Świętowanie Niepodległości w choroszczańskiej oświacie

Młode pokolenia choroszczan pięknie uczestniczyły w gminnych uroczystościach związanych z upamiętnieniem 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. A, na kilka dni wcześniej, każda placówka oświatowa w gminie Choroszcz Święto Niepodległości uczciła kameralnie – we własnych środowiskach i na swoje sposoby. Zawsze jednak – w pełnym patriotycznym zaangażowaniu.

20241108_105407.jpg

Jeszcze daleko przed 11 Listopada Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy rozpoczęła patriotyczne przygotowania we wspólnej przestrzeni publicznej, by 8 listopada uroczystym apelem z okazji Dnia Niepodległości w tzw. małej szkole, przygotowanym przez uczniów klas 3, uroczyście przypomnieć, że po wielu latach niewoli, 106. Lat temu jako Naród odzyskaliśmy niepodległość.

Z kolei Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II o godz. 11.11, jak co roku w ramach akcji „Szkoła, do hymnu!”, wspólnie odśpiewało Hymn Państwowy. Oprócz tego, przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach o znaczeniu polskich symboli narodowych, wykonywały flagi państwowe i biało-czerwone kotyliony.

Podobnie było w Przedszkolu w Barszczewie, gdzie cała społeczność, odświętnie ubrana, z przypiętymi do piersi biało-czerwonymi kotylionami, uroczyście odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”. Tak zwieńczono Jubileusz Niepodległości Polski, ponieważ na początku dnia każda z nauczycielek w swojej grupie przedstawiła dzieciom krótki rys historyczny dotyczący Święta Niepodległości. By już od najmłodszych lat uczyć dzieci patriotyzmu, kształtować pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Szkoła Podstawowa w Złotorii z kolei, Niepodległą świętowała 12 listopada. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, który pozwolił całej społeczności nie tylko świętować ten wyjątkowy dzień, ale także przypomniał historię, która stoi za wolnością Polski. Na kilka dni przed obchodami, szkoła zmieniła swój wygląd: korytarze ozdobiły, własnoręcznie przygotowane przez uczniów i nauczycieli, biało-czerwone kotyliony, pojawiły się symbole narodowe oraz zdjęcia bohaterów walki o Polskę. Każda klasa miała swój wkład w przygotowania: uczniowie wykonywali plakaty, recytowali wiersze, prowadzili panele dyskusyjne zaprezentowane następnie na uroczystym apelu; święto Niepodległości było też okazją do ukazania współczesnych obliczy patriotyzmu młodych.

Dzięki uczestnictwu w tego typu wydarzeniach,
każdy ma okazję, nie tylko do wspólnego świętowania,
ale też zrozumienia trudnej historii Polski;
każdy ma szansę odczuć co niosą ze sobą takie wartości jak wolność oraz patriotyzm.
Dzięki poznawaniu historii i Twórców Niepodległości,
możemy wyobrazić sobie, a co za tym idzie – docenić
ogromną pracą na rzecz wskrzeszania Narodu i Ojczyzny.

Powrót na początek strony