W Oliszkach rozmawiano o rozwoju sołectwa

W czwartek 21 października br. odbyło się zebranie wiejskie Sołectwa Oliszki. Zaproszenie na spotkanie przyjął Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński, a także Dzielnicowy z III Komisariatu Policji w Białymstoku – asp. Sławomir Sacharczuk. Sołectwo Oliszki reprezentował sołtys – Michał Frydrych wraz z przybyłymi na zebranie 42 mieszkańcami.

IMG_2292.jpg

Podczas spotkania omawiano szereg spraw ważnych z punktu widzenia mieszkańców, m.in.: kwestie bezpieczeństwa na obszarze Oliszek – w tym zasady zgłaszania sytuacji groźnych w ramach Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa, a także zasady bezpiecznego poruszania się pieszych poza terenem zabudowanym (w tym kontekście przypomniano zasady ruchu drogowego na terenach wiejskich, obwiązujących zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych).

Bezpieczeństwo było też pretekstem do poruszenia kwestii stanu dróg na terenie wsi, jak również dróg dojazdowych do Oliszek. W tym zakresie dyskutowano nad:

- planami i możliwościami związanymi z modernizacją/budową ulicy Wiejskiej od skrzyżowania z ulicą Polną, a także do skrzyżowania z ulica Słoneczną (wpisanie inwestycji do planów budżetowych gminy Choroszcz);

- problemami związanymi z pozyskaniem gruntów pod pas drogowy;

- stanem utrzymania dróg szutrowych na terenie Oliszek.

Mieszkańcy wspomnieli też o problemach i uciążliwościach związanych z funkcjonowaniem betoniarni przy ulicy Asfaltowej, wyrazili potrzebę poszerzenia ulicy Leśnej na wysokości posesji nr 21, poruszyli kwestie związane z doświetleniem tzw. czarnych punktów na terenie wsi, a także montażem dodatkowych latarni na ulicach miejscowości. Pojawiły się też postulaty dotyczące modernizacji sieci elektroenergetycznej, by przeciwdziałać wahaniom napięcia w sieci; rozważano także możliwości przyłączania się do różnorodnych dostawców Internetu na terenie Oliszek.

Podczas spotkania wspomniano też o pozyskaniu dofinansowania w ramach inicjatywy lokalnej pn.: „Podlaskie Lokalnie NOWEFIO 2021-23” przez Sołectwo Oliszki na zadanie „Łucznictwo – lokalna tradycja, wielka pasja i sport dla wszystkich” (koszt zadania: 4 455 zł, wielkość dotacji: 4 233,50 zł).

Dawno już, najpewniej ze względu na panującą pandemię, nie odbywały się zebrania wiejskie w Gminie Choroszcz z udziałem rady sołeckiej i kierownictwa samorządu, a są one dobrą formą kontaktu. Pozwalają bowiem w sposób bezpośredni – z jednej strony: wyrazić potrzeby społeczności i wskazać nurtujące ją kwestie, a z drugiej – usłyszeć stanowisko i wyjaśnienia drugiej strony. Co więcej, często okazuje się, że nie są to pozycje rozbieżne. Mamy więc nadzieję, że po trudnym okresie pandemii, coraz więcej sołectw w gminie Choroszcz będzie praktykować tę partycypacyjną formę współpracy.

Powrót na początek strony