Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

XX Dzień Ogórka w Kruszewie za nami!

2019-09-10

Gazeta w Choroszczy

W niedzielę 8 września 2019 r. odbył się Jubileuszowy – już XX Międzynarodowy Dzień Ogórka w Kruszewie. Na święto nadnarwiańskich plantatorów warzyw licznie przybyli miłośnicy ogórków z całej Polski i z zagranicy. Nie zabrakło dziesiątków wystawców i handlowców oferujących tradycyjne wyroby rzemieślnicze, degustację wyrobów regionalnej kuchni oraz miody i zabawki.

W tym roku dla zgromadzonej na terenie przy Szkole Podstawowej im. marszałka Józefa Piłsudskiego publiczności grały i śpiewały na deskach sceny łącznie 4 zespoły. Tradycyjnie jednym z nich był zespół folklorystyczny z Klepacz, który nieprzerwanie działa przy M-GCKiS w Choroszczy. Wśród zespołów znalazły się także Rytmy Czasu pod dyrekcją Jerzego Tomzika, a także Chłopcy z Nowoszyszek – kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania, uczniowie i przyjaciele dwóch wielkich postaci – Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego, od których pochodzi repertuar kapeli. Kapela ta mimo krótkiego stażu, szybko zdobywa uznanie licznego grona miłośników tradycyjnego tańca, północno-wschodniego poczucia humoru i kresowej gościnności. Na koniec uczestników XX Dnia Ogórka do tańca zebranych porwała gwiazda wieczoru – grupa Forti.

 

Jak co roku, część rozrywkową poprzedziła polowa Msza Święta celebrowana przez proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Konowałach ks. Wojciecha Kraśnickiego. W tym roku nabożeństwo odbyło się wcześniej niż w poprzednich latach. Modlono się w intencji lokalnych plantatorów, aby za rok mieli sowite plony i jak najmniej nieprzychylnej pogody. Po nabożeństwie głos zabrał gospodarz gminy Burmistrz Robert Wardziński oraz zgromadzeni goście, m.in. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, Poseł Krzysztof Truskolaski, Jolanta Den – radna w radzie powiatu.

 

Podczas XX Dnia Ogórka nie zabrakło innych atrakcji czy to dla najmłodszych czy nieco starszych. Z inicjatywy mieszkańców, dzięki ich zaangażowaniu można było obejrzeć spektakl w wykonaniu Teatru Conieco oraz zobaczyć pokaz mody inspirowanej motywami zaczerpniętymi z kultury ludowej. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w warsztatach „Figurka z Ogórka”. Podczas tegorocznych obchodów Dnia Ogórka w Kruszewie najmłodsi jak i starsi mieli okazję zapoznać się z książką napisaną przez Panią Celinę Zubrycką pt. „Księżniczka na złotym wózku”. Autorka dedykuje książkę Klaudii i jej mamie Elżbiecie – mieszkankom Kruszewa. Przy stoliku promującym nowość spod pióra Celiny Zubryckiej odbyły się również warsztaty, na których najmłodsi mogli zrobić fantastyczne zakładki do książek.

 

Najwięcej emocji wzbudziły ogórkowe konkursy. Laureatami konkursów zostali:

- w rzucie ogórkiem do beczki: 1. Jacek Żukowski 2. Ewa Samsonowicz 3. Andrzej Ploszczyński
- najdziwniejszy ogórek: 1. Jadwiga Zagórska 2. Janina Cieśluk 3. Jadwiga Zagórska
- najcięższy ogórek: 1. Wiesław Konopko 2. Janina Cieśluk 3. Jerzy Sokół
- najciekawsza potrawa z ogórkiem 1. Jerzy Sokół 2. Monika Kowalczuk 3. Monika Kowalczuk
- najdłuższy ogórek 1. Wiesław Konopko 2. Alicja Krzysztofik 3. Jerzy Sokół
- figurka z ogórka, kat. 3-10 lat: 1. Łucja Kotyńska 2. Olivia Denis 3. Mikołaj Kućm kat. 10-18 lat: 1. Paulina Kopeć 2. Szymon Kotyński 3. Natalia Szczygielska
- w zjadaniu surowych ogórków na czas: 1. Jacek Koliński 2. Karolina Choromańska 3. Piotr Choromański.

 

Nagrodę w konkursie „najciekawsza potrawa z ogórka” ufundował Marszałek Województwa Podlaskiego; w innych konkursach nagrody ufundował Burmistrz Choroszczy oraz sponsorzy pozyskani przez Panią Sołtys Kruszewa.

 

W tym roku wszyscy chętni mogli wybrać się bezpłatnie do Kruszewa zabytkowym autobusem „ogórkiem”, który kursował z Białegostoku co dwie godziny. Po imprezie, z inicjatywy mieszkańców odbyła się zabawa taneczna pod gołym niebem.

 

Organizacja takich wydarzeń jak XX Dzień Ogórka to realne wsparcie oraz zakup produktów lokalnych, co daje szansę lokalnemu środowisku, m. in. ochronie krajobrazu oraz przywróceniu różnorodności rodzimych gatunków zbóż, warzyw i owoców. Kulinarni entuzjaści i smakosze poszukują wyjątkowych smaków, rozkoszując się w lokalnych surowcach wysokiej jakości. Konsumenci coraz częściej podróżują w celu poznania unikatowych smaków lokalnych, uciekając od smaków globalnych, które przesiąkły ich życie codzienne. W ten trend wspaniale wpisuje się kruszewskie święto ogórka.

 

W tym roku zanotowana została rekordowa liczba uczestników, która przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, co bardzo cieszy i dodaje energii na kolejne lata. Zapraszamy za rok! Obserwujcie nasz fanpage: Dzień Ogórka na facebook’u.

 

XX Międzynarodowy Dzień Ogórka w Kruszewie zorganizowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Choroszczy wspólnie z mieszkańcami Kruszewa we współpracy z Urzędem Miejskim w Choroszczy, Sołtys Kruszewa, Stowarzyszeniem Kruszewskich Warzyw Herbowych, Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury oraz Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kruszewie. Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego

 

Sponsorami imprezy byli: Marka Żubr, Chudziński Schody, Bank Spółdzielczy w Choroszczy, Pralnia Pogo, Wrota Podlasia, Radio Taxi Komfort, Materiały Budowlane „PLUS”, Wieża Kruszewo, Kaja Oświetlenie, firma Kabo, Wędzarnia Kruszewo, Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II w Choroszczy oraz TTI.

 

Wraz z redakcją „Gazety w Choroszczy” nad wydarzeniem patronat medialny sprawowało Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok, Wrota Podlasia, Głos Choroszczy.

 

Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie i pomoc. Bez Was Jubileuszowy XX Międzynarodowy Dzień Ogórka w Kruszewie nie wyglądałby tak samo.

 

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Gminy Choroszcz.

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]


Więcej zdjęć na stronie FB: Dzień Ogórka w Kruszewie