„Świecili” bardzo na czerwono

Przemoc wobec dziecka niszczy jego poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i zaufania do świata. Dziecko, które doświadcza przemocy traci wiarę we własne siły i zaczyna postrzegać siebie jako osobę niegodną miłości i szacunku. Kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy” to niezwykle ważna inicjatywa. Włączyły się w nią również szkoły z terenu Gminy Choroszcz. Niezwykle aktywnie „świecąc” bardzo na czerwono. Brawo!

Dzieciństwo bez przemocy_SPZłotoria_3.jpg

Kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy” zwraca uwagę na:
- ochronę dzieci przed przemocą
- zapewnienie im bezpiecznego środowiska do rozwoju
- promowanie idei uważnego rodzicielstwa i systemowych rozwiązań na rzecz ochrony najmłodszych przed krzywdzeniem.

Ideą kampanii jest wyposażenie dziecka w takie „moce” i zapewnienie takich warunków, które umożliwiają mu pełny rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny, bez przemocy i krzywdzenia. „Dzieciństwo mocy” to okres, w którym dziecko czuje się bezpieczne, kochane i szanowane. Ma możliwość rozwijania swoich talentów i zainteresowań, a także uczy się, jak radzić sobie z wyzwaniami życiowymi. Kluczowymi elementami dzieciństwa mocy są: bezpieczeństwo, miłość i akceptacja, wsparcie w rozwoju, relacje oparte na szacunku i stawianie zdrowych granic.

Zasadniczą rolę w budowaniu „dzieciństwa mocy” mają rodzice. Poprzez mądre i świadome działania mogą dać dziecku moc do radzenia sobie z trudnościami i osiągania sukcesów w życiu. Szkoła również aktywnie wspiera rozwój dziecka, przygotowując je do dorosłości i daje fundamenty do stawienia czoła wyzwaniom życia.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy oraz Szkoła Podstawowa w Złotorii z ochotą przystąpiły do działań związanych z inicjatywą „Dzieciństwa bez przemocy”. We wtorek 19 listopada uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły z czerwonymi akcentami na ubraniach. To znak-symbol wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy wśród najmłodszych. Wcześniej, pedagog szkolna – Małgorzata Czulewicz, wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego SP Choroszcz zamieściła w różnych miejscach szkoły hasła i plakaty wykonane przez uczniów, promujące dzieciństwo mocy. Chętni nauczyciele podpisali manifest, wyrażając w ten sposób swój sprzeciw wobec przemocy fizycznej i psychicznej względem dzieci. Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia wychowawcze w oparciu o materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej kampanii. W ten sposób w szkołach na terenie Gminy Choroszcz realizowano cele kampania tj. uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci, wsparcie osób reagujących na przemoc wobec dzieci, promocja uważnego rodzicielstwa, które zachęca do świadomego i empatycznego wychowania dzieci oraz propagowanie systemowych rozwiązań chroniących dzieci przed krzywdzeniem.

Kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy” zorganizowana została przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii był Rzecznik Praw Dziecka.

Powrót na początek strony