Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Ocalić od zapomnienia – Pomnik ku czci żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r.

2019-11-10

Gazeta w Choroszczy

Od kilku lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii, wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną opiekują się Pomnikiem ku czci poległych żołnierzy z 1920r., który znajduje się we wsi Złotoria-Piaski. Podczas wojny polsko-bolszewickiej trwały w tym miejscu zacięte walki o utrzymanie przyczółka mostowego na niewielkiej przeprawie przez Narew. To grób bezimiennych żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę. Chcemy, żeby pamięć o nich przetrwała.

Jak co roku, uczniowie nasze szkoły zadbali o porządek w miejscu czci pamięci narodowej. Ta „niezwykła lekcja historii” kształtuje u dzieci poczucie tożsamości narodowej, rozbudza uczucia patriotyczne, uczy szacunku i miłości do Ojczyzny. 

 

Delegacja z Biura Poselskiego Mieczysława Kazimierza Baszko, przedstawiciele OSP w Złotorii oraz uczniowie naszej szkoły z wyrazami szacunku i hołdu tym, którzy polegli w obronie Ojczyzny, złożyli kwiaty pod pomnikiem. Dyrektor szkoły Monika Prejzner w Zaduszki zapaliła znicz przy tablicy pamięci Krzysztofa Marka Zagierskiego - byłego nauczyciela naszej szkoły.

SP Złotoria

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]