„Postój z książką” w Choroszczy

Pierwsza miejska budka na książki stanęła w Choroszczy. Tuż przy zatoczce autobusowej na pl. dr. Z. Brodowicza. W ten sposób Miejska Biblioteka Publiczna proponuje: „Postój z książką”. Zapraszamy!

Ilustracja do artykułu image1-768x1024.jpg

Idea tworzenia publicznych miejsc na książki, czyli tzw. bookcrossing-u jest szeroko rozpropagowana w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce.

Budki na książki to pomysł zakładający powstanie małych, ogólnodostępnych miejsc, tzw. mebli miejskich, funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek, przy pomocy których mieszkańcy mogą wymieniać się miedzy sobą książkami. To takie specjalne miejsca, w których książki wymieniać można przez cały czas, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny. Budki mają na celu promocję czytelnictwa w przestrzeni miejskiej, propagowanie dobrych nawyków, jakimi są czytanie i promocję kultury.

Pierwsza budka w Choroszczy powstała na skraju placu im. dr. Z. Brodowicza, przy ulicy H. Sienkiewicza, przy przystanku autobusowym, dlatego jej nazwa to: „Postój z książką” – rozumiana zarówno w charakterze rzeczownikowym – jako nazwa miejsca, i czasownikom – jako zachęta skierowana do każdego.

Jak to działa:

Budka z książkami posiada zamykane drzwi i szybę, dzięki czemu nie tylko odporna jest na nieprzyjazne warunki pogodowe, ale również w bardzo wygodny sposób można zapoznać się z jej zawartością. To świetna okazja, by odświeżyć swój księgozbiór, oddając nowe egzemplarze i wymieniając na inne. Trzeba tylko pamiętać, by przynosić na wymianę własne książki w takim stanie, w jakim sami byśmy chcieli je otrzymać. Wymieniamy tyle książek, ile sami przynieśliśmy.

Trzy najważniejsze zasady:

  • z budki korzystają wszyscy chętni czytania i dzielenia się książkami z innymi;
  • weź książkę i przynieś w zamian nową, nie wyrzucaj książek, daj im drugi-nowy dom;
  • zaznaj literatury, czekając na autobus lub wracając z podróży.

Nad choroszczańską inicjatywą „Postój z książką” czuwa Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy, która będzie uzupełniać budkę książkami oraz czuwać nad znajdującymi się w niej publikacjami (niecenzuralne, bądź zniszczone – będą usuwane).

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z budki na książkę „Postój z książką”, dostępnym na stronie www.biblioteka.choroszcz.pl oraz wewnątrz budki.

REGULAMIN

Zakup został zrealizowany ze środków Gminy Choroszcz
w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.

 Na podst. mat. org./UM

Powrót na początek strony