KORONAWIRUS SARS-Cov-2 – INFORMACJE

Poniżej przedstawiamy Państwu pojawiające się informacje dotyczące Koronawirusa SARS-Cov-2:

Informacje dotyczące Koronawirusa SARS-Cov-2 publikowane na portalu Ministerstwa Zdrowia

*

Szczepienie przeciw COVID-19 – zarejestruj się

Poniżej, za rządowym portalem www.gov.pl przedstawiamy aktualny harmonogram rejestracji na szczepienia oraz informacje na ten temat dla osób z poszczególnych grup wiekowych.

*

COVID-19 – szczepimy się

Od 27 grudnia trwają w Polsce szczepienia przeciw COVID-19: obecnie szczepi się tzw. grupa „zero” czyli medycy. Od piątku 15 stycznia chęć do zaszczepienia mogą zgłaszać seniorzy, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia rejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Osoby młodsze też mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się, ale o dokładnej dacie zabiegu zostaną powiadomione w odpowiednim czasie. Więcej piszemy TUTAJ: https://www.choroszcz.pl/pl/aktualnoci/szczepimy-sie-przeciw-covid-19.html.

*

COVID-19: etap odpowiedzialności – przedłużony + dodatkowe ograniczenia

Rząd RP od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. przedłuża etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadza  dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Poniżej przedstawiamy jakie zmiany czekają nas po Świętach Bożego Narodzenia.

*

Przed nami 100 dni społecznej solidarności

Rząd RP, po analizie danych dotychczasowych zachorowań na COVID-19, 21 listopada br. przedstawił kompleksowy plan i założenia na nadchodzące 100 dni. Nowe zasady wejdą w życie 28 listopada br. Pozwoli to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości. Zostaną otwarte sklepy i usługi w galeriach handlowych, przy czym będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Naukę zdalną przedłużono do 28 grudnia br. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie: od 4 do 17 stycznia 2021 roku, jednak dzieci i młodzież nie wyjedzie na zimowiska. Więcej czekających nas nowych zasad, przedstawiamy w artykule.

*

Gdzie pobrać wymaz na COVID-19 w Podlaskiem?

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na testy w kierunku stworzenia lub wykluczenia zakażanie koronawirusem Sars-COV-2 wywołującym chorobę COVID-19, nieustannie powstają nowe punkty pobrań, a te już funkcjonujące wydłużają godziny pracy. Poniżej przedstawiamy tabelę z punktami pobrań wymazów w kierunku Covid-19 w województwie podlaskim (stan na dzień 28.10.2020).

*

Od 17 X 2020 – nowe zasady bezpieczeństwa

Od 17 października br. w całym kraju Rząd RP wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji, służby będą na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Gmina Choroszcz wraz z powiatem białostockim – nadal jest w czerwonej strefie. Poniżej przedstawiamy co się zmienia w tym zakresie.

*

Bądźmy solidarni i troszczmy się o seniorów

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone w naszym kraju nowe zasady wsparcia osób starszych. Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego też apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady DDM: dezynfekcja – dystans – maseczka i solidarność z seniorami!

*

Cała Polska – w strefie żółtej, Choroszcz – nadal w czerwonej 

Od 10 października cały kraj jest objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej – a zatem tak jak jest do tej pory w całym powiecie białostockim, w tym – w gminie Choroszcz. W obu strefach podstawą jest noszenie masek zakrywających usta i nos. Obowiązują też inne zasady. Mówimy o nich poniżej i APELUJEMY: STOSUJMY SIĘ DO WPROWADZONYCH OBOSTRZEŃ!

*

Czerwona strefa – PRZESTRZEGAJMY ZALECEŃ

Drodzy Choroszczanie! Przypominamy, że od 3 października jesteśmy w czerwonej strefie. Co to oznacza? Że wszyscy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania obostrzeń – DLA ZDROWIA SWOJEGO I INNYCH.

*

KORONAWIRUS – Gmina Choroszcz z powiatem białostockim – w strefie czerwonej. Zasady i ograniczenia

Od wiosny walczymy z koronawirusem. Ze względu na pojawienie się dwóch ognisk Sars-Cov-2 w naszej gminie, a także wraz z dynamicznym wzrostem zakażeń w całym kraju, od soboty 3 października powiat białostocki i w tym Gmina Choroszcz znalazła się w czerwonej strefie. Do kiedy? Do odwołania. Co to oznacza? Poniżej publikujemy konkretne wytyczne Ministerstwa Zdrowia, w podziale na dziedziny aktywności społecznej. Zalecamy gorąco: zapoznajmy się z nimi i stosujmy je.

*

Testy na koronawirusa – kto, kiedy, w jakich okolicznościach

Co powinien zrobić lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które – za Ministerstwem Zdrowia – prezentujemy w artykule.

