KORONAWIRUS SARS-Cov-2 – INFORMACJE

Poniżej przedstawiamy Państwu pojawiające się informacje dotyczące Koronawirusa SARS-Cov-2:

Informacje dotyczące Koronawirusa SARS-Cov-2 publikowane na portalu Ministerstwa Zdrowia

*

Przed nami 100 dni społecznej solidarności

Rząd RP, po analizie danych dotychczasowych zachorowań na COVID-19, 21 listopada br. przedstawił kompleksowy plan i założenia na nadchodzące 100 dni. Nowe zasady wejdą w życie 28 listopada br. Pozwoli to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości. Zostaną otwarte sklepy i usługi w galeriach handlowych, przy czym będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Naukę zdalną przedłużono do 28 grudnia br. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie: od 4 do 17 stycznia 2021 roku, jednak dzieci i młodzież nie wyjedzie na zimowiska. Więcej czekających nas nowych zasad, przedstawiamy w artykule.

*

Gdzie pobrać wymaz na COVID-19 w Podlaskiem?

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na testy w kierunku stworzenia lub wykluczenia zakażanie koronawirusem Sars-COV-2 wywołującym chorobę COVID-19, nieustannie powstają nowe punkty pobrań, a te już funkcjonujące wydłużają godziny pracy. Poniżej przedstawiamy tabelę z punktami pobrań wymazów w kierunku Covid-19 w województwie podlaskim (stan na dzień 28.10.2020).

*

Od 17 X 2020 – nowe zasady bezpieczeństwa

Od 17 października br. w całym kraju Rząd RP wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji, służby będą na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Gmina Choroszcz wraz z powiatem białostockim – nadal jest w czerwonej strefie. Poniżej przedstawiamy co się zmienia w tym zakresie.

*

Bądźmy solidarni i troszczmy się o seniorów

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone w naszym kraju nowe zasady wsparcia osób starszych. Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego też apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady DDM: dezynfekcja – dystans – maseczka i solidarność z seniorami!

*

Cała Polska – w strefie żółtej, Choroszcz – nadal w czerwonej 

Od 10 października cały kraj jest objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej – a zatem tak jak jest do tej pory w całym powiecie białostockim, w tym – w gminie Choroszcz. W obu strefach podstawą jest noszenie masek zakrywających usta i nos. Obowiązują też inne zasady. Mówimy o nich poniżej i APELUJEMY: STOSUJMY SIĘ DO WPROWADZONYCH OBOSTRZEŃ!

*

Czerwona strefa – PRZESTRZEGAJMY ZALECEŃ

Drodzy Choroszczanie! Przypominamy, że od 3 października jesteśmy w czerwonej strefie. Co to oznacza? Że wszyscy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania obostrzeń – DLA ZDROWIA SWOJEGO I INNYCH.

*

KORONAWIRUS – Gmina Choroszcz z powiatem białostockim – w strefie czerwonej. Zasady i ograniczenia

Od wiosny walczymy z koronawirusem. Ze względu na pojawienie się dwóch ognisk Sars-Cov-2 w naszej gminie, a także wraz z dynamicznym wzrostem zakażeń w całym kraju, od soboty 3 października powiat białostocki i w tym Gmina Choroszcz znalazła się w czerwonej strefie. Do kiedy? Do odwołania. Co to oznacza? Poniżej publikujemy konkretne wytyczne Ministerstwa Zdrowia, w podziale na dziedziny aktywności społecznej. Zalecamy gorąco: zapoznajmy się z nimi i stosujmy je.

*

Testy na koronawirusa – kto, kiedy, w jakich okolicznościach

Co powinien zrobić lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które – za Ministerstwem Zdrowia – prezentujemy w artykule.

*

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Sprawdź, co zrobić

W związku z rekordowo wysokimi liczbami zakażeń COVID-19 w całym kraju i na świecie, a także z uwagi na wykrycie ognisk koronawirusa w Choroszczy, poniżej przedstawiamy zalecenia Ministerstwa Zdrowia co zrobić w sytuacji, jeśli nie jesteśmy pewni i podejrzewamy u siebie zakażenie.

