Gmina Choroszcz również oszczędza
Urząd Miejski w Choroszczy informuje mieszkańców, iż w związku z przewidywanymi przez Rząd naszego kraju i już obserwowanymi niedoborami energii elektrycznej oraz zapowiadanym wielokrotnym wzrostem cen energii w roku 2023, aby odciążyć gospodarkę kraju oraz zbilansować budżet i nie musieć ciąć wydatków w kluczowych obszarach, takich jak oświata czy pomoc społeczna, Gmina Choroszcz wprowadzić czasowe wyłączenia oświetlenia ulic. Samorząd planuje rozpocząć ten proces od października br.
Galopujące od wielu miesięcy koszty życia, w tym ceny nośników energii, są niezaprzeczalnym faktem. Odczuwają to nasze prywatne budżety, także więc budżety samorządów. Niektóre wyliczenia ekspertów wskazują nawet, że w skrajnych przypadkach cena energii nabywanej przez samorządy może być wyższa o 360% w porównaniu z cenami z 2021 roku. Z tak drastycznymi podwyżkami, mierzy się również Gmina Choroszcz, dlatego samorząd postanowił wprowadzić oszczędności. Z tego też względu planuje czasowe wyłączenia oświetlenia ulicznego.
Czasowe wyłączenia oświetlenia mają nastąpić od połowy października br. i będą dotyczyć całej gminy. Ze względów bezpieczeństwa, oświetlone pozostaną tereny użyteczności publicznej i główne place w mieście: Rynek 11 Listopada w Choroszczy, Plac dr. Z. Brodowicza, a także Bulwary Rekreacyjne w Choroszczy.
Takie działania w obecnej chwili są konieczne. Jak bardzo, świadczy o tym również fakt, że Gmina Choroszcz zakupów energii elektrycznej już od lat dokonuje na korzystnych warunkach, w ramach grupy zakupowej Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Czyni tak już od 2017 roku i jest to zdecydowanie bardziej korzystna sytuacja w porównaniu do samorządów, które są pojedynczym kontrahentem wobec dostawców energii, bowiem Choroszcz, wraz z 9 innymi samorządami BOF rokrocznie negocjuje korzystne warunki cenowe w tym względzie. Co więcej, oświetlenie uliczne, także w Gminie Choroszcz sukcesywnie przechodzi transformację, w myśl zasady że, zwłaszcza w dobie lawinowo rosnących cen energii, modernizacja oświetlenia staje się w wielu przypadkach po prostu konieczna: dawne, energochłonne lampy, są sukcesywnie zmieniane – lub w nowych elementach infrastruktury ulicznej – od razu instalowane są lampy energooszczędne. Tak się dzieje w Choroszczy, na przykład na al. Niepodległości, gdzie już w 2021 roku zostały wymienione dawne punkty oświetleniowe na lampy led. Nowe punkty oświetlenia ulicznego od razu są instalowane jako instalacja energooszczędna.
Pomimo to, oszczędności muszą zostać wprowadzone, bo nie zmienia to faktu, że cena energii elektrycznej za kWh sukcesywnie rośnie: w roku 2022 w stosunku do roku 2021 wzrosła o 300%, zaś szacunki na rok 2023 oscylują wokół 400% w stosunku do roku 2021. Bardzo poważnie uderza to więc w budżet Gminy Choroszcz. I, aby nie musieć ciąć wydatków w obszarach bliskich naszym mieszkańcom np. takich jak oświata, bezpieczeństwo czy wsparcie OSP, oszczędzanie energii elektrycznej jest koniecznym rozwiązaniem. Zresztą, podobnie postępujemy w naszych rodzinach i domach: oszczędzamy w pierwszej kolejności na takich czynnościach, które potencjalnie w najmniejszym stopniu uderzają w codzienne funkcjonowanie. Oszczędności z czasowego wyłączenia oświetlenia ulicznego w gminie Choroszcz mogą osiągnąć nawet 40% łącznych wydatków ponoszonych na oświetlenie.
Dodajmy przy tym, że rząd naszego kraju zapowiada wsparcie samorządów programem poprawiającym efektywność energetyczną w samorządach, który pozwoli modernizować m.in. oświetlenie uliczne. Gmina Choroszcz jest zainteresowana tym instrumentem – oczekuje więc na szczegóły zapowiadanego rozwiązania. Zatem jeśli tylko poznamy zasady rozwiązania, pozwalające je wdrożyć na naszym terenie, z pewnością będziemy z tego korzystać. Być może więc już niedługo w naszej gminie te instrumenty się pojawią.
Fot. www.pixabay.com