*

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Sprawdź, co zrobić

W związku z rekordowo wysokimi liczbami zakażeń COVID-19 w całym kraju i na świecie, a także z uwagi na wykrycie ognisk koronawirusa w Choroszczy, poniżej przedstawiamy zalecenia Ministerstwa Zdrowia co zrobić w sytuacji, jeśli nie jesteśmy pewni i podejrzewamy u siebie zakażenie.

*
Od 30 maja wchodzimy w IV etap znoszenia obostrzeń

2020-05-27

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego, otwierają się kina, teatry, siłownie i salony masażu – ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwa będzie także organizacja wesel – do 150 osób. Pomimo zniesienia wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna: wciąż należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

*

Od 18 maja III etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

2020-05-13

Rząd RP 13 maja ogłosił, że przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższony będzie limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego, od 25 maja możliwe będą bezpośrednie konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i uczniów ósmych klas oraz opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wraca tzw. normalne życie. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego rząd: RP apeluje: dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni!

*

Choroszczańskie żłobki i przedszkola zasilone w płyny dezynfekujące

2020-05-09

455 litrów płynu do dezynfekcji, zamkniętego w 91 5-litrowych pojemnikach Gmina Choroszcz rozdysponowała do choroszczańskich przedszkoli i żłobków. Instytucje, które planują otwarcie po przerwie spowodowanej przez COVID-19 po 11 maja, już otrzymały środki antyseptyczne – łącznie 380 litrów. Choroszczański Żłobek Samorządowy też nie będzie poszkodowany: po możliwym otwarciu po 24 maja otrzyma kolejne 75 litrów płynu.

*

Jak uspokoić dziecko podczas badań na COVID-19

2020-05-06

Pomimo świetnego przygotowania w zakresie opieki i kontaktu z dziećmi, osoby zajmujące się transportem medycznym dzieci podejrzewanymi o zakażenie COVID-19 oraz pierwszym kontaktem z nimi, mogą spotkać się z ogromnym poziomem leku i stresu dziecka. Stres ten może być szczególnie duży gdy medyk jest ubrany w kombinezon epidemiologiczny. Dlatego Biuro Rzecznika Praw Dziecka zachęca do zapoznania się zaleceniami postępowania z dzieckiem w sytuacji badania na COVID-19 – aby dbać o ochronę dzieci, jak również wesprzeć pracowników ochrony zdrowia w ich działaniach.

*

4 maja ruszają hotele, centra handlowe i rehabilitacja – kolejny etap znoszenia ograniczeń w zw. z COVID-19

2020-04-29

Rząd RP zapowiedział, iż wkraczamy w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzane zostają także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?

*

Kwarantanna po powrocie z zagranicy – nadal obowiązkowa. DO ODWOŁANIA

2020-04-27

Rozporządzeniu rządu, które weszło w życie 26 kwietnia 2020 roku informuje o wstrzymaniu międzynarodowego ruchu kolejowego oraz o obowiązku dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granice i udających się do miejsc zamieszkania lub pobytu na terenie Polski. Ograniczenia te zostały wydłużone – do odwołania.

*

Komunikat Ministerstwa Edukacji ws. dalszej sytuacji szkół i uczniów

2020-04-24

Rząd RP przewiduje, że egzamin maturalny odbędzie się w dniach 8-29 czerwca br., a ósmoklasisty w terminie 16-18 czerwca br. Przedłużone zostało jednocześnie zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków oraz ograniczono prowadzenie działalności dydaktycznej na uczelniach – do 24 maja br. Wszystkie terminy zależą od utrzymania obecnej dyscypliny sanitarnej przez Polaków. W najbliższym czasie rząd może przedstawić decyzje dotyczące prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.

*

Od 20 kwietnia br. – stopniowe znoszenie zakazów społecznej kwarantanny

2020-04-16

Rząd RP poinformował o nowych regułach na czas pandemii w Polsce – od 20 kwietnia br. zapowiadane jest stopniowe znoszenie zakazów powszechnej społecznej kwarantanny związanej z pandemią COVID-19.

*

Od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych poruszamy się z osłoniętą twarzą

2020-04-15

Przypominamy - od czwartku 16 kwietnia w miejscach publicznych poruszamy się z osłoniętymi ustami i nosem, np. w maseczkach, przyłbicach lub z twarzą osłoniętą chustą lub szalikiem.

*

Rząd RP: Obowiązek zasłaniania ust i nosa od 16 kwietnia. Zasady bezpieczeństwa na dłużej

2020-04-09

Rząd RP wprowadził kolejne zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa w ochronie przed koronawirusem. Od czwartku 16 kwietnia każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Przedłużone zostają zasady bezpieczeństwa, co oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują wszystkich, również podczas świąt wielkanocnych.

