Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Sprzątanie Świata w Szkole Podstawowej w Złotorii

2019-10-09

Gazeta w Choroszczy

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata. Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia brzmiało: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”. 26 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii zaangażowali się w tę akcję.

Akcję rozpoczęła krótka opowieść ekologiczna w wykonaniu uczennic uczęszczających na koło teatralne. Uczniowie mogli wysłuchać również wystąpienia młodej aktywistki przemawiającej na szczycie ONZ w Stanach Zjednoczonych i obejrzeć krótki film edukacyjny zrealizowany przez Fundację WWF pt. „Punkt krytyczny – świadoma konsumpcja”.


Następnie dzieci wraz z opiekunami wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i zestaw worków udali się na sprzątanie najbliższej okolicy. Wesoła gromada uprzątnęła miejsca najczęściej uczęszczane: ulicę, drogę wyjazdową ze wsi, „czarną drogę” oraz teren szkolny. „Śmieciowe” zbiory były dużo skromniejsze niż przed kilku laty i pojawił się problem… badawczy. Padła pierwsza hipoteza: jesteśmy bardziej świadomi ekologicznie i zwracamy większą uwagę na estetykę otoczenia. Po chwili pojawiło się drugie przypuszczenie: ktoś nam pomagał. Problemu nie rozstrzygnięto, może wyjaśni to kolejne sprzątanie? Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy przyłączyli się do ekologicznej inicjatywy i posprzątali tereny przy posesjach.


Anna Radziszewska

[See image gallery at gazeta.choroszcz.pl]