Jubileusz 20-lecia „Rytmów Czasu”

Z radością zapraszamy wszystkich miłośników muzyki w wykonaniu zespołu wokalnego „Rytmy Czasu” na niezapomniany jubileuszowy koncert podsumowujący 20-letnią działalność zespołu, który swoje próby ma w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Podczas koncertu w czwartek 1 czerwca usłyszymy utwory, które w ciągu dwóch dekad stały się klasykami w repertuarze choroszczańskiej formacji muzycznej. Wstęp wolny. Zapraszamy!

20-lecie-Rytmów-Czasu_banner.jpg

Koncert wspomnień – to niezwykły wieczór, będący nie tylko świętem muzyki, ale także podróżą podsumowującą 20 lat działalności zespołu wokalnego „Rytmy Czasu”. Podczas spotkania w Choroszczy trzy pokolenia spotkają się na scenie, by wspólnie świętować swój jubileusz.

Jubileuszowy koncert zespołu „Rytmy Czasu”
odbędzie się 1 czerwca (czwartek), o godzinie 19:00
w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
(Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29)

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Historia zespołu „Rytmy Czasu” spisana przez członków zespołu i instruktora Jerzego Tomzika:

Kiedy dwadzieścia lat temu rozpoczynaliśmy próby przed koncertem inauguracyjnym – wówczas Chóru Miejskiego, nikt nie przypuszczał, że dożyjemy tak pięknego jubileuszu teraz – już pod nazwą „Rytmy Czasu”.

Nasza muzyczna historia zaczęła się pisać w 2003 rokuwraz z założeniem Chóru Miejskiego w Choroszczy. Od początku działalności, naszym maestro jest Jerzy Tomzik – niezwykły człowiek, muzyk oraz przyjaciel. Pan Jerzy to osoba o wielkiej charyzmie, doświadczeniu oraz cierpliwości; kierownik wielu zespołów muzycznych. To artysta z ogromnym dorobkiem artystycznym, laureat m.in. Nagrody Muzycznej Radia Białystok, Srebrnej Odznaki „Zasłużony Białostocczyźnie” i Odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” od Ministra Kultury.

Chętnych do przystąpienia w nasze progi było sporo i wszyscy dostali szansę zmierzenia się – dla większości – z czymś zupełnie nowym. Rozpoczynając działalność, musieliśmy dokonać wyboru repertuaru, dopasowując go do naszych możliwości wokalnych. Rozpoczęła się praca nad emisją głosu, dykcją, nauką partii głosów przygotowywanych utworów, rozumieniem i interpretacją tekstów. Śpiew z podziałem na głosy, gdzie kołem ratunkowym są trzymane przed sobą nuty, to było na początku nie lada wyzwanie. Każdy, kto kiedykolwiek śpiewał w chórze, wie jaką satysfakcję daje usłyszenie pięknego, czystego akordu śpiewanego przez kilkadziesiąt osób; świetnie jest być tego częścią. Koncertowaliśmy podczas gminnych uroczystości, uświetniając obchody świąt w naszym mieście. Działalność zespołu to przede wszystkim aktywność koncertowa, a koncertów było w tym dwudziestoleciu około 150.

Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 2 maja 2004 roku w Kościele w Choroszczy, gdzie z trzęsącymi się kolanami i grupą wsparcia bliskich w pierwszych ławkach, daliśmy radę. Koncert ambitnie rozpoczęliśmy od „Gaude Mater Polonia” śpiewanego po łacinie; jest to XIII-wieczna pieśń, pierwszy polski hymn narodowy. W 2006 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w świętowaniu 50-lecia pracy artystycznej naszego maestro, zaśpiewaliśmy ze wszystkimi zespołami Pana Jerzego „Bóg się rodzi” w miejscu, gdzie kolęda ta została napisana – w Pałacu Branickich w Białymstoku. Koncert ten był dla nas znaczącym wydarzeniem, ze względu na obecność Prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i ówczesnego Prezydenta Białegostoku – Ryszarda Tura.

W roku jubileuszu 500-lecia naszego miasta nagraliśmy płytę z singlem promującym Choroszcz, mieliśmy również okazję nagrać do niego teledysk. W studio tak nam się podobało, że w 2009 roku, z pomocą Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy powstała płyta „Cudownym Rodzicom”, najpiękniejsza laurka dla naszych rodziców. Na płycie znalazła się między innymi kompozycja białostoczanina Kazimierza Królikowskiego – „Walczyk dla Mamy i Taty”. Utwory nagrane na płycie, można było usłyszeć na antenie Polskiego Radia Białystok. Jak się domyślacie, fajnie jest usłyszeć się w radiu. Powodzeniem zakończyły się starania o wyjazd do Torunia, gdzie śpiewaliśmy w pięknym studiu TV TRWAM. Bywaliśmy z gościnnymi koncertami w Białymstoku w kościele NMP Matki Kościoła na Pogodnej u ks. Leona Grygorczuka (byłego proboszcza choroszczańskiej parafii), w kościele Chrystusa Króla oraz w kościele Ojca Pio. Odwiedziliśmy też Tykocin, Konowały i Złotorię, gdzie zgromadzeni w świątyni słuchacze odśpiewali „Sto lat” całemu zespołowi; niby drobny gest, a sprawił, że polały się łzy, a koncert ten wielu z nas zapamięta do końca życia.