*
Od 30 maja wchodzimy w IV etap znoszenia obostrzeń

2020-05-27

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego, otwierają się kina, teatry, siłownie i salony masażu – ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwa będzie także organizacja wesel – do 150 osób. Pomimo zniesienia wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna: wciąż należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

*

Od 18 maja III etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

2020-05-13

Rząd RP 13 maja ogłosił, że przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższony będzie limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego, od 25 maja możliwe będą bezpośrednie konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i uczniów ósmych klas oraz opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wraca tzw. normalne życie. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego rząd: RP apeluje: dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni!

*

Choroszczańskie żłobki i przedszkola zasilone w płyny dezynfekujące

2020-05-09

455 litrów płynu do dezynfekcji, zamkniętego w 91 5-litrowych pojemnikach Gmina Choroszcz rozdysponowała do choroszczańskich przedszkoli i żłobków. Instytucje, które planują otwarcie po przerwie spowodowanej przez COVID-19 po 11 maja, już otrzymały środki antyseptyczne – łącznie 380 litrów. Choroszczański Żłobek Samorządowy też nie będzie poszkodowany: po możliwym otwarciu po 24 maja otrzyma kolejne 75 litrów płynu.

*

Jak uspokoić dziecko podczas badań na COVID-19

2020-05-06

Pomimo świetnego przygotowania w zakresie opieki i kontaktu z dziećmi, osoby zajmujące się transportem medycznym dzieci podejrzewanymi o zakażenie COVID-19 oraz pierwszym kontaktem z nimi, mogą spotkać się z ogromnym poziomem leku i stresu dziecka. Stres ten może być szczególnie duży gdy medyk jest ubrany w kombinezon epidemiologiczny. Dlatego Biuro Rzecznika Praw Dziecka zachęca do zapoznania się zaleceniami postępowania z dzieckiem w sytuacji badania na COVID-19 – aby dbać o ochronę dzieci, jak również wesprzeć pracowników ochrony zdrowia w ich działaniach.

*

4 maja ruszają hotele, centra handlowe i rehabilitacja – kolejny etap znoszenia ograniczeń w zw. z COVID-19

2020-04-29

Rząd RP zapowiedział, iż wkraczamy w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzane zostają także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?

*

Kwarantanna po powrocie z zagranicy – nadal obowiązkowa. DO ODWOŁANIA

2020-04-27

Rozporządzeniu rządu, które weszło w życie 26 kwietnia 2020 roku informuje o wstrzymaniu międzynarodowego ruchu kolejowego oraz o obowiązku dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granice i udających się do miejsc zamieszkania lub pobytu na terenie Polski. Ograniczenia te zostały wydłużone – do odwołania.

*

Komunikat Ministerstwa Edukacji ws. dalszej sytuacji szkół i uczniów

2020-04-24

Rząd RP przewiduje, że egzamin maturalny odbędzie się w dniach 8-29 czerwca br., a ósmoklasisty w terminie 16-18 czerwca br. Przedłużone zostało jednocześnie zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków oraz ograniczono prowadzenie działalności dydaktycznej na uczelniach – do 24 maja br. Wszystkie terminy zależą od utrzymania obecnej dyscypliny sanitarnej przez Polaków. W najbliższym czasie rząd może przedstawić decyzje dotyczące prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.

*

Od 20 kwietnia br. – stopniowe znoszenie zakazów społecznej kwarantanny

2020-04-16

Rząd RP poinformował o nowych regułach na czas pandemii w Polsce – od 20 kwietnia br. zapowiadane jest stopniowe znoszenie zakazów powszechnej społecznej kwarantanny związanej z pandemią COVID-19.

*

Od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych poruszamy się z osłoniętą twarzą

2020-04-15

Przypominamy - od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych poruszamy się z osłoniętymi ustami i nosem, np. w maseczkach, przyłbicach lub z twarzą osłoniętą chustą lub szalikiem.

*

Rząd RP: Obowiązek zasłaniania ust i nosa od 16 kwietnia. Zasady bezpieczeństwa na dłużej

2020-04-09

Rząd RP wprowadził kolejne zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa w ochronie przed koronawirusem. Od czwartku 16 kwietnia każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Przedłużone zostają zasady bezpieczeństwa, co oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują wszystkich, również podczas świąt wielkanocnych.

*

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem

2020-04-08

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem – przedstawione w formie graficznej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i powracania do nich za każdym razem, gdy będą mieć Państwo wątpliwości co zrobić w sytuacji niepewnej.

