Dzień Ogórka w Kruszewie odbył się po raz 23.

23. odsłona Ogólnopolskiego Dnia Ogórka miała miejsce w niedzielę 4 września br. Nigdzie indziej niż w malowniczym Kruszewie nad Narwią, i nikt inny jak zielony on – król-ogórek celebrował wówczas swoje święto. Tego dnia dostojną świtę tworzyły wokół niego inne warzywa herbowe: kapusta, marchew, ziemianki czy buraki oraz wyśmienite wiktuały i specjały bogatej różnorodnością podlaskiej kuchni. Wybierać było w czym, a tłumnie przybywający do Kruszewa odwiedzający dali temu znakomity wyraz. I właśnie tak pozytywnie 23. Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie AD 2022 przeszedł do historii!

DSCF7253.jpg

Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie to spotkanie z regionalnym produktem, wpisanym na listę produktów tradycyjnych województwa podlaskiego, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Święto Ogórka na dobre wrosło w historię regionu, od ponad 20 lat promując lokalnych producentów oraz ich rozmaite wyroby i specjały kulinarne. Nie inaczej było 4 września 2022 roku, kiedy do Kruszewa licznie przybyli wystawcy (ok. 80 podmiotów), a także po wielokroć liczbę tę przewyższyły tłumy gości.

Wystawcy, wśród których silną reprezentację tworzyli lokalni producenci i jednocześnie współgospodarze wydarzenia – Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe, przybyli do Kruszewa z różnorodnych zakątków regionu i kraju. Pośród różnorodnego asortymentu, na straganach prym wiodły, rzecz jasna, ogórki, ale w jesiennym słońcu pyszniły się też miody, wędzonki, chleby, ciasta, naturalne napoje, słodkości i inne smakołyki. Podczas 23. Dnia Ogórka w Kruszewie nie zabrakło też stoisk rękodzielników: wikliniarzy, garncarzy, artystów ludowych czy osób tworzących wyroby ze szkła czy szydełkowe. Po raz pierwszy w Kruszewie powstała strefa edukacyjna, w której rozmaite instytucje regionu, a także stowarzyszenia oraz nieformalne zrzeszenia prowadziły działania animacyjne o charakterze edukacyjnym, m.in.: Pracownia Sztuk Wizualnych ze swoim warsztatem konkursowym „Konstrukcja z ogórka”, Narwiański Park Narodowy, Stowarzyszenie „Chcę Żyć!”, Damy Kurkowe św. Rity, Szpital w Grajewie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, Stowarzyszenie N.A.R.E.W oraz Główny Urząd Statystyczny.

23. Dzień Ogórka w Kruszewie rozpoczął się tradycyjnie: w południe, Mszą Świętą Polową w intencji plantatorów, celebrowaną przez proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Wojciecha Kraśnickiego. Od tego momentu Kruszewski festyn rozpoczął się na dobre. W namiocie organizatora: Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbywały się zapisy na „Kruszewskie Igrzyska Ogórkowe”*, czyli tradycyjne konkursy z ogórkiem w roli głównej: na najdłuższy, najcięższy i najciekawszy pod względem kształtu górek; a rekordowe 50 osób zapisało się na mistrzostwa w rzucie ogórkiem do beczki. Nowością był konkurs na najciekawsze stoisko wśród lokalnych wystawców.

Od godz. 14.30 ze sceny zaczęła dobiegać muzyka. Blok koncertowy otworzył zespół folklorystyczny „Klepaczanki” z Klepacz, które, w pięknych strojach i z niesłabnącą energią, rozśpiewały kruszewską publiczność. Tuż po nich estradą zawładnęły „Rytmy Czasu” – zespół działający pod skrzydłami Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Młode wokalistki zaprezentowały bardziej współczesny, popowo-estradowy repertuar.

W trakcie występów, w strefie kiermaszu 23. Dnia Ogórka przechadzały się tłumy kupujących, którzy przyjechali do Kruszewa w głównej mierze po ogórki i kapustę, a zostając na dłużej, chętnie korzystali z innych przygotowanych atrakcji. A tych było moc: poza bogatą ofertą wystawców, dzieci próbowały swoich sił w tworzeniu ogórkowych rzeźb, a tuż obok ścianki promocyjnej, prezentującej partnerów oraz sponsorów 23. Dnia Ogórka, goście chętnie relaksowali się na leżakach, zaś najmłodsi mieli okazję do zabawy na kolorowych dmuchańcach.

