Zobacz wystawę o OSP Choroszcz
Archiwalne zdjęcia, dokumenty, pamiątki, instrumenty muzyczne, sztandar, a nawet ręczna syrena – m.in. takie eksponaty można oglądać na wystawie w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Ekspozycja towarzyszy obchodom 110-lecia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroszczy. Wernisaż odbył się 12 października; ekspozycję można oglądać do 25 października.
Wystawa pamiątek i archiwaliów dotyczących OSP Choroszcz ma na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym, ale przede wszystkim młodym pokoleniom, wiedzy o powstaniu choroszczańskiej jednostki Straży Pożarnej, pokazanie zmian, jakie w niej zachodziły na przestrzeni dziejów miasta oraz ukazanie sylwetek tych osób, które tworzyły formację i działali w jej strukturach.
– Jakiś czas temu zgłosił się do nas pan Zbigniew Andruszkiewicz, lokalny pasjonat historii, który dziesięć lat temu przygotował w naszym Centrum podobną wystawę – tłumaczy Izabela Dąbrowska, dyrektor M-GCKiS w Choroszczy. – A że dopiero niedawno dowiedziałam się, że w OSP znajduje się Izba Regionalna, o której niewiele osób, więc pomyślałam, że warto pokazać zgromadzone tam pamiątki szerszej publiczności. To też świetna oferta edukacyjna dla szkół i przedszkoli.
Wystawa bowiem to nie lada gratka dla starszych, i dla młodszych. M-GCKiS planuje bowiem zorganizowanie w swojej siedzibie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – w tym celu opracowało specjalną niespodziankę dla najmłodszych w postaci broszurki edukacyjnej z zadaniami i łamigłówkami, dotyczącymi straży. Miejska Biblioteka Publiczna zakupiła z kolei interesujące kolorowe książeczki dotyczące strażaków. Odwiedzając wystawę o OSP Choroszcz, każdy więc: i starszy, i młodszy znajdzie coś dla siebie.
Inicjator ekspozycji – pan Zbigniew Andruszkiewicz w choroszczańskiej OSP służy od 11. roku życia. Jak stwierdza, największą zmianą dla straży jest zawsze postęp technologiczny, który regularnie przynosi nowe, coraz skuteczniejsze metody walki z ogniem. I właśnie m.in. historię tych zmian można prześledzić na wystawie
– Z całego serca zachęcam wszystkich do dołączenia do Ochotniczej Straży Pożarnej, zwłaszcza ludzi młodych. To jest naprawdę przygoda życia – zaprasza pan Zbigniew Andruszkiewicz. Przygoda życia i ważny element lokalnej społeczności, formacja na stałe bowiem wpisała się w tożsamość miasta i gminy, nie tylko biorąc udział w akcjach ratowniczych, lecz także uczestnicząc w wydarzeniach ważnych społecznie: w uroczystościach patriotyczno-religijnych, czy sztandarowych festynach czy jarmarkach. Ramiona, wozy i serca strażaków-ochotników są dla wszystkich zawsze otwarte.
Być może właśnie odwiedziny na wystawie będą dla kogoś impulsem do przystąpienia do OSP? Zachęcamy! A na zwiedzanie wszyscy chętni mają czas do 25 października. Zapraszamy!