Adopcja ogrodnicza w Choroszczy 2023

Wiosna, jak wszyscy wiemy, jest doskonałym czasem na ogrodnicze „zawłaszczanie” przestrzeni: prywatnych działek i działeczek, skwerków, skrawków ziemi i rabat. Gmina Choroszcz po raz kolejny namawia, by też włączyć się do zielonego zawłaszczania mienia publicznego – miejskich donic i klombów. Co więcej, nie tylko, że nie można tego zabraniać, ale szczytną akcję należy kontynuować! Choroszcz zachęca, by uczynić to w świetle dnia oraz w majestacie prawa! Słowem: Choroszcz wraz z wiosną wraca z obywatelską partyzantką – ogrodniczą inicjatywą!

miejska adopcaj ogrodnicza(4).png

Na wspólne nasadzenia Gmina Choroszcz zaprasza wszystkich zainteresowanych
we wtorek 25 kwietnia 2022 roku
o godz. 12.00
przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
(Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29)

Miejska adopcja ogrodnicza w 2023 roku w Choroszczy – to już czwarta odsłona obywatelskiej inicjatywy, która wpisuje się w, znaną na całym świecie, społeczną miejską partyzantkę. Ta choroszczańska – została zainicjowana w 2020 roku przez pracowników Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy i od razu zyskała dużą aprobatę mieszkańców. Swoich opiekunów znalazły rabaty w donicach na Placu Brodowicza, za Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy czy w ogródku przy blokach na ul. J. Słowackiego. Mamy nadzieję, że w tym roku też tak będzie. Bo przecież, jeśli wiosna, to miejska ogrodnicza inicjatywa w Choroszczy! Zachęcamy do eko-działań wszystkich zielono-zakręconych entuzjastów!

Pierwsze kroki w kierunku tegorocznych miejskich zielonych porządków już zostały poczynione: choroszczańscy seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów nr 15 wspólnie uporządkowali skwer przy magistracie: bratki już zakwitły, z ziemi wybujały liliowce, hortensje, berberysy, cisy; powoli wyłaniają się liatry i dzielżany. Dąb Dominik nad wszystkim dostojnie panuje. Skwer, opielony i wypielęgnowany, przygotowany jest do wiosny i lata, a kolory na rabatach pozytywnie ożywiają przestrzeń.

Z kolei we wtorek 25 kwietnia, kolorowe nasadzania zyskają kamienne donice usytuowane przy siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy przy ul. H. Sieniewicza 29. Owymi „miejskimi” ogródkami zaopiekują się pracownicy M-GCKiS, a także choroszczańscy seniorzy oraz pracownicy miejskich instytucji. Mamy nadzieję, że rośliny przyjmą się i będą cieszyć wszystkich.

Miejską adopcją ogrodniczą 2023 chcemy zachęcić mieszkańców do dalszych działań: zapraszamy do opieki nad pozostałymi donicami miejskimi oraz fragmentami uśpionych jeszcze lub zaniedbanych ogródków, zieleńców, klombów, zarówno na terenie miasta (także spółdzielni mieszkaniowej), jak i gminy.

Wejdźcie z nami w Miejską Adopcję Ogrodniczą w 2023 roku.
Wykonajcie ją w centrum Choroszczy lub w innych gminnych przestrzeniach!

Dla przypomnienia – kilka zasad choroszczańskiej Miejskiej Adopcji Ogrodniczej:

  1. Znajdź donicę lub rabatę, do której Ci blisko i będziesz w stanie jej doglądać.
  2. Wyrwij z niej chwasty, a jeśli są tam żywe kwiaty – zostaw je.
  3. Jeśli jest taka potrzeba, uzupełnij donicę ziemią.
  4. Zasiej lub zasadź w niej kwiaty lub zioła, według uznania.
  5. Oznacz rabatę tabliczką wg własnego projektu lub pobranej z Centrum Kultury w Choroszczy.
  6. Podlewaj swoją rabatkę Proponujemy, by wychodząc z plastikowymi śmieciami, jedną z przeznaczonych do kubła na plastik butelkę napełnić wodą i opróżnić jej zawartość do swojej donicy przed wyrzuceniem PETa do śmieci.
Powrót na początek strony