Godzina 16.00 to początek występu zespołu „Kwestia 07”, znanego z takich hitów jak: „Toksyna”, „Sztylet” czy „Lato”. Ściągnęły one pod scenę tłumy fanów, którzy doskonale się bawili, gromko oklaskując formację po każdym utworze oraz domagając się bisów.

Nareszcie przyszedł czas na Mistrzostwa w Rzucie Ogórkiem do beczki. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową, bo blisko 50-osobową rzeszę zawodników. I okazało się, że rywalizacja była bardzo poważna oraz emocjonująca, doprowadzając do kilku rund dogrywek.

Wieczorem sceną 23. Dnia Ogórka w Kruszewie zawładnęła „Szeptucha” – zespół, który powstał, jak o sobie mówi, by leczyć muzyką, zarażać radością oraz, w przystępnej formie, przemycać tajemnice Podlasia. Kruszewska publiczność bardzo ciepło przyjęła występ białostockiej grupy.

23. Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie w 2022 należał do zdecydowanie udanych: frekwencja gości dopisała, a nawet chyba pobiła rekordy z poprzednich lat, stoiska wystawców uginały się od asortymentu, który sprzedawał się na pniu, zespoły występujące na scenie zdecydowanie przypadły do gustu odbiorcom. Każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie i prawdopodobnie nikt nie wyjechał z Kruszewa głodny ani z pustymi rękoma.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, firm i instytucji zaangażowanym w organizację 23. Ogólnopolskiego Dnia Ogórka w Kruszewie:

Organizatorami 23. Dnia Ogórka w Kruszewie byli: Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz mieszkańcy Kruszewa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Burmistrz Choroszczy.

Partnerem Strategicznym wydarzenia było: Województwo Podlaskie.

Patronat medialny objęły media: Wrota Podlasia, Polskie Radio Białystok, Bia24, TVP3 Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna oraz POLSKA Press Białystok.

Sponsorami 23. Dnia Ogórka były firmy: E-Krysiewicz Krzysztof Krysiewicz, Bank Spółdzielczy w Białymstoku – Oddział w Choroszczy, Schody Chudziński oraz PPUH Plus Masłowski Adam Jarosław.

Foto: Joanna Krukowska

* Podczas 23. Dnia Ogórka w Kruszewie, jak co roku, rozstrzygnięte zostały konkursy z ogórkiem w roli głównej. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach „Kruszewskich Igrzysk Ogórkowych”, zostali:

- w kategorii na NAJCIĘŻSZY OGÓREK: 1. miejsce zajął Filip Z. – z ogórkiem o wadze: 1 596g; 2. Jerzy S. – z ogórkiem o wadze 1 510g; 3. Sylwester Z. – z ogórkiem o wadze 1 156g;

- w kategorii na NAJDŁUŻSZY OGÓREK: 1. miejsce zajął Wiesław K. – z ogórkiem o dł. 53 cm; 2. Jerzy S. – z ogórkiem o dł. 48 cm; 3. Bożena S. – z ogórkiem o dł. 45 cm;

- w kategorii na NAJDZIWNIEJSZY OGÓREK: 1. miejsce zajął Sylwester Z.; 2. Gabriela; 3. Janina C.;

- w kategorii na NAJCIEKAWSZE STOISKO WŚRÓD LOKALNYCH WYSTAWCÓW wygrał Pan Adrian S.;

- w kategorii na NAJCIEKAWSZĄ KONSTRUKCJĘ Z OGÓRKA: 1. miejsce zajęła Julia I.; 2. Emil M.; 3. Anna Sz. oraz Anna Sz.;

Mistrzem W RZUCIE OGÓRKIEM DO BECZKI został Artur P., 2. miejsce zajął Paweł M., a 3. Paulina P.

Wszystkim uczestnikom „Kruszewskich Igrzysk Ogórkowych”
dziękujemy za udział oraz zdrową, zaangażowaną rywalizację,
a wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Powrót na początek strony