W 2012 roku dwukrotnie odwiedziliśmy z koncertami Grodno, gdzie występowaliśmy dla tamtejszych Polaków. Koncerty odbyły się w polskiej szkole oraz polskim kościele i spotkały się z serdecznym odzewem publiczności. Tam też mieliśmy przyjemność reprezentowania naszego kraju na „Paradzie Kultur”. W 2013 roku wzięliśmy udział w Supraskich Paschaliach oraz w Konkursie Pieśni Patriotycznych, gdzie nasza solistka – Beata Polak zajęła II miejsce.

12 kwietnia 2014 roku w gościnnym gmachu choroskiego Zespołu Szkół odbyła się uroczystość 10-lecia grupy i prezentacja nowej płyty pt. „Nasze modlitwy. Wiara może być radością”. W czerwcu 2014 roku nagraliśmy 12 teledysków do utworów z tejże płyty; klipy zostały wyemitowane w religijnym programie „Pod Twoją Obronę” 14 lipca 2014 roku.

11 listopada 2014 roku wystąpiliśmy podczas gali otwarcia wyremontowanej auli choroszczańskiego Centrum Kultury. Wiele dobrego przyniosło nam śpiewanie kolęd w białostockich „Spodkach” podczas „Wigilii z Rubieżą”. Obecny na tej uroczystości Konsul Generalny RP na Białorusi, Andrzej Chodkiewicz, usłyszał nas śpiewających kolędy i zaprosił na kolejne występy do Grodna. Jak się później okazało – na festiwal jazzowy. Przyjęliśmy zaproszenie i w 2015 roku koncertowaliśmy przed liczną publicznością w czasie Festiwalu Jazz Grodno. Koncert został przyjęty bardzo życzliwie, zarówno przez publiczność, jak i będących tam muzyków z całego świata, m.in. przez zespół Johnny’ego Rodgersa z Nowego Jorku. Spotkanie z Amerykanami oraz udział w prowadzonych przez nich warsztatach były dla nas wielkim przeżyciem, dzięki któremu mogliśmy doświadczyć jak radosną i twórczą muzyką jest jazz, którego elementy znajdują się we współczesnej muzyce rozrywkowej.

Nasz setny koncert odbył się w 10 października 2015 roku w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Repertual z Festiwalu Jazzowego w Grodnie, utrwaliliśmy na płycie „U progów jazzu”, wydanej w 2016 roku. Jako, że jazz nie należy do najprostszych gatunków muzycznych, szukanie odpowiedniego repertuaru, aranżowanie utworów oraz trudne, ciągnące się w nieskończoność próby były nie lada wyzwaniem. Stąd też na płycie znajdują się utwory z pogranicza jazzu.

17 lutego 2017 roku odwiedziliśmy Litwę, gdzie zagraliśmy koncert w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. TO BYŁ NAJLEPSZY KONCERT w historii zespołu. Na to wydarzenie przygotowaliśmy polskie pieśni patriotyczne. Koncert otwierała piosenka Marka Grechuty „Ojczyzna”, kolejne piosenki ułożyliśmy w cztery bloki tematyczne: I wojna światowa – zobrazowana legionową piosenką „Wojenko, wojenko”, II wojna światowa – m.in. wiązanka piosenek partyzanckich „Był taki czas” z filmu „Stawka większa niż życie”, okres przemian solidarnościowych – „Hotel Kalifornia” z repertuaru zespołu The Eagles z tekstem krakowskiego satyryka Krzysztofa Piaseckiego, czy „Polskie skrzydła” z repertuaru Danuty Rinn, przyjęte z wyraźnym ożywieniem widowni. Ostatni blok piosenek to współczesne rozważania nad samym sobą, jak choćby w piosence „Kiedy rozum śpi”. Występ zakończyliśmy utworem Ireny Santor „Powrócisz tu”, w konwencji rockowej ballady. Utwory przeplatane były wierszami autorstwa m.in. Władysława Syrokomli i Ignacego Krasickiego. Sala Domu Kultury Polskiej była zapełniona niemalże w całości. Koncert został skwitowany owacjami na stojąco przez licznie przybyłych rodaków. To po raz drugi w historii zespołu. Po raz pierwszy było na Festiwal Jazz – Grodno. Akustyk nagłaśniający koncert był pod wrażeniem zarówno koncertu, jak i aranżacji wykonywanych utworów. Dziękując, powiedział, że Dom Polski w Wilnie dawno nie słyszał tak wyjątkowego koncertu. Do tych naj… zaliczyć też trzeba nasze śpiewanie w STUDIU REMBRANDT Polskiego Radia Białystok w 2017 roku, gdzie zaprezentowaliśmy między innymi repertuar z Grodno Jazz Festiwal. Wtedy to po raz pierwszy w historii zespół pochodzący z Choroszczy zaśpiewał w studiu radiowym przy ul. Świerkowej w Białymsotku.

Latem 2018 roku ukazała się nasz kolejny dwupłytowy album pt. „Niepodległa – nasz Dom”, z tradycyjnymi i współczesnymi piosenkami patriotycznymi z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, a także okresem „Solidarności”. Na płycie można znaleźć m.in.: „Czym Ojczyzna jest”, „Wojenko, wojenko”, „Był taki czas”, „Polskie skrzydła”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”, „Kiedy rozum śpi”, „Żeby Polska była Polską” w aranżacjach autorstwa Jerzego Tomzika. Z patriotycznym repertuarem wystąpiliśmy m.in. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, Ośrodku Kultury w Sejnach, Filipowie, Czeremsze, Zambrowie. 11 listopada 2018 roku z tym repertuarem zaśpiewaliśmy Koncert Patriotyczny w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej rodzimej Choroszczy. Wydanie płyty „Niepodległa – nasz Dom” oraz koncerty zrealizowano w ramach projektu „Pomost dla Niepodległej” Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku oraz przy wsparciu Gminy Choroszcz. Płyta cieszyła się dużym powodzeniem. W 2019 roku wystąpiliśmy z repertuarem patriotycznym również m.in. w Wasilkowie, w setną rocznicę wyzwolenia ziemi wasilkowskiej oraz w Zabłudowie, gdzie uczestniczyliśmy w gminnych obchodach święta uchwalenia konstytucji. W czerwcu 2019 roku ponownie gościliśmy w Polskim Radiu Białystok.

Rok 2020 rozpoczęliśmy prezentacją kolęd i piosenek świątecznych w Choroszczy. W listopadzie 2020 roku, członkini naszego zespołu – Elżbieta Krysiewicz została laureatką Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. Zaprezentowała dwie piosenki: „Rebeka” (sł. Andrzej Włast, muz. Zygmunt Białostocki) i „Tych lat nie odda nikt” (sł. Kazimierz Winkler, muz. Władysław Szpilman) i awansowała do finałowej 10-tki, która zaprezentowała się w Finałowym Koncercie . Ela otrzymała wyróżnienie.

W 2021 roku braliśmy udział w obchodach 39. Dni Choroszczy, a w sierpniu tego samego roku, po raz kolejny nasze koleżanki z zespołu: Julia Grzybko i Julia Szubzda wzięły udział w warsztatach piosenkarskich, zakończonych koncertem w Podlaskim Instytucie Kultury. 2022 rok spędziliśmy na koncertowaniu w naszym mieście, gdzie m.in. zaśpiewaliśmy koncert kolęd, braliśmy udział w uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uświetniliśmy koncertem Dzień Dziecka oraz zaprezentowaliśmy się na 40. Dniach Choroszczy oraz Dniu Ogórka w Kruszewie.

Na początku naszej pracy (wtedy pod nazwą Chór Miejski w Choroszczy), zajęcia podzielone były na dwie grupy: dorośli i młodzież. Nieprzerwanie od 20 lat zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. W sumie przez dwie dekady naszej pracy, na zajęcia uczęszczało około 200 osób. Aktualny skład zespołu „Rytmy Czasu” to szóstka niezwykle zdolnych dziewczyn, natomiast starszy zespół, który obecnie dołączył do Jubileuszu – to osoby, które miały przyjemność brania udziału w nagraniach płyt.

Na nasz sukces składa się wiele czynników. Nie byłoby tyle radości, gdyby nie poświęcenie czasu przez młodzież śpiewającą w zespole, ich umiłowanie muzyki, udział w warsztatach piosenkarskich, opieka dyrekcji M-GCKiS i władz Choroszczy, które wielokrotnie finansowo wspierały zespół w jego poczynaniach.

Tych zaś, którzy z różnych powodów nie znajdą się na scenie lub widowni podczas koncertu jubileuszowego 20-lecia istnienia zespołu 1 czerwca 2023 roku, serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy także po koncercie, by wrócić wspomnieniami do przeżytych artystycznych fascynacji.

Powrót na początek strony