#Rozmawiaj#Reaguj
Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, zachęca wszystkich do włączenia się do akcji #RozmawiajReaguj – by uwrażliwić nas na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.
Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W momencie popełnienia czynu, 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety, w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia: ani rodzice, ani nauczyciele, czy krewni nie zauważył nic niepokojącego. Samo dziecko nawet jeśli ujawnia taką informację, boryka się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. Tymczasem czyn zabroniony popełnił dorosły – on jest winny i odpowiedzialny za to, co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.
Komisji zależy na tym, aby przekaz akcji #RozmawiajReaguj zapisał się w społecznej świadomości – by w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nielekceważenie tego, co jest przez nie zgłaszane czy artykułowane. Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone.
Kampania #Rozmawiaj#Reaguj jest skierowana do wszystkich obywateli, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Zadaniem #Rozmawiaj#Reaguj jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przemocy seksualnej wobec dzieci i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone.
Zamieszczony na plakacie kod QR przenosi na stronę kampanii, gdzie są zawarte wskazówki pomagające opiekunowi poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub z faktem wykorzystania seksualnego dziecka, tak, aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie. Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj #RozmawiajReaguj”.
Ze względu na zagrożone dobro małoletnich, liczymy na zrozumienie i współpracę. Akcja #RozmawiajReaguj chce poruszyć serca i umysły odbiorców, aby skłonić ich do refleksji na temat tego, że tak dramatyczne i traumatyczne doświadczenie jest udziałem wielu dzieci. Warto pamiętać, że obojętność, lekceważenie problemu czy podzielanie fałszywych, stereotypowych przekonań przyczynia się do zwiększenia jego skali.
Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.