*

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem

2020-04-08

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem – przedstawione w formie graficznej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i powracania do nich za każdym razem, gdy będą mieć Państwo wątpliwości co zrobić w sytuacji niepewnej.

*

Rząd RP: kolejne kroki w walce z koronawirusem od 1 kwietnia br.

2020-03-31

Rząd RP wprowadził kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. Od 1 kwietnia br. – do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, zawieszeniu ulega działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia – przedstawiamy poniżej.

*
Zakupy w dobie pandemii – pod kontrolą

2020-03-30

Zakupy są często jedyną dopuszczalną możliwością, by w dobie pandemii koronawirusa wyjść z domu. Jak się zachować, by przestrzegać higieny i zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort swój, a także innych osób, przedstawia portal Ministerstwa Zdrowia – pacjent.gov.pl.

*
Kwarantanna domowa – zaaplikuj sobie

2020-03-31

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka nad osobami objętymi kwarantanną. Została wprowadzona przez służby RP, pozwala połączyć się z policją lub innymi służbami ratowniczymi.

*
Czujesz niepewność? Boisz się? Zadzwoń!

2020-03-30

W dobie trudów dnia dzisiejszego poniżej przedstawiamy wykaz osób i instytucji, które prowadzą konsultacje telefoniczne w czasach koronawirusa. Jeśli więc czujesz niepewność czy strach – nie wahaj się: zadzwoń.

*
Zostań w domu!

2020-03-28

Jest weekend, wiosna już z nami jest, a wspaniała pogoda kusi wyjściem na zewnątrz. My jednak apelujemy: ZOSTAŃ W DOMU i nie pozwól na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa!

*
Pandemia koronawirusa w Polsce – NOWE OGRANICZENIA od 25 marca

2020-03-24

Jak podaje portal gov.pl, Rząd Polski od 24 marca 2020 roku wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy jednak dojazdu do pracy czy realizowania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Istotne jest, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

*
Rząd wprowadza stan epidemii w Polsce

2020-03-21

*
Obowiązkowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski po 15 marca 2020

2020-03-16

Ministerstwo Zdrowia informuje o obowiązkowej kwarantannie jakiej muszą się poddać osoby wjeżdżające do Polski od 15 marca 2020 r. Zasady z tym związane przedstawiamy poniżej.

*
Stan zagrożenia epidemicznego

2020-03-14

Od 14 marca do odwołania, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

*

Urząd Miejski i M-GOPS w Choroszczy – kolejne OBOSTRZENIA w pracy od dnia 16 marca

2020-03-13

Burmistrz Choroszczy informuje, że w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju, związaną z koronawirusem SARS-Cov-2, magistrat i M-GOPS w Choroszczy – kierując się troską o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich – wprowadza kolejne obostrzenia:

*

Zmiany w kursowaniu linii BKM: linia „103” kursuje jak w soboty

2020-03-13

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich, Białostocka Komunikacja Miejska od czwartku 12 marca 2020 r. wprowadziła zmiany w funkcjonowaniu linii BKM. Zmiany dotyczą także Choroszczy.

*
Zmiany w pracy M-GCKiS w Choroszczy

2020-03-12

W związku z oświadczeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydanym w dniu 11.02.2020r. w związku z epidemią Koronawirusa CoVid-19, zalecającym zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach oraz zawieszenia zajęć w placówkach edukacji artystycznej wszystkich stopni, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy informuje o statusie zajęć i pracy własnej, jak i podległych instytucji.

*
Praca Urzędu Miejskiego i M-GOPS w Choroszczy – PREWENCYJNE OGRANICZENIA od dnia 12 marca 2020 roku

2020-03-11

Burmistrz Choroszczy informuje, że w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem, panującą w całym kraju, magistrat w Choroszczy – kierując się troską o bezpieczeństwo i dobro mieszkańców oraz interesantów, wprowadza konieczne prewencyjne ograniczenia:

*
Magistrat w Choroszczy utworzył punkty dezynfekcji rąk

2020-03-06

W związku z wyjątkową sytuacją epidemiologiczną panującą w całej Polsce, wywołaną koronawirusem, Urząd Miejski w Choroszczy zainstalował na swoim terenie miejsca, w których można zdezynfekować dłonie.

*
Koronawirus – czym jest, jak ustrzec się jego zakażeniu oraz jak postępować w przypadku choroby

2020-03-04

Poniżej przedstawiamy informacje oraz materiały edukacyjne dedykowane koronawirusowi. Prosimy zapoznać się z nimi oraz postępować wedle zaleceń opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Powrót na początek strony