Choroszczańskie donice zaadoptowane!

Niemniejszym wiosennie ogłaszamy, że w świetle dnia oraz w majestacie prawa ogrodnicze „zawłaszczanie” przestrzeni w Choroszczy zostało dokonane! 25 kwietnia 2023 roku w samo południe kamienne donice oraz drewniane skrzynie przy przystanku na pl. dr. Z. Brodowicza zostały obsadzone przez seniorów ze Stowarzyszenia „Chcę Żyć!” oraz Koła Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy. W szczególny sposób została uhonorowana Pani Alicja Zawadzka, która od kilku sezonów samodzielnie dba o zieloną przestrzeń wokół przystanku przy ul. H. Sienkiewicza w Choroszczy. Dziękujemy za takie obywatelskie oddolne zaangażowanie! Dzięki takim działaniom nasza Choroszcz pięknieje!

Choroszcz_adopcja ogrodnicza_2023_13.JPG

Osobiste podziękowania choroszczańskim seniorkom oraz szczególnie Pani Alicji, złożył Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, który także pomagał w pracach przy adopcji ogrodniczej 2023. W rezultacie wspólnej pracy, w kamiennych donicach zlokalizowanych przy Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wyrosły jagodowe i fioletowo-żółte bratki, tuż obok liliowców i funkii. W drewnianych skrzyniach z kolei, cięcie otrzymały cisy, trzmieliny, a przed kosodrzewiną posadzone zostały pnące pelargonie. Jeszcze rośliny są niewielkie, ale już niedługo, gdy się zadomowią, wypuszczą nowe pędy oraz zakwitną czerwienią. Już jest pozytywnie, a jeszcze będzie pięknie!

Bardzo cieszę się, że adopcja ogrodnicza – przeprowadzana u nas już po raz czwarty, tak świetnie się przyjęła – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Zainicjowana przez naszych mieszkańców, obecnie także jest przez nich kontynuowana: panie dbają nie tylko o własne zielone rabaty, ale także o nasze wspólne skwery i przestrzenie, i to jest bardzo cenne. Dzięki temu wspólnie działamy na rzecz tego, by nasza Choroszcz była piękniejsza  – dodaje.

Przypomnimy, miejska adopcja ogrodnicza w 2023 roku w Choroszczy – to już czwarta odsłona obywatelskiej inicjatywy, która wpisuje się w, znaną na całym świecie, społeczną miejską partyzantkę. Ta choroszczańska, partyzantką tak dokładnie nie jest, wszak Gmina Choroszcz wspiera mieszkańców w zakupach wysadzanych roślin czy wysiewanych nasion. Niemniej to mieszkańcy – starsi i młodsi następnie o zielone przestrzenie samodzielnie dbają. Widać więc, że miejska adopcja ogrodnicza doskonale rezonuje z charakterami i potrzebami choroszczan – natychmiast zyskała ich dużą aprobatę.

Pierwsze kroki w kierunku tegorocznych miejskich zielonych porządków już zostały poczynione: w piątek 21 kwietnia choroszczańscy seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów nr 15 wspólnie uporządkowali skwer przy magistracie: bratki już tam zakwitły, z ziemi wybujały liliowce, hortensje, berberysy, cisy; powoli wyłaniają się też liatry i dzielżany. Dąb Dominik nad wszystkim dostojnie panuje. Skwer, opielony i wypielęgnowany, przygotowany jest do wiosny i lata, a kolory na rabatach pozytywnie ożywiają przestrzeń. Dziś – 25 kwietnia z kolei, swoich opiekunów znalazły rabaty w donicach na Placu Brodowicza, za Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy czy w ogródku przy blokach na ul. J. Słowackiego. Cieszy nas to, że choroszczan do zielonego zawłaszczania mienia publicznego nie trzeba specjalnie namawiać – aktywni obywatele sami chcą się w włączać w te działania i szczytną akcję kontynuują.

Zachęcamy wszystkich do dalszych działań: zapraszamy do opieki nad pozostałymi donicami miejskimi oraz fragmentami uśpionych jeszcze lub zaniedbanych ogródków, zieleńców, klombów, zarówno na terenie miasta (także spółdzielni mieszkaniowej), jak i gminy.

Wejdźcie z nami w Miejską Adopcję Ogrodniczą w 2023 roku – oto jej kilka zasad:

  1. Znajdź donicę lub rabatę, do której Ci blisko i będziesz w stanie jej doglądać.
  2. Wyrwij z niej chwasty, a jeśli są tam żywe kwiaty – zostaw je.
  3. Jeśli jest taka potrzeba, uzupełnij donicę ziemią.
  4. Zasiej lub zasadź w niej kwiaty lub zioła, według uznania.
  5. Oznacz rabatę tabliczką wg własnego projektu lub pobranej z Centrum Kultury w Choroszczy.
  6. Podlewaj swoją rabatkę Proponujemy, by wychodząc z plastikowymi śmieciami, jedną z przeznaczonych do kubła na plastik butelkę napełnić wodą i opróżnić jej zawartość do swojej donicy przed wyrzuceniem PETa do śmieci.
Powrót na początek strony