Samojlik dla dzieci w Choroszczy
Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy, z okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci, zaprasza na spotkanie autorskie z bardzo popularnym biologiem i jednocześnie pisarzem, ilustratorem i twórcą dla dzieci – Tomaszem Samojlikiem.
Tomasz Samojlik będzie gościł
w Bibliotece Publicznej w Choroszczy
(Choroszcz, ul. H. Sienkiewicza 29)
4 kwietnia 2022 roku
o godz. 10.00
Współtowarzyszami spotkania będą choroszczańskie przedszkolaki i uczniowie z oddziału klas „0” Szkoły Podstawowej im H. Sienkiewicza w Choroszczy.
Tomasz Samojlik, jak sam o sobie pisze: za dnia jest naukowcem – pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zawodowo zajmującym się badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Chodząc po Puszczy, rozmyśla, jakie ślady dawnej obecności i działalności człowieka kryje w sobie dany zakątek lasu, gdzie polowali polscy królowie, którędy wiodły ścieżki wykorzystywane przed wiekami przez bartników… Co sprawia, że zwykle potykamy się o wystające korzenie lub stukamy głową w nisko rosnące konary? Nocami zaś, zamiast spać, przekłada wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. W związku z tym bywa niewyspany, ale nie żałuje, bo dzięki temu poznał żubra Pompika, wilka Ambarasa, ryjówkę malutką Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci, które już czekają, by pojawić się na kartach jego kolejnych książek i komiksów. A jeśli akurat nie rozgryza kolejnych zagadek z przeszłości Puszczy, ani nie pracuje nad swoimi komiksami, ilustruje książki innych autorów (ale tylko takie, które mu się podobają!).
Za działalność popularyzatorską oraz komiksy i książki Tomasz Samojlik otrzymał szereg nagród, m.in.. trafiły do niego:
- Nagroda Prezesa PAN „Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Wiedzy” 2007;
- Nagroda im. Artura Rojszczaka Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2010);
- Nagroda w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Popularyzator Nauki 2011” (2012);
- Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za 2012 rok w kategorii „najlepszy scenarzysta” za komiks „Ryjówka przeznaczenia”;
- Świadectwo Otwartego Umysłu w ósmym plebiscycie Gazety Wyborczej „Przystanek młodzi” za wprowadzenie podlaskiego żubra i ryjówki do komiksów (2014);
- Nagroda w plebiscycie blogerów „Lokomotywa” w kategorii komiks za „Zgubę zębiełków” (2018);
- Podlaska Marka Roku w kategorii „kultura” dla żubra Pompika (2020);
- „Żubr Pompik. Tropy na śniegu” znalazł się w Złotej Dwudziestce książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” (2021).
Jego książki znalazły się też na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”: w 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”, zaś w 2018 roku książka „Ambaras”.
Na podst. mat. autora/UM