Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

„Lekcje etnografii” w M-GCKiS – czyli jak zadziwić się światem

2019-10-07

Gazeta w Choroszczy

Od listopada w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy ruszają zupełnie nowe zajęcia dla młodzieży w wieku 15-18 lat. To „Lekcje etnografii”, które będą odbywać się w formie spotkań, warsztatów, a dotyczyć będą szeroko pojętej etnografii i antropologii kulturowej.

Dzięki zajęciom chcemy skonfrontować uczestników z różnorodnymi ideami i punktami widzenia, oswoić z różnorodnością, pokazać współczesne procesy kulturowe, zapoznać z zagadnieniami etnografii i antropologii kulturowej. Ukazanie innych punktów widzenia, dyskusja nad stanem dzisiejszej kultury może przyczynić się do rozwoju krytycznego myślenia, zaangażowania społecznego i generowania nowych idei u odbiorców.

 

Etnografia, etnologia i antropologia kulturowa, umieszczone obok siebie, to określenia prawie synonimiczne, jednak każde z nich niesie nieco inne skojarzenia. Etnologia to dawna „nauka o ludach”: o społeczeństwach i kulturach, które kiedyś nazywano pierwotnymi, prymitywnymi albo egzotycznymi. W tle jest jeszcze etnografia, rozumiana jako badanie kultury ludowej, np. wiejskiej, a więc – tradycyjnej, niezepsutej cywilizacją. Dziś, gdy przybysze z grup traktowanych kiedyś jako egzotyczne, chodzą po ulicach naszych miast, nie ośmielilibyśmy się nazwać ich „ludami prymitywnymi”. Jako badacze widzimy, że tak samo możemy patrzeć na nich i na nasze własne społeczeństwo. Tam i tutaj odnajdziemy podobne procesy i mechanizmy społeczno-kulturowe, tymi samymi metodami (właśnie etnograficznymi, czyli przez osobiste „pójście w teren”) możemy je badać. Antropologia kulturowa – to z kolei nazwa upowszechniona w Polsce od stosunkowo niedawna – wyrasta z tych właśnie przesłanek. Nie dzielimy ludzi według poziomów rozwoju czy typów kultury, lecz z równą uwagą co obcym ludom, przyglądamy się samym sobie: z podobnego dystansu, krytycznie i refleksyjnie.

 

Podczas spotkań będziemy mieli przestrzeń na dyskusję, rozmowę i dialog, a zawsze punktem wyjściowym do tego będą teksty przygotowane przez prowadzącą. Spróbujemy także swoich sił w badaniach w terenie. 

 

Pierwsze spotkanie 5 listopada. Wstęp wolny! Zapraszamy!

 

Termin: wtorki, godz. 17.00-18.15.

 

Miejsce: M-GCKiS w Choroszczy, sala plastyczna