Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

„Edukacyjna Giełda – jaką szkołę, zawód wybrać”

2019-04-18

Gazeta w Choroszczy

Co roku uczniowie klas trzecich gimnazjum, a obecnie także uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące ich przyszłości. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Szkoła Podstawowa w Choroszczy realizuje wiele działań, które mają na celu wprowadzenie młodych ludzi w sferę podejmowania ważnych dla ich przyszłości decyzji i dokonywania wyborów zawodowych.

Już od początku roku szkolnego uczniowie uczestniczą w zajęciach doradztwa zawodowego, prowadzonych przez pedagoga szkolnego. Zajęcia mają charakter warsztatowy, a młodzież – za pomocą kwestionariuszy ankiet i testów określa swoje zdolności, zainteresowania, umiejętności i inne predyspozycje ważne do wyboru konkretnej szkoły i zawodu. Zajęcia te pomagają w poznaniu osobowości, inteligencji zawodowej, a także umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. W poradnictwo zawodowe włączają się także wychowawcy, którzy w lutym br. przedstawili rodzicom informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020.

 

Aby pomóc młodzieży w podjęciu tych trafnych decyzji, szkoła od kilku lat organizuje przedsięwzięcie pt. „Edukacyjna Giełda – jaką szkołę, zawód wybrać”, które jest podsumowaniem całego procesu doradczego. Impreza cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców.

 

Liczna grupa młodzieży z klas ósmych i trzecich gimnazjum czuwała nad sprawami porządkowymi i przygotowaniem poczęstunku dla zaproszonych gości. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów i ich rodziców, którzy zatroszczyli się o przygotowanie napojów i słodkiego poczęstunku:

 

- 8a: Karol Turowski, Anna Dziewiątkowska, Wiktoria Wróblewska,

- 8b: Michalina Gajewska, Julia Sobotko, Mateusz Cholewski, Olaf Jankowski,

- 8c: Angelika Poskrobko, Izabela Sikorska,

- 3a gimnazjum: Zuzanna Grądzka,

- 3b gimnazjum: Michał Woźniak, Kinga Marciszewska, Amelia Szumska, Weronika i Wiktoria Mróz, Paulina Bartoszewicz, Aleksandra Ambrożewicz, Rafał Ciereszko,

- 3c gimnazjum: Julia Makal, Michalina Jarocka,

- 3d gimnazjum: Aleksandra Jakuć, Hanna Czulewicz, Gabriela Lenczewska, Piotr Gawryluk, Michał Kaczmarek, Michał Mróz, Jakub i Tomasz Sienkiewicz, Adrian Jabłoński.

 

W przygotowanie giełdy włączyli się także nauczyciele: pan Piotr Smalak, który zajmował się nagłaśnianiem na sali, pani Barbara Raczkowska-Bobek, która udostępniła dekoracje, pani Anna Kozłowska – zaprojektowała zaproszenia dla gości, zaś ks. Kamil Przymierski z młodzieżą zaangażował się w ustawianie i sprzątanie stoisk wystawienniczych. W przygotowaniu całego przedsięwzięcia pomagał cały personel administracyjno-gospodarczy, sekretarze szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Złotorii, którymi opiekowała się pani Joanna Czarnecka.

 

„Giełdę” zainaugurowała pani Dyrektor SP w Choroszczy Ewa Zawistowska, która powitała przybyłych gości, życząc wszystkim owocnych spotkań, przemyślanych decyzji i miłej atmosfery.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, szkoły programowo wyższe perfekcyjnie przygotowały się do spotkania z uczniami. Były pokazy kulinarne, fryzjerskie, pokazy robotyki, zdrowej żywności i sprawnościowe. Młodzież mogła podziwiać każdą szkołę od wewnątrz za pomocą laptopów i odpowiednio przygotowanych prezentacji. W czasie prezentacji zagościły u nas następujące szkoły:

- Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 10 w Białymstoku
- Medyczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
- Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku
- Liceum Ogólnokształcące Służb Mundurowych WSAP w Białymstoku
- Prywatne Liceum Ogólnokształcące NWSP w Białymstoku
- Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
- I Liceum Ogólnokształcące CN-B w Białymstoku
- III Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku
- IV Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Białymstoku
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku
- X Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
- XIII Liceum Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. M. Konopnickiej w Białymstoku
- Szkoły i Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Białymstoku
- Technikum Usług Fryzjerskich DEHAG w Białymstoku
- Zespół Szkół Budowlano – Geodezyjnych im. S.W. Bryły w Białymstoku
- Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. J Groszkowskiego w Białymstoku
- Zespół Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. M. Kopernika w Białymstoku
- Zespół Szkół LOGIZ w Białymstoku
- Zespół Szkół Mechanicznych CKP Nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach
- Zespół Szkół Rolniczych CKP w Białymstoku
- Zespół Szkół Rolniczych im. S. Karpowicz w Krzyżewie
- Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 im. gen. I. Prądzyńskiego w Białymstoku.

 

Giełda Szkół jest podsumowaniem całorocznej pracy wszystkich, którzy pomagają młodym ludziom w podjęciu trafnych decyzji związanych z dalszą nauką i wyborem zawodu. Jest to najlepszy sposób uzyskania pełnego zakresu informacji zawodowej i edukacyjnej w jednym czasie i w jednym miejscu.

 

Małgorzata Czulewicz
Fot. Weronika Mróz

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]