„To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”
Pod takim hasłem zakończył się właśnie Tydzień Edukacji Globalnej. Przebiegał on w SP Choroszcz w dniach 16-22 listopada br. W jego ramach, uczniowie zorganizowali to, co jest możliwe w czasach pandemii, czyli działania on-line: debatę, a także projekt edukacyjny, polegający na wykonaniu plakatu lub prezentacji multimedialnej związanej z ochroną środowiska i zmianą klimatu. Tegoroczne hasło Tygodnia Edukacji Globalnej brzmiało: „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”. I uczniowie SP Choroszcz wspaniale to pokazali.
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w SP Choroszcz została zorganizowana debata on-line na temat: „Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego”. Podczas dyskusji uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi pomysłami na temat ochrony środowiska. Wypowiadali się na forum grupy Fb „Globalni w Choroszczy”. Zwracali uwagę na potrzebę ograniczenia zużycia plastiku, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, wybieranie roweru zamiast samochodu i oszczędzanie wody oraz energii elektrycznej. Podkreślali jak ważne jest być świadomym konsumentem.
Gros uczniów zwracało też uwagę, że istotnym aspektem ochrony środowiska jest segregacja śmieci.
Istotnie, sortowanie odpadów w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Wielu ludzi nie ma tej świadomości. Na przykład szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać wiele razy. Jeśli segregujemy odpady, chronimy środowisko naturalne. Recykling pozwala na powtórne użycie surowców, możemy też sprawić, że nic się nie marnuje, a przedmioty są wykorzystywane wielokrotnie. Wystarczy 600 puszek aluminiowych, by powstała rama do roweru, a z 3 puszek zrobimy oprawki okularów. Aktualnym hasłem jest „Nie ma śmieci – są surowce”.
Niestety jednak, śmieci nadal trafiają do naszych lasów czy rzek. Tony zmieszanych odpadów zalegają na wysypiskach. A przecież segregacja nie jest taka trudna. Dbajmy o nasz wspólny dom.
Tegoroczne hasło Tygodnia Edukacji Globalnej brzmiało „To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!”. Oprócz dyskusji, uczniowie z klas 5-8 wzięli udział w projekcie edukacyjnym, polegającym na wykonaniu plakatu lub prezentacji multimedialnej związanej z ochroną środowiska i zmianą klimatu. Wybrane prace prezentujemy poniżej.
Na podst. mat. Oliwii Okruszko
Redaktor gazetki szkolnej „Czas Na Klimat”
Szkoła Podstawowa w Choroszczy