Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Noc Muzeów za nami (ZDJĘCIA)

2009-05-22

Gazeta w Choroszczy

Tegoroczna Noc Muzeów w letniej rezydencji Branickich cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wiele osób zdecydowało się odwiedzić pałacyk wieczorem 16 maja i tym samym - wziąć udział w ogólnoeuropejskiej akcji mającej udo...

dsc05931Tegoroczna Noc Muzeów w letniej rezydencji Branickich cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wiele osób zdecydowało się odwiedzić pałacyk wieczorem 16 maja i tym samym - wziąć udział w ogólnoeuropejskiej akcji mającej udowodnić, że wizyta w muzeum nie musi być nudna.

Impreza plenerowa organizowana w Choroszczy 16 maja 2009 r. w ramach kolejnej edycji Nocy Muzeów miała na celu przybliżenie miejsca, jego historii oraz atmosfery i życia towarzyskiego magnackiego dworu XVIII wieku. Motywem przewodnim były fětes galantes - „wykwintne zabawy” eleganckiego towarzystwa będące symbolem epoki rokoka. Określenie „wykwintne zabawy” trafnie określa charakter rozmaitych spotkań towarzyskich, które organizowano w letniej rezydencji hetmana Jana Klemensa Branickiego (1689-1771) w Choroszczy. Podobnie jak w Wersalu, wystawiano tu w naturalnej scenerii parku sztuki teatralne, opery, urządzano koncerty, tańce i bankiety pod gołym niebem.

Goście spotkania mogli zapoznać się z poezją, muzyką i tańcem epoki, dowiedzieć się także o innych formach rozrywki takich, jak: żywe szachy, gra w krykieta, kości, babkę, wolanta i wziąć w nich udział. Sporą atrakcją była partia „żywych szachów” rozegrana pomiędzy Zespołem Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku a Zespołem Szkół w Choroszczy – pierwsza taka rozgrywka na terenie Podlasia.

Imprezie plenerowej towarzyszyła wystawa „Żona modna – czyli w buduarze osiemnastowiecznej damy”, do której wprowadzeniem była scenka wg Ignacego Krasickiego odegrana przez uczennice choroskiego gimnazjum. Potem w zaaranżowanym wnętrzu obejrzeć można było stroje damskie i męskie z XVIII wieku. Kto nie zdążył na Noc Muzeów może podziwiać kunszt krawców sprzed ponad dwóch stuleci jeszcze do końca czerwca.

Nie zabrakło też znakomitej muzyki w wykonaniu Chóru Politechniki Białostockiej, Zespołu Fletów Prostych Canto Polonica oraz Zespołu Muzyki Dawnej Capella Antiqua Bialostocensis. Imprezę zwieńczył pokaz sztucznych ogni i iluminacja parku. Tej nocy muzeum otwarte było do godziny 24.00.

 

Anna Dąbrowska

Zob. galerię zdjęć: