21. Dzień Ogórka – w cieniu pandemii? Nie – w świetle słońca!

XXI Dzień Ogórka w Kruszewie był wyjątkowy, jak zresztą cały świat od początków pandemii. Jednak Gmina Choroszcz i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz z mieszkańcami Kruszewa, stowarzyszeniem Warzywa Herbowe, Przedszkolem Samorządowym im. Jana Pawła II w Choroszczy podjęły się organizacji święta w zmienionych warunkach, w reżimie sanitarnym. Udało się.

Ilustracja do artykułu 1599395931957.png

Przygotowania były intensywne. Zapisy wystawców rozpoczęły się na długo przed planowanym terminem imprezy. Miejsca stoisk rozeszły się bardzo szybko, ponieważ w tym roku, ze względu na pandemię, można było postawić ich znacznie mniej z uwagi na obostrzenia (tj. zachowanie wymaganych odległości), a jako że teren Dnia Ogórka jest ograniczony, liczba wystawców automatycznie się zmniejszyła.

W niedzielę 6 września od samego rana rękodzielnicy i handlowcy zjeżdżali się do Kruszewa, by zająć wyznaczone stanowiska i przygotować swoje wyroby oraz wiktuały. Pierwsi goście pojawili się jeszcze wczesnym przedpołudniem. Wszyscy musieli zapoznać się z regulaminem imprezy plenerowej organizowanej w czasie pandemii, osobiście wypełnić i podpisać oświadczenia oraz zdezynfekować dłonie. Każdy uczestnik musiał mieć zakryte usta i nos. Na dowód przejścia przez bramkę wejściową, każdy otrzymywał żółtą opaskę identyfikacyjną, uprawniającą do poruszania się po terenie XXI Dnia Ogórka.

Za chwilę zaktywizowała się scena: wystąpił Teatr Co Nieco ze spektaklem „Kolorowe wiersze”, który rozbawił całe rodziny, a przede wszystkim najmłodszych. Przedstawienie pozwoliło także zgromadzić uczestników w jednym miejscu i przygotować ich do mszy plenerowej. Po nabożeństwie, XXI Dzień Ogórka oficjalnie otworzył Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, który objął honorowym patronatem całą imprezę. Patronat nad XXI Dniem Ogórka sprawował także Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki. Patronami medialnymi były: Polskie Radio Białystok, „Gazeta w Choroszczy” oraz „Głos Choroszczy”.

Następnie na scenie wystąpiły „Klepaczanki” – zespół folklorystyczny działający w gminie Choroszcz. Po nich można było wysłuchać oryginalnej opowieści gawędziarki – Lady Nikt. Historia mówiona przeplatała się z wierszami i pieśniami wykonywanymi w języku ukraińskim. Dalej na scenie zaprezentowały się „Rytmy Czasu”, zespół działający przy M-GCKiS w Choroszczy pod kierownictwem Jerzego Tomzika. Wokalistki przedstawiły repertuar rozrywkowy, a swymi głosami nie tylko oczarowały, ale wręcz zaczarowały publiczność.

Przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów. W rywalizacji:
- na najdłuższego ogórka: I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich “Leśniczanki”;
- na najcięższego ogórka: I miejsce zajęła Kinga Zagórska, II miejsce – Hanna Klukowska, III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich “Leśniczanki”;
- na najdziwniejszego ogórka: I miejsce zajął Leon Sokół, II miejsce – Kinga Zagórska, III miejsce – Jerzy Sokół.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody.

Następnie rozegrały się eliminacje w „Rzucie ogórkiem”. W szranki stanęło wiele osób, które z mniejszym czy większym sukcesem rzucały ogórkami do beczek. Zabawy było co niemiara! Na rozstrzygnięcie konkursu przyjdzie jeszcze czas, bo sceną zawładnął skrzypek – Maestro Chives, który swą muzyką porwał tłumy do tańca. Po świetnym występie młodego wirtuoza, przyszedł czas na finał „Rzutu ogórkiem”. Zwyciężczynią – pierwszą kobietą w historii konkursu (!) – została Bożena Prus. Serdecznie gratulujemy! II miejsce zajął Leszek Cimoszewski, III miejsce – Dariusz Jabłoński.

Na koniec całej imprezy nie mogło zabraknąć gwiazdy – Zespół Holiday świetnie rozgrzał widzów, a skoczna muzyka podkręciła całą atmosferę wydarzenia.

Jednak wszystko co dobre, kiedyś się kończy. W świetle zachodzącego słońca, publiczność rozchodziła się do domów: z jadłem i popitką, z tradycyjnymi ogórkami i kiszoną kapustą, wędlinami, miodami, potrawami tatarskimi, kwiatami, warzywami i owocami. Goście podczas XXI Dnia Ogórka mogli też zakupić rękodzieło, biżuterię, poduszki, ubrania, jak również drewniane zabawki, balony oraz inne różności. XXI Dnia Ogórka był także silny charytatywnie: tego dnia była z nami Fundacja Naszpikowani oraz „Drużyna Kubusia” – zbierająca na rzecz Kubusia Suchodoły chorego na SMA.

Cieszymy się, że goście tak tłumnie odwiedzili 21. Dzień Ogórka w Kruszewie. W tych trudnych czasach jest to tym bardziej cenne. Obyśmy za rok spotkali się wszyscy. Już dziś zapraszamy :) Do zobaczenia!

Powrót na początek strony