Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Rozlicz PIT w Choroszczy Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

IV Kawiarenka Historyczna

2020-01-03

Gazeta w Choroszczy

W ostatni poniedziałek grudnia 2019 roku gościem specjalnym IV Kawiarenki historycznej był dr Janusz Sękowski, kierownik Muzeum w Tykocinie. Liczne grono miłośników historii wysłuchało niezwykle interesującego wykładu na temat konserwacji białej broni siecznej.

Ten wybitny praktyk i znawca zagadnień broni białej przez 1,5 godziny podzielił się refleksją związaną z teoretycznymi i praktycznymi zasadami konserwacji zabytków. Dewiza ta (podobnie jak jedna z naczelnych zasad w medycynie) brzmi „Primum Non Noncere” z łac. (Po pierwsze nie szkodzić). Uczestnicy tej „biesiady historycznej” mieli okazję zapoznać się z fachową konserwacją wybranych egzemplarzy szabel austriackich, tureckich i polskich od XVIII do XX wieku.

 

Nie zabrakło również refleksji na temat środków do konserwacji metalu i drewna, replik broni białej i fałszerstw w tej dziedzinie.

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]