Choroba niebieskiego języka – zmiany w przemieszczaniu zwierząt

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku, w związku z opublikowaniem Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 lutego 2025 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka (Dz. U. 2025 poz. 268), informuje, iż zmieniły się zasady przemieszczania zwierząt z gatunku wrażliwych na chorobę niebieskiego języka (bydło, owce, kozy).

cow-6490445_1280.jpg

Zgodnie z § 1 ust 1 pkt 1) W/w Rozporządzenia określono obszar, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby, który obejmuje województwa, powiaty i gminy wymienione w załączniku do rozporządzenia. Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku informuje, iż wśród wymienionych miejscowości, nie ma tych znajdujących się na terenie powiatu białostockiego.

Niemniej Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku informuje, iż posiadacz zwierząt z gatunku: bydło, owce lub kozy, w celu przemieszczenia zwierząt poza obszar objęty ograniczeniami, musi spełnić określone warunki:

1) w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar objęty ograniczeniami w gospodarstwie, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, nie potwierdzono choroby niebieskiego języka;

2) nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar objęty ograniczeniami od tych zwierząt zostały pobrane próbki do badania laboratoryjnego w kierunku choroby niebieskiego języka, które zostało przeprowadzone metodą serologiczną i którego wynik jest ujemny, z wyłączeniem przemieszczania bezpośrednio do rzeźni;

3) posiadacz bydła, owiec lub kóz, które mają zostać przemieszczone poza obszar objęty ograniczeniami, poinformował powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, do którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, o zamiarze dokonania takiego przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed planowanym terminem jego dokonania.

Badanie laboratoryjne, o którym mowa powyżej przeprowadza się w laboratoriach urzędowych, o których mowa w art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a i b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 12).

Powyższe oznacza, iż z gospodarstw położonych na obszarach objętych ograniczeniami do gospodarstw położonych na terenie powiatu białostockiego mogą zostać przemieszczone wyłącznie zwierzęta, które zostały przebadane w kierunku choroby niebieskiego języka i uzyskały wyniki ujemne.

Fot. www.pixabay.com

 

 

Powrót na początek strony