*

Rząd RP: kolejne kroki w walce z koronawirusem od 1 kwietnia br.

2020-03-31

Rząd RP wprowadził kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. Od 1 kwietnia br. – do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, zawieszeniu ulega działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia – przedstawiamy poniżej.

*
Zakupy w dobie pandemii – pod kontrolą

2020-03-30

Zakupy są często jedyną dopuszczalną możliwością, by w dobie pandemii koronawirusa wyjść z domu. Jak się zachować, by przestrzegać higieny i zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort swój, a także innych osób, przedstawia portal Ministerstwa Zdrowia – pacjent.gov.pl.

*
Kwarantanna domowa – zaaplikuj sobie

2020-03-31

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka nad osobami objętymi kwarantanną. Została wprowadzona przez służby RP, pozwala połączyć się z policją lub innymi służbami ratowniczymi.

*
Czujesz niepewność? Boisz się? Zadzwoń!

2020-03-30

W dobie trudów dnia dzisiejszego poniżej przedstawiamy wykaz osób i instytucji, które prowadzą konsultacje telefoniczne w czasach koronawirusa. Jeśli więc czujesz niepewność czy strach – nie wahaj się: zadzwoń.

*
Zostań w domu!

2020-03-28

Jest weekend, wiosna już z nami jest, a wspaniała pogoda kusi wyjściem na zewnątrz. My jednak apelujemy: ZOSTAŃ W DOMU i nie pozwól na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa!

*
Pandemia koronawirusa w Polsce – NOWE OGRANICZENIA od 25 marca

2020-03-24

Jak podaje portal gov.pl, Rząd Polski od 24 marca 2020 roku wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy jednak dojazdu do pracy czy realizowania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Istotne jest, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

*
Rząd wprowadza stan epidemii w Polsce

2020-03-21

*
Obowiązkowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski po 15 marca 2020

2020-03-16

Ministerstwo Zdrowia informuje o obowiązkowej kwarantannie jakiej muszą się poddać osoby wjeżdżające do Polski od 15 marca 2020 r. Zasady z tym związane przedstawiamy poniżej.

*
Stan zagrożenia epidemicznego

2020-03-14

Od 14 marca do odwołania, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

*

Urząd Miejski i M-GOPS w Choroszczy – kolejne OBOSTRZENIA w pracy od dnia 16 marca

2020-03-13

Burmistrz Choroszczy informuje, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju, związaną z koronawirusem SARS-Cov-2, magistrat i M-GOPS w Choroszczy – kierując się troską o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich – wprowadza kolejne obostrzenia:

*

Zmiany w kursowaniu linii BKM: linia „103” kursuje jak w soboty

2020-03-13

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich, Białostocka Komunikacja Miejska od czwartku 12 marca 2020 r. wprowadziła zmiany w funkcjonowaniu linii BKM. Zmiany dotyczą także Choroszczy.

*
Zmiany w pracy M-GCKiS w Choroszczy

2020-03-12

W związku z oświadczeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydanym w dniu 11.02.2020r. w związku z epidemią Koronawirusa CoVid-19, zalecającym zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach oraz zawieszenia zajęć w placówkach edukacji artystycznej wszystkich stopni, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy informuje o statusie zajęć i pracy własnej, jak i podległych instytucji.

*
Praca Urzędu Miejskiego i M-GOPS w Choroszczy – PREWENCYJNE OGRANICZENIA od dnia 12 marca 2020 roku

2020-03-11

Burmistrz Choroszczy informuje, że w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem, panującą w całym kraju, magistrat w Choroszczy – kierując się troską o bezpieczeństwo i dobro mieszkańców oraz interesantów, wprowadza konieczne prewencyjne ograniczenia:

*
Magistrat w Choroszczy utworzył punkty dezynfekcji rąk

2020-03-06

W związku z wyjątkową sytuacją epidemiologiczną panującą w całej Polsce, wywołaną koronawirusem, Urząd Miejski w Choroszczy zainstalował na swoim terenie miejsca, w których można zdezynfekować dłonie.

*
Koronawirus – czym jest, jak ustrzec się jego zakażeniu oraz jak postępować w przypadku choroby

2020-03-04

Poniżej przedstawiamy informacje oraz materiały edukacyjne dedykowane koronawirusowi. Prosimy zapoznać się z nimi oraz postępować wedle zaleceń opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Powrót na początek strony