem całej imprezy czuwały ze sceny tajemnicze, przenikliwe oczy kobiety, która stała się symbolem tegorocznej edycji Jarmarku. Uchwyciła ona swym spojrzeniem ideę Jarmarku, gdzie tradycja łączyła się z nowoczesnością, ludowość z rockiem, niezwykła rozrywka i zabawa w dobrym stylu.

 

Dziękujemy Burmistrzowi Choroszczy za objęcie Honorowym Patronatem 30. Jarmark Dominikański.

 

Dziękujemy za wsparcie i pomoc naszym wolontariuszom, stowarzyszeniom, OSP Choroszcz.

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i aktywne uczestnictwo!

 

Specjalne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Marki Żubr, Casablanca, Dwór Czarneckiego, Budmex, Radio Taxi Komfort, Materiały Budowlane „Plus” Adam Jarosław Masłowski, Milatrans, Styl Snu, Restauracja Forma, Koba, Świder, GranMal, Schody Chudziński oraz patronów medialnych: TVP3Białystok, Jadę na Podlasie, „Gazecie w Choroszczy” i „Głosowi Choroszczy”.

 

30. Jarmark Dominikański został dofinansowany przez Gminę Choroszcz w Choroszczy oraz współfinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.

 

Do zobaczenia za rok!

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]