„Spotkanie przy Sztaludze” w Choroszczy z Zofią Stryjeńską
Księżniczka polskiego malarstwa, czarodziejka, słowiańska boginka, wybitnie utalentowana, obdarzona błyskotliwą inteligencją, poczuciem humoru i wdziękiem osobistym — między innymi w takich słowach Zofię Stryjeńską, popularną artystkę lat międzywojennych określają krytycy sztuki. Objawi się ona w czwartek 25 marca br. w kolejnym „Spotkaniu przy Sztaludze” proponowanym przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu.
Czyją twarz przybierze „Góralka” Zofii Styjeńskiej? Choroszczanki – Anny Reginy Kulikowskiej, utalentowanej pisarki, blogerki prowadzącej w sieci m.in. „Cicho i Spokojnie”, a także „Dziadówy Modowe”.
O tym, co łączy obie artystki, w jakich kierunkach i do jakich przestrzeni „zamigruje” spotkanie-rozmowa oraz jak tworzyć w technice akryli, wyjawi trzecia: Monika Tekielska-Chmielewska, gospodyni „Spotkań”. Zapraszamy, by się o tym naocznie przekonać.
Zapraszamy przed ekrany komputerów w czwartek 25 marca 2021 r. o godz. 18.00. Spotkanie – tradycyjnie będzie transmitowane on-line na kanałach FB M-GCKiS w Choroszczy.
„Spotkania przy Sztaludze” to cykl internetowych transmisji promujących sztukę wizualną, a także edukujący o sławnych artystach oraz prezentujący wykorzystywane przez nich techniki plastyczne. „Spotkania przy Sztaludze” odbywają się on-line i polegają na tym, że zaproszeni goście, którzy są portretowani, opowiadają widzom o życiu i twórczości wybranych artystów, a prowadząca spotkanie – instruktorka M-GCKiS w Choroszczy: Monika Tekielska-Chmielewska portretuje gości, wpisując ich wizerunek w dzieło omawianego twórcy. Jak dobierani są modele? „Po warunkach” – mówiąc żargonem aktorskim: urodą i osobowością korespondując z bohaterami dzieł danego artysty, a także z jego stylem twórczym. Podczas portretowania, Monika Tekielska-Chmielewska, stara się zachować specyficzny styl danego twórcy i opowiada o używanej aktualnie technice plastycznej. Dodatkowo, „Spotkania przy Sztaludze” to luźny dialog między portretującą, gościem, a także widzami, którzy w formie komentarzy na żywo zadają pytania bohaterom spotkania.
Do tej pory w Choroszczy gościliśmy oleje à la Matejko, pastele w stylu Witkacego, suche pastele Wyspiańskiego, kredki akwarelowe na wzór Fridy Kahlo, sangwinę Leonarda da Vinci… Co przed nami? Co najmniej: Picasso i Andy Warhol. O „Spotkaniach przy Sztaludze” z nimi będziemy informować na bieżąco.
Tymczasem już dziś zachęcamy, by w najbliższy czwartek 25 marca o godz. 18.00 dołączyć do choroszczańskich „Spotkań przy Sztaludze” i spotkać się z akrylami Stryjeńskiej. Zapraszamy serdecznie!
Na podts. mat. org./UM