Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Teatr Wierszalin w Objeździe Mickiewiczowskim zawita do Choroszczy!

2019-10-21

Gazeta w Choroszczy

Niezmiernie miło nam ogłosić, że Gmina Choroszcz i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy bierze udział w Objeździe Mickiewiczowskim Teatru Wierszalin. Dlatego też serdecznie zapraszamy 27.11 (środa) o godzinie 19:00 do auli M-GCKiS na spektakl „Dziady – Noc Druga”. W ten sam dzień będzie on także grany o godzinie 10.00 jednak jest to spektakl zamknięty dla uczniów.

Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty

Miasta w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

 

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru.Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

 

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej.Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszuka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

Reduta Osterwy

Założony i kierowany przez Mieczysława Limanowskiego i Juliusza Osterwę, łączył pionierskie poszukiwania laboratoryjne i działalność pedagogiczną (Instytut Reduty) z przygotowywaniem przedstawień, okresowo funkcjonując jako stały zespół repertuarowy. Tworzył środowisko ideowe obejmujące nie tylko aktualnych i dawnych członków zespołu, ale także różnego rodzaju sojuszników, zwolenników i sympatyków. Celem Reduty było praktyczne stworzenie polskiego stylu teatralnego.

„Dziady – Noc Druga”:

Obsada:

W roli Konrada Rafał Gąsowski

W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys – ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska – Pani Rollinson
Sylwia Nowak/Katarzyna Wolak – Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł
Vitalij Kuprianov/Adam Milewski – Diabeł

 

W roli Guślarza: Piotr Tomaszuk

Przeczytać Mickiewicza – to jedno. Zrozumieć Mickiewicza – to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. 
Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad „Dziadami”, mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom „narodowej sprawy”. 

Piotr Tomaszuk 

Inscenizacja i reżyseria
Piotr Tomaszuk

Scenografia
Mateusz Kasprzak

Muzyka
Jacek Hałas

Wykonanie partii instrumentalnych
Adrian Jakuć-Łukaszewicz
Piotr Tomaszuk

 

Nagrody:

- GRAND PRIX 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017

- Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”

- Nagroda krytyka teatralnego Wiesława Kowalskiego na 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów Kłodzko 2017 za kreację aktorską w „Dziadach – Nocy Drugiej” dla Rafała Gąsowskiego

- Nominacja do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017 za rolę Konrada w „Dziadach – Nocy Drugiej” dla Rafała Gąsowskiego.

 

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w biurze Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.


„Dziady – Noc Druga”

27.11.2019 r. (środa)

Godzina: 19:00

Bilety: 30 zł


Teatr Wierszalin to Instytucja Artystyczna Województwa Podlaskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.