Nieporozumienia ws. oświaty w gminie Choroszcz zostały wyjaśnione

Z inicjatywy Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego w czwartek 17 lutego w SP Choroszcz odbyło się spotkanie dyrekcji szkoły oraz przedstawicieli Rad Rodziców w sprawie zmian, jakie były rekomendowane w placówce w wyniku przeprowadzonego audytu oświaty. W konstruktywnej dyskusji, samorząd przedstawił stronom argumenty merytoryczne i rozwiał wszelkie narosłe na tym tle nieporozumienia. Potwierdził, iż rekomendowane przemiany restrukturyzacyjne w SP Choroszcz w najbliższym roku szkolnym nie będą miały miejsca w takim zakresie jak zalecano.

numbers-education-kindergarten-school.jpg

Spotkanie, zaplanowane jeszcze w styczniu br., mogło się odbyć kiedy minęły ferie i kiedy było realnie możliwe wspólne zgromadzenie wszystkich zainteresowanych stron: samorządu, dyrekcji szkoły oraz rodziców. Potrzeba spotkania była postulowana od początku, ponieważ tylko dyskusja twarzą w twarz pozwala doprowadzić do przedstawienia rzeczywistej sytuacji, a przede wszystkim wyjaśnić i tym samym rozwiać powstałe nieporozumienia dotyczące sytuacji oświaty w gminie Choroszcz.

Przedmiotem spotkania były kwestie restrukturyzacyjne wynikające z przeprowadzonego audytu oświaty w Gminie Choroszcz w roku 2021.

Podczas spotkania Burmistrz Choroszczy wyjaśnił, iż przeprowadzony audyt wskazał wysokie koszty prowadzenia oświaty w gminie Choroszcz i, co prawda, dokument zarekomendował oszczędności w postaci ewentualnego łączenia klas, jednak samorząd postanowił odstąpić od części zaleconych zmian. To oznacza, że obecne klasy III i IV w przyszłym roku szkolnym 2022/2023 pozostaną w swoich obecnych kształtach i liczebnościach. Od początku też zakładano, ze względu na egzaminy 8-klasisty, obecne klasy VII i VIII będą pracować w ustalonym trybie, by uczniom zapewnić możliwość korzystania z dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, wyznaczanych zwykle w godzinach popołudniowych. Bez zmian pozostanie także wyodrębnianie w każdym z roczników klas sportowych – sport bowiem od 2015 roku pozytywnie zaistniał w systemie edukacji gminy Choroszcz. I taki trend będzie nadal kontynuowany. Co więcej, Burmistrz Choroszczy planuje, by klasy sportowe utrzymać w Gminie Choroszcz w rocznikach IV-VI. Dodatkowo, Burmistrz Choroszczy potwierdził, iż nabór do klas sportowych wszystkich roczników jest otwarty, a więc rodzice, którzy chcieliby sprofilować i wpłynąć na rozwój sportowy swoich pociech, stale mogą dołączać dzieci do istniejących klas portowych. W tym kontekście otwarte pozostają zmiany w liczbie oddziałów obecnych klas V – tu łączenie klas może zostać przeprowadzone, jeżeli zwiększyłaby się liczba uczniów w klasie sportowej.

Burmistrz Choroszczy zapewnił jednak, że Gmina Choroszcz będzie się starać, by w przyszłości liczba uczniów w poszczególnych kasach nie przekraczała 30 osób, chyba, że nieznacznie – ale tylko w uzasadnionych przypadkach i z woli rodziców.

Ponieważ zwykle przy dyskusji na te tematy, pojawia się temat pieniędzy, również do kwestii finansowych odnoszono się podczas spotkania: Szukanie oszczędności w oświacie w gminie Choroszcz nigdy nie było celem samym w sobie – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Trzeba jednak wiedzieć, że od wielu lat jest ona jednym z bardziej finansochłonnych obszarów rozwoju gminy. Zresztą nie tylko w naszej gminie – wiele samorządów boryka się ze zwiększeniem wydatków na ten cel, i jest to fakt obiektywny. Jednak oświata nie jest – i nigdy nie była – traktowana jako koszt – zdecydowanie bardziej jako inwestycja: w dzieci, a poprzez nie – w przyszłość gminy, regionu i kraju – dodaje. Tym też podyktowane jest wsparcie samorządu gminy Choroszcz, nie tylko w zakresie podstawowego funkcjonowania placówek edukacyjnych, lecz także – daleko wykraczająca poza minimum – pomoc udzielana im w postaci pozyskiwania dodatkowych środków, gwarantujących szerzy rozwój nauczycieli i uczniów (np. warsztaty, kursy doszkalające i inne). Na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Choroszczy samorząd gminy w ostatnim czasie pozyskał aż 4 mln zł, a poprzednie – już zakończone projekty, również opiewały na kwoty wielomilionowe.

Należy jednak pamiętać, iż w obliczu rokrocznie rosnących kosztów, samorząd Gminy Choroszcz jest zobligowany prawem do gospodarnego zarządzania środkami publicznymi – rozsądne dysponowanie finansami wszystkich mieszkańców jest bowiem priorytetowym obowiązkiem samorządu. I okazuje się, że w przypadku Gminy Choroszcz ta strategia – w połączeniu z pozyskiwaniem dodatkowego wsparcia finansowego – doskonale działa: jest potwierdzana przez instytucje kontrolujące Gminę Choroszcz i doceniania przez obiektywne gremia eksperckie plasujące Choroszcz w czołówce JST w rankingach regionalnych i ogólnopolskich.

Fot. www.foter.com

Powrót na początek strony