103. Święto Niepodległej w Choroszczy

Gmina Choroszcz w 2021 roku, upamiętniając 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaproponowała bogatą ofertą aktywności i uroczystości. Uczestnicy, przez pięć niepodległościowych dni, mogli skorzystać z różnorodnych propozycji: od sprawnościowych poprzez sportowe, do w pełni refleksyjnych: teatralnych, religijnych i patriotycznych.

246519983_3168373153392011_7283987075589195543_n.jpg

103. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Choroszczy w 2021 roku rozpoczęła się strzelaniem na rzecz Niepodległej. Na strzelnicy pneumatycznej w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy 5 listopada zgromadziło się aż 25 uczestników: 7 strzelców w kategorii do 13 lat, a 18 – w kategorii starszej. W obu, zawodnicy oddawali po 10 strzałów, przy czym młodsi – z tzw. podpórką, a starsi – „bez podpórki”.

W kategorii do 13 lat, najlepszy okazał się Mateusz Sierota, bijąc rekord strzelnicy: wszystkie jego 10 strzały były tzw. pełnymi dziesiątkami, druga: Judyta Bereziecka również uzyskała 100 punktów, a trzeci: Krzysztof Sokoliński strzelił 93 punkty. W kategorii powyżej 13 lat, najlepsza była Paulina Bezubik (88 pkt.), wyprzedzając Emilię Malinowską (83 pkt.) i Emilię Denisiuk (82 pkt.).

Zwycięzcom turnieju strzeleckiego dla Niepodległej gratulujemy, a wszystkim uczestnikom zawodów dziękujemy za sportową postawę podczas jednego z najbardziej patriotycznych świąt narodowych.

 *

Wigilia święta Niepodległości – 10 listopada kontynuowała sportowy kierunek choroszczańskich uroczystości: o poranku w parku pałacowym przy Letniej Rezydencji Branickich, odbył się Bieg Młodych. W ten sposób Choroszcz powróciła do tradycji z lat 90. XX w., kiedy Biegi Niepodległości organizowano specjalnie dla uczniów.

Trasy Biegu Młodych w 2021 roku były zróżnicowane, a mianowicie: dziewczęta z klas V-VI miały do pokonania 650 m, chłopcy z kl. V-VI i dziewczęta kl. VII-VIII – 1000 m, a z najdłuższym odcinkiem, bo liczącym 1200 m, zmierzyli się chłopcy z kl. VII-VIII.

Nie wynik był najważniejszy, ponieważ sam udział w biegu, zarówno dla organizatorów, jak i, sądzimy, dla uczestników, był najważniejszą wartością. Przypomnijmy jednak, kto okazał się być najlepszym młodym biegaczem w Choroszczy w poszczególnych kategoriach:

Klasy V-VI:
- dziewczęta: 1. Sandra Siemieniuk, 2. Małgorzata Kaczmarek, 3. Nikola Zembko;
- chłopcy: 1. Kamil Trzasko, 2. Tomasz Talipski, 3. Tomasz Malinowski.

Klasy VII-VIII:
- dziewczęta: 1. Julia Zinówko, 2. Oliwia Okruszko, 3. Judyta Bereziecka;
- chłopcy: 1. Dawid Aneszko, 2. Jakub Łukaszewicz, 3. Dawid Biernacik.

Najlepsi w swoich kategoriach otrzymali medale oraz okolicznościowe gadżety. Finalistom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom Biegu Młodych – winszujemy udziału. Dziękujemy za obecność, która pokazała, że wysiłek, także ten sportowy, może nabierać w pełni współczesnych patriotycznych walorów.

Dziękujemy także nauczycielom za przygotowanie uczniów i przeprowadzenie zapisów w szkołach. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę Dyrekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – za umożliwienie przeprowadzenia biegu w parku pałacowym przy Letniej Rezydencji Branickich.

 *

Wieczór 10 listopada zgromadził z kolei pasjonatów historii, którzy odwiedzając groby poległych oraz miejsca pamięci narodowej, zapalili Światło Pamięci Niezwyciężonym. Kilkunastoosobową grupę przybyłych na nocną wyprawę po Gminie Choroszcz, stanowili: członkowie Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła nr 15 w Choroszczy, Stowarzyszenia „Chcę Żyć!”, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Policja Państwowa ‘39”, oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Miejscem zbiórki był choroszczański Pomnik Niepodległości na Rynku 11 Listopada, skąd udano się na Plac im. ks. Adama Ostrowskiego w pobliżu cmentarnej „Sinej Bramy”. Przy kaplicy pw. Ducha Świętego, przy zapalonych Zniczach Pamięci, odmówiono modlitwę „Anioł Pański” za poległych za Ojczyznę w latach 1863-1921, a więc za powstańców styczniowych, ofiary I wojny światowej (1914-1918) i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Znicze zapłonęły również przy symbolicznej mogile poległych w II wojnie światowej, grobie powstańca z 1983 roku – Józefa Andruszkiewicza oraz Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie hołd Niezwyciężonym oddano na „Szubienicy”, przy Mogile Powstańczej (ul. Zastawie I) oraz Pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Choroszczy. Dalej udano się pod Pomnik w Żółtkach, na którym okolicznościowe tablice upamiętniają bohaterów lat 1918 i 1939. Na zakończenie, na pl. im. dr. Zygmunta Brodowicza, chwilę refleksji poświęcono przed zrewitalizowanym Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej.

Światło Pamięci Niezwyciężonym to prawdziwa lekcja historii. Tej lokalnej, która jednakowoż spleciona jest z wydarzeniami o wydźwięku ogólnopolskim, a także ponadnarodowym. Zapalając Światło Pamięci na mogiłach Niezwyciężonych, również czcimy pamięć Bohaterów Niepodległości.

Główne uroczystości 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości miały miejsce w dzień święta, czyli 11 listopada. Rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w choroszczańskim kościele, z którego następnie uczestnicy udali się na Rynek 11 Listopada, by przy Pomniku Obrońców Ojczyzny oddać hołd Bohaterom, Mężom i Ojcom Niepodległości. Mieszkańcy Gminy Choroszcz licznie włączyli się w główne obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę – choroszczański Rynek pomieścił ich naprawdę wiele. Ze względu na trwającą pandemię i niesprzyjającą aurę, wydarzenie miała charakter symboliczny. Niemniej jednak o godną oprawę święta w postaci pocztów sztandarowych, zadbały jednostki OSP Choroszcz, OSP Klepacze i OSP Barszczewo, a także Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Choroszczy oraz choroszczański oddział Honorowych Dawców Krwi. Wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości złożyli: Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Choroszczy Beatą Marleną Jeżerys, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, członkowie Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „Skała”, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Choroszczy, OSP Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Honorowi Dawcy Krwi, oddział w Choroszczy, Koło nr 15 Emerytów, Rencistów i Inwalidów wraz z Radą Seniorów Gminy Choroszcz, Stowarzyszenie „Chcę Żyć!”, a także Klub Sportowy „Narew” Choroszcz.

 *

13 listopada odbył się 6. Bieg Niepodległości. Zgromadził blisko 100 zawodników. Przed Biegiem, minutą ciszy, wszyscy zgromadzeni uczcili odejście śp. Jana Adamskiego – wybitnego regionalistę, przewodnika i miłośnika Choroszczy oraz całego regionu. Następnie, po odśpiewaniu Hymnu Polski, rozległ się wystrzał oddany przez Burmistrza Choroszczy i zawodnicy ruszyli na trasę.

Biegacze pokonali dystans 9,5 km, wiodący ulicami: A. Mickiewicza, Białostocką w kierunku Sienkiewicz, Szosę Kruszewską, następnie skręcili w Zastawie II, Zastawie I i ulicą Dominikańską dotarli do mety na Rynku. 

Każdy zawodnik i zawodniczka biegu, tuż po przekroczeniu mety, otrzymali pamiątkowe medale i kubki. Wśród Pań najlepsza była Mariola Kłopotowska-Sawa, która przybiegła przed Julitą Bielawiec i Dorotą Siemieniuk. Wśród Panów najlepiej pobiegł Andrzej Leończuk, na kolejnych miejscach uplasowali się: Adam Supiński i Krystian Kalinowski. Wyróżniono także najlepszych biegaczy – mieszkańców Gminy Choroszcz: najlepszą choroszczanką okazała się Wiktoria Siemieniuk, przed Urszulą Sadowską-Sawicką i Sylwią Kulik, a najlepszym choroszczaninem został Józef Andrejczuk, przed Mariuszem Gogolem i Grzegorzem Mikulskim.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, dziękujemy za obecność i zapraszamy do Choroszczy co najmniej za rok!

Gorące podziękowania należą się kuchni Szpitala w Choroszczy – za przygotowanie pysznego bigosu, którym po sportowym wysiłku mogli się posilić wszyscy biegacze, a także kibice. Bieg nie mógłby się odbyć także bez wsparcia Strażaków z OSP w Choroszczy i OSP w Barszczewie, Policjantów z Komendy Miejskiej w Białymstoku oraz Posterunku Policji w Choroszczy – którzy profesjonalnie zabezpieczali bieg. Nieodzowne było też wsparcie pracowników M-GCKiS, Sekcji Obsługi Urzędu Miejskiego w Choroszczy oraz Stowarzyszenia Biegostok. Mamy nadzieję, że wszyscy zawodnicy wrócili do domów zadowoleni!

 *

Ostatnią ofertą Gminy Choroszcz w 103. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, był inspirujący spektakl lubelskiego Teatru bez Maski „Pilecki.Raport”. To widowisko teatralne, które w całości zostało oparte na fragmentach oryginalnego tekstu „Raportów Pileckiego”. Przedstawia autentyczną i do głębi dramatyczną historię Rotmistrza Witolda Pileckiego, który – pod przybranym nazwiskiem – pozwolił się zaaresztować i trafił do obozu zagłady Auschwitz. Zadaniem Pileckiego było suche raportowanie faktów z życia więźniów. Jednakże wydarzenia wywołują tak skrajnie i silne emocje, że sprawiają, że raporty stają się świadectwem odzwierciedlającym traumatyczny dramat Auschwitz.

Spektakl jest wędrówką w przeszłość, lecz im głębiej się cofamy, tym bardziej rysujemy smutny obraz współczesności: gdy brat zabija brata, kiedy następuje podział na tych, którzy mogą żyć, oraz na tych, co żyć nie powinni, gdzie śmierć przychodzi bez słów, nocą, metodycznie zabierając niewinnych. Surowa scenografia obozowych ogrodzeń – nie tylko na scenie, ale także wkraczająca w przestrzeń widowni – dramatyczne kwestie wciągające widza do interakcji z aktorami, charyzmatyczna wokaliza podkreślająca dramaturgię – nie dają widzowi pola manewru: zmuszają do zadumy i wniknięcia w niewyobrażalną tragedię II wojny światowej, w dramat wielu narodów, segregację narodowościową, psychiczne i fizyczne znęcanie się nad człowiekiem; wszystko to, czego nie chcemy widzieć we współczesnym świecie, retuszując także obraz okupacji niemieckiej. Całość, podkreślona fragmentami rozważań „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza à Kempisa, daje świadectwo nadziei nabytej przez bohatera poddanego promieniowaniu nienawiści i okrucieństwa, przelanej z kolei na współodczuwającego spektakl widza.

Publiczność, zebrana na widowni auli M-GCKiS w Choroszczy, ze spektaklu wychodziła poruszona, żywo przeżywająca rozgrywający się na scenie dramat.

Szczególne ukłony w tym miejscu i podziękowania należą się aktorom za przejmujący współczesny obraz.

Spektakl „Pilecki.Raport” odbył się w Choroszczy w ramach współpracy Gminy Choroszcz z Fundacją W Dobrym Tonie, w ramach projektu „Kulturą po Podlasiu”. Wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.

103. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończyła się w Choroszczy silnym akcentem. Niebezzasadnie. Podsumowaniem tej relacji niech staną się słowa wypowiedziane przez Burmistrza Choroszczy, wszak tegoroczne obchody zarówno w Gminie Choroszcz, jak i w całym kraju przebiegały na tle bezprecedensowych wydarzeń: „W tym dniu Polska i Polacy świętują Jubileusz 103. rocznicy odzyskania Niepodległości. Ale jest to też moment, kiedy od ponad roku trawi nas niepewność wobec podstaw naszej egzystencji, a także kiedy do naszych bram realnie puka niebezpieczeństwo. Wobec takich „nie-świątecznych” okoliczności, nasze myśli w naturalny sposób biegną ku ważnym słowom, takim jak: WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ. Odmieniamy je przez wszystkie przypadki, ale i w naturalny sposób dokonujemy ich rewizji: dostrzegamy je w nowym świetle. Stają się cennym, a wręcz bezcennym przywilejami. I PRAWEM nas wszystkich. Dlatego ze szczególną uwagą, atencją, dłuższą pamięcią i refleksją wspominamy wszystkich Ojców i Mężów Niepodległości, którzy walczyli i walczą o nasz kraj, i tych wszystkich, którzy dziś nie zatrzymują się w tych staraniach. Doceniajmy każdego dnia dokonany trud Bohaterów. Nie lekceważmy także naszej współczesnej codziennej walki o WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ”.

Powrót na początek strony