Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Tydzień Edukacji Globalnej 2019

2019-11-27

Gazeta w Choroszczy

Dlaczego działania na rzecz klimatu są tak ważne? Średnia temperatura Ziemi wzrosła już o ponad 1°C od czasów rewolucji przemysłowej. Bezpośrednią przyczyną tego drastycznej zwyżki jest spalanie przez człowieka paliw kopalnych (węgla, ropy, gazu), wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, cieplnej, transportu czy w przemyśle. Konsekwencją kryzysu klimatycznego są zmiany klimatu odczuwalne na całym świecie. W dniach 18-24 listopada 2019 roku SP w Choroszczy po raz 6. obchodziła Tydzień Edukacji Globalnej. 21. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej odbywała się pod hasłem „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu”.

Podczas tegorocznego 6. edycji Tygodnia Edukacji Globalnej w Szkła Podstawowa w Choroszczy podjęła szereg działań:

 

1. Poniedziałek – uczniowie i pracownicy Szkoły wypełniali ankietę stworzoną podczas projektu edukacyjnego „Weź oddech”. Ankieta zawierała 10 pytań. Respondenci musieli odpowiedzieć m.in. na pytania: „Jaki jest system grzewczy w twoim domu?”, „Czy uważasz, że smog jest realnym zagrożeniem?”, „Co w największym stopniu wpływa na zanieczyszczenie powietrza?”. Uczestnicy projektu edukacyjnego wykonali wystawę na auli szkolnej.

 

2. Wtorek – poczta życzliwości i6 kiermasz ciast. Ze sprzedaży uzyskaliśmy kwotę 480 zł. Dochód przeznaczymy na działalność Diakonii Misyjnej przy Ruchu Światło-Życie oraz na projekty żywnościowe w krajach globalnego Południa realizowane przez Polską Akcję Humanitarną.

 

3. Środa – projekcja filmu pt. „Czy czeka nas koniec?”. To dokument porusza tematykę zmian klimatycznych na świecie i ukazuje problem nadmiernej konsumpcji energii. Na przykład, jeden Amerykanin zużywa więcej prądu niż dwóch Japończyków, dziesięciu Chińczyków oraz aż 61 mieszkańców Nigerii. Dziewczęta z klasy VIIb: Patrycja i Natalka czytały uczniom z klas 0-III bajkę pt.: „Tosia odkrywa czekoladę”. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi czekolada i oczywiście degustowały gorzką czekoladę.

 

4. Czwartek –  to spotkanie z ojcem Henrykiem Ślusarczykiem ze Zgromadzenia Słowa Bożego w Kleosinie, który opowiedział młodzieży o Angoli. Wojna domowa trwała tam 27 lat. Ojciec przebywał na misji piętnaście lat. Bardzo dobrze poznał język, zwyczaje i kulturę tego kraju. Prelekcja duchownego bardzo spodobała się uczniom. Tego dnia klasy VII i VIII uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu, czyli czas na działanie!”.

 

5. Piątek – przez cały czas trwania Tygodnia Edukacji Globalnej dziewczęta i chłopcy z grupy projektowej „Weź oddech w Białymstoku – młodzi na rzecz czystego powietrza” odwiedzali swoich kolegów w czasie godzin wychowawczych z prezentacją multimedialną. Przekazywali za jej pomocą wiedzę czym jest niska emisja, co jest jej przyczyną oraz w jaki sposób można wpływać na poprawę czystości powietrza na świecie oraz w najbliższej okolicy. Uczniowie zaprezentowali fragment filmu „Punkt krytyczny” oraz animację „Czyste powietrze w inteligentnym mieście”. Zobrazowana wycieczka po Krakowie pokazała ideę zrównoważonego transportu oraz możliwe działania na rzecz czystego powietrza. Akcja objęła swoim zasięgiem klasy IV-VIII, czyli dziewiętnaście oddziałów. Kolejną akcją w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej była gra terenowa z kodami QR – „Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!”: polegała ona n tym, że na terenie szkoły ukryte zostały kody QR, a uczniowie mieli za zadanie odnaleźć i odczytać zakodowane pytania dotyczące edukacji globalnej.

 

Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej obfitował w wiele ciekawych i różnorodnych wydarzeń, do których bardzo chętnie włączyli się uczniowie oraz nauczyciele, wsparcie udzieliła też dyrekcja.

 

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w 6. Edycji Tygodnia Edukacji Globalnej. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematyki globalnej oraz zapraszamy do włączenia się w przyszłoroczne działania Tygodnia Edukacji Globalnej!

 

Beata Gawryluk, Joanna Gaweł, Barbara Joka, Anna Kozłowska, Ewa Zalewska

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]