Rzeźby z ziemi i nieba w Choroszczy

Pewnego dnia wydarzyło się coś, co niespodziewanie zmieniło sens jego życia. Mimochodem spojrzał na ścianę, na której ujrzał wiszącą małą rzeźbę z kory. Przeżycie. Dostał jakby olśnienia i jednocześnie natchnienia. Świat wydał mu się czymś niezwykłym, harmonijnym, doskonałym. Był to moment rozpoznania nieznanej dotąd rzeczywistości... Pierwszym materiałem, który znalazł się w jego rękach, była kora. Materiałem, z którym się zżył na zawsze, stało się drewno – ze względu na zapach, kolor, kształt... Tak zaczęły powstawać prace, a on – Dionizy Purta – z kowala stał się... artystą.

Choroszcz_Rzeźby z ziemi i nieba – D.Purta_26.jpeg

Czuje się związany ze swoim regionem, przodkami i przyrodą, bo, jego zdaniem, z obcowania z naturą rodzi się w człowieku siła, bez której byśmy nie przetrwali, także siła rozmaitości w pomysłach, bez których nie powstałyby prace. Obok świątków i aniołów inspirowanych barokiem, postaci dawnych mieszkańców wsi, artysta tworzy ptaki o fantazyjnych, symbolicznych kształtach, przybierające formy niezwykłych ptasich stworów. Efekt rzeźb jest tym bardziej niesamowity, że podkreśla go zawsze wielokolorowa polichromia.

I ten właśnie kolorowy rzeźbiarski zwierzyniec Dionizego Purty
prezentuje Galeria Marzeń
Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
(Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29).

Rzeźby w Choroszczy można oglądać nieodpłatnie
do piątku 29 kwietnia 2022 roku,
kiedy to odbędzie się uroczysty finisaż wystawy.

Zapraszamy!

Barwność, prostota i zarazem swoista naiwność rzeźb Dionizego Purty w najmniejszym stopniu nie powinny umniejszyć roli, jaką przypisać należy odkrywaniu talentu artysty przez współczesnych odbiorców. Przyszło mu tworzyć w świecie, w którym dominuje kultura masowa, gdzie odbiór tego, co jest poza przedmiotem masowego działania, sprowadzany jest do pojęcia „prymitywizmu” bądź „nieprofesjonalizmu”. W tym świecie powstaje jednak sztuka osobna, zakorzeniona w rzeczywistości „autentycznej”, bo – jak mówi sam autor – „normalnego ludzkiego życia”.

Może już coraz rzadziej, ale jednak słyszy się jeszcze, że sztuka ludowa i tworzący ją artyści to amatorzy, więc nieprofesjonalni, czym skazuje się ich – niesłusznie – na ignorowanie. Tymczasem jakże często okazują się być oni prawdziwi i autentyczni? Jakże często w ramach tego, co nazywamy sztuką ludową, trafia się sztuka fascynująca, choć przez wielu odrzucana ze względu na swą „inność”? Wśród talentów niewykształconych i samorodnych, odnajdujemy tak cenne: mądrość, bezpośredniość i szczerość, bez udziwnień, niepowtarzalny klimat: wpół realny, a wpół utkany z mgieł wyobraźni, czułość i intymność zarazem? Skazując ten świat na margines, przyznajmy to: pozostajemy wobec niego niesprawiedliwi i nieobiektywni.

Na szczęście gremia doceniają twórczość Dionizego Purty: w 2009 roku został on bowiem stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego, a osiem lat później – w 2017 roku – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku Dionizy Purta został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga, przyznawaną twórcom kultywującym tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów.

Aby zawalczyć o sztukę ludową i dać jej należne miejsce w szerokiej przestrzeni uczestnictwa w kulturze, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprasza na wystawę pt.: „Rzeźby z ziemi i nieba”.

Ekspozycja obejmuje wybrane prace Dionizego Purty. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: świątki, anioły, motywy wiejskie i ptaki. Dodatkowo, wystawie towarzyszyć będą:

  • rodzinne warsztaty kreatywne pn.: „Ptaki Dziwaki”, prowadzone przez instruktorkę M-GCKiS w Choroszczy – Katarzynę Małgorzatę Magdziak;
  • projekcje filmów Bożeny Bednarek: „Dionizego Purty rzeźby z ziemi i nieba” (zrealizowanego w ramach Multimedialnego Archiwum Kultury przy współpracy Książnicy Podlaskiej oraz Stowarzyszenia Szukamy Polski), a także „Twórcy Ludowi Podlasia” (zrealizowanego w ramach projektu Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku „E-tradycja Cyfrowa Baza Twórców Ludowych Województwa Podlaskiego”).

O datach tych wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Już dziś – zapraszamy!

Powrót